Domů
Přenos elektřiny
Portugalsko a Maroko zkoumají možnost podmořského kabelového propojení

Portugalsko a Maroko zkoumají možnost podmořského kabelového propojení

Portugalský ministr ekonomiky a marocký ministr energetiky se dohodli na prozkoumání možnosti vytvoření propojení mezi elektrizačními soustavami svých zemí za pomoci podmořského kabelu. Podle serveru Platts to ve středu večer oznámila portugalská vláda.

Studie proveditelnosti za 400 milionů euro (11 miliard korun) pro propojení obou zemí by mohla být provedena do konce letošního roku, tvrdí zpráva portugalské vlády.

Portugalsko má v současnosti přebytek elektrické energie, zejména díky obnovitelným zdrojům energie (OZE), v Maroku poptávka po elektřině roste. V současné době je jedinou možností Portugalska exportovat elektřinu do sousedního Španělska, ze kterého následně skrz Francii putuje dále do evropské soustavy.

Rozmach OZE ve Španělsku znamená téměř trojnásobný export

Evropská unie pobízí zmiňované země k posílení svých přeshraničních kapacit, které v současné době dosahují 2,7 GW mezi Španělskem a Portugalskem a 2,8 GW mezi Španělskem a Francií.

Za posledních 12 měsíců (do konce května) se export elektřiny z Portugalska do Španělska zvýšil o 278 % na 4,2 TWh oproti stejnému období o rok dříve. Důvodem je výrazné navýšení instalovaného výkonu ve vodních a větrných elektrárnách v zemi.

Maroko plánuje do energetiky investovat desítky miliard euro

Momentálně jediným propojením Maroka s Evropou je podmořský kabel zajišťující přenosovou kapacity ve výši 800 MW se Španělskem, současně se jedná o jediné spojení mezi africkým a evropským kontinentem.

Dohoda podepsaná portugalským ministrem ekonomiky Manuelem Caldeirou Cabralem a marockým ministrem energetiky Abdelkaderem Amarou se vztahuje i na možnou spolupráci v dalších projektech týkajících se elektřiny a plynu.

Maroko nedávno představilo plán investice 40 miliard euro (1 bilionu korun) do svého energetického sektoru do roku 2030, přičemž okolo 30 miliard euro (810 miliard korun) je vyhrazeno na projekty obnovitelných zdrojů energie.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.