Domů
Přenos elektřiny
Německo: Pro dosažení klimatických cílů jsou nezbytné významné investice do distribučních sítí
Zdroj: PxHere

Německo: Pro dosažení klimatických cílů jsou nezbytné významné investice do distribučních sítí

Pokud chce Německo dosáhnout svých cílů v oblasti ochrany klimatu a uspět v transformaci své energetiky, musí rozšířit a modernizovat své distribuční sítě. Bez odpovídajících investic vyvstanou v následujících desetiletích roční náklady až ve výši 4,2 miliardy EUR. To ukazuje studie, kterou pro společnost E.ON zpracovaly Univerzita RWTH Aachen a Frontier Economics.

Podle studie budou německé distribuční soustavy do roku 2050 vyžadovat investice v celkové výši přesahující 110 miliard EUR. Pokud dnes nebudou investice prováděny důsledně a dlouhodobě, distribuční sítě nebudou schopny pojmout elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie.

Složitost energetického systému a počet malých decentralizovaných zdrojů se neustále zvyšuje, sítě se také musí vypořádat s významným rozvojem mnoha nových zákaznických řešení, jako jsou elektromobilita, tepelná čerpadla nebo systémy pro ukládání energie.

Financovat rozvoj distribučních sítí bude možné pouze pokud bude upraven regulační rámec a investice do sítí v Německu zůstanou atraktivní i v porovnání s ostatním evropskými zeměmi.

„Základem pro úspěšnou realizaci transformace energetiky a pro ochranu klimatu je komplexní a vysoce výkonná energetická infrastruktura. Politici a regulační orgány musí nyní vytvořit správné rámcové podmínky, aby zajistily, že my v Německu zůstaneme v budoucnu lídrem v oblasti bezpečnosti dodávek,“ uvádí Thomas König, provozní ředitel sítí společnosti E.ON.

Dodávky elektřiny v Německu byly loni podle informací tamního energetického regulátora nejspolehlivější od roku 2006, kdy byly poprvé zaznamenávány ukazatele o průměrné době přerušení dodávek elektřiny (SAIDI). Ve srovnání s ČR je tento parametr násobně nižší. V Německu byl v roce 2016 ukazatel SAIDI (při využití metody Německého regulátora) 12,8 minuty, zatímco v ČR 73 minut.

E.ON připojil do svých distribučních sítí 800 000 obnovitelných zdrojů energie

Společnost E.ON již do svých distribučních sítí v Německu připojila přibližně 800 000 obnovitelných zdrojů energie o instalovaném výkonu 77 GW. To jsou zhruba dvě třetiny všech zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů v Německu. Aby bylo zajištěno, že se elektřina z těchto zdrojů dostane k zákazníkům spolehlivě i v budoucnu, investuje E.ON v příštích třech letech do svých energetických sítí v Německu přibližně 6,6 miliard EUR.

Komentáře

(1)

ZK

12. listopad 2020, 09:16

Článek porovnává stav sítí u nás a v Německu podle ukazatele SAIDI. Zajímalo by mne porovnání stavu sítí stejného provozovatele tj. EOn, Snad nemá EOn jiné standardy u nás a v Německu. Neměl by to prověřit ERÚ?

Taky by stálo za porovnání náročnost připojení OZE u nás a a v Německu. Příprava smluv u nás je nekonečná jakmile text smlouvy drobně vybočí z prefabrikovaných mezí. Potom se dny mění na měsíce a roky a žádné pevné lhůty neexistují.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.