Náklady na stabilizaci britské sítě vzrostly letos o 50 %. Ve srovnání s rokem 2010 jsou trojnásobné

DomůPřenos elektřinyNáklady na stabilizaci britské sítě vzrostly letos o 50 %. Ve srovnání s rokem 2010 jsou trojnásobné

Náklady na udržování výkonové rovnováhy v britské elektrizační soustavě vzrostly za prvních 11 měsíců letošního roku již na 1,6 miliardy liber, což znamená meziroční nárůst o zhruba 51 %. Na zatím nejvyšší letošní měsíční hodnotu se tyto náklady vyšplhaly v listopadu, kdy dosáhly 200 milionů liber. Vyplývá to z dat zveřejněných britským provozovatelem přenosové soustavy National Grid ESO.

Zatímco v roce 2010, kdy podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny ve Spojeném království dosahoval necelých 7 %, činily náklady na stabilizaci sítě 541 milionů liber, aktuálně se při téměř 40% podílu OZE pohybují na více než trojnásobné hodnotě.

{„url“:“https://dashboard.oenergetice.cz/public/chart-1608101669.json“}

Prozatím nejvyšších měsíčních nákladů na udržování výkonové rovnováhy bylo letos dosaženo v listopadu, kdy tyto náklady dosáhly hodnoty 200,4 milionů liber. Z uvedené hodnoty tvořily téměř 140 milionů liber náklady na omezování výroby elektráren.

Jak uvedl zahraniční server Platts, výše uvedených 200 milionů liber bude znamenat průměrný dopad v listopadových účtech za elektřinu ve výši 5,5 liber za megawatthodinu. Za posledních 12 měsíců dosahuje tento poplatek v průměru 4,53 liber za megawatthodinu.

„Náklady na stabilizaci britské sítě letos prudce vzrostly v důsledku různých faktorů, nejvíce však vlivem dopadu lockdownu na spotřebu elektřiny a dále překvapivým kolapsem společnosti Calon Energy v srpnu, čímž došlo k odstavení tří velkých plynových elektráren,“ dodal Platts.