Domů
Přenos elektřiny
Náklady na stabilizaci britské sítě vzrostly letos o 50 %. Ve srovnání s rokem 2010 jsou trojnásobné
vedení čeps

Náklady na stabilizaci britské sítě vzrostly letos o 50 %. Ve srovnání s rokem 2010 jsou trojnásobné

Náklady na udržování výkonové rovnováhy v britské elektrizační soustavě vzrostly za prvních 11 měsíců letošního roku již na 1,6 miliardy liber, což znamená meziroční nárůst o zhruba 51 %. Na zatím nejvyšší letošní měsíční hodnotu se tyto náklady vyšplhaly v listopadu, kdy dosáhly 200 milionů liber. Vyplývá to z dat zveřejněných britským provozovatelem přenosové soustavy National Grid ESO.

Zatímco v roce 2010, kdy podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny ve Spojeném království dosahoval necelých 7 %, činily náklady na stabilizaci sítě 541 milionů liber, aktuálně se při téměř 40% podílu OZE pohybují na více než trojnásobné hodnotě.

Prozatím nejvyšších měsíčních nákladů na udržování výkonové rovnováhy bylo letos dosaženo v listopadu, kdy tyto náklady dosáhly hodnoty 200,4 milionů liber. Z uvedené hodnoty tvořily téměř 140 milionů liber náklady na omezování výroby elektráren.

Jak uvedl zahraniční server Platts, výše uvedených 200 milionů liber bude znamenat průměrný dopad v listopadových účtech za elektřinu ve výši 5,5 liber za megawatthodinu. Za posledních 12 měsíců dosahuje tento poplatek v průměru 4,53 liber za megawatthodinu.

„Náklady na stabilizaci britské sítě letos prudce vzrostly v důsledku různých faktorů, nejvíce však vlivem dopadu lockdownu na spotřebu elektřiny a dále překvapivým kolapsem společnosti Calon Energy v srpnu, čímž došlo k odstavení tří velkých plynových elektráren,“ dodal Platts.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
omega
16. prosinec 2020, 13:39

140 miliónů nákladů na OMEZOVÁNÍ VÝROBY za měsíc.

Takže platíme elektrárnám, aby nevyráběli - v normálním světě by tohle zařídil trh. Není poptávka, tak holt nedodáte. Ale v našem (britském) "komunismu" platíme za to, že nedodáte.

V takovémto oboru je radost podnikat.

PetrV
16. prosinec 2020, 14:04

Zelený komunismus je ideální ke zbohatnutí.

Toť vše...

Eda
17. prosinec 2020, 14:34

Tak myslím, že o tom nedodáváni to je. Větrnou elektrárnu vypnete hned když ji nepotřebujete, ale co s takovou JE a nebo uhelnou?

omega
18. prosinec 2020, 17:04

Tak tam je to celkem jednoduché - ty elektrárny pojedou v volnoběžném režimu, protože jim nikdo za neodebranou elektřinu neplatí.

Jinak správná kombinace je - JE na základní zatížení - aby neběžela naprázdno, uhlí/plyn vůbec nemít a na veškeré dynamické zatížení VTE, FVE a přečerpávačky + baterie.

Nadbytečnou výrobu z VTE/FVE potom směřovat do výroby syntetického metanolu ze vzduchu - když není, výroba stojí, když je, tak jede.

Takto poskládaná výroba v sobě spojuje všechny výhody - jaderné palivo se spotřebuje s maximální efektivitou, nevýhody nestabilních zdrojů jsou eliminovány a využije se veškerá energie "zdarma" (VTE, FVE)

PetrV
29. červenec 2021, 17:55

Metanol ano, vodík je srajda...

Martin Hajek
16. prosinec 2020, 17:49

A to má Británie pořád 40 % elektřiny z plynu a 20 % jádra... Dalších 20 % elektřiny z elektráren s občasnou výrobou, to teprve bude jízda.

petr
16. prosinec 2020, 19:00

Dobrý večer,

nevíte prosím jaké náklady se stabilizací sítě má SRN a ČR ?

Docela by to asi nám něco řeklo o kouzelných OZE...

Tak předem děkuji

Pravda
19. prosinec 2020, 09:47

Co si pamatuji, tak v CR se platí v uctech za elektrinu za systémové služby dlouhodobě kolem 80-100 Kc/MWh. Přepočtem přes spotřebu je to tedy něco mezi 5 až 6 miliardami za rok.

PetrV
29. červenec 2021, 17:57

Loni pocitali s náklady na regulaci sítě 7 mld kč. Nevím kolik skutečně to bylo.

Petr
17. prosinec 2020, 16:14

A to nakupují ze zahraničí taková kvanta plynu, a stejně nejsou schopni bez extrémního předražování stabilizovat síť zmítanou těmi "levnými" takhle několikanásobně dotovanými větrníky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se