Čistý export elektřiny z Česka dál klesá. Letos klesne zřejmě opět o třetinu
Česká republika zaznamenává pokračující pokles salda elektroenergetické soustavy, a tuzemská elektroenergetika je tak stále méně přebytková. Již v roce 2023 došlo ke snížení přebytku soustavy o téměř třetinu a údaje za rok 2024 naznačují podobný pokles i v letošním roce. Ke konci září letošního roku dosáhlo saldo 4,2 TWh, což je oproti 6,1 TWh ve stejném období roku 2023 opět cca třetinový rozdíl.
Role České republiky, jakožto jednoho z největších exportérů elektrické energie v Evropské unii, v uplynulých dvou letech mírně oslabuje. Zatímco v roce 2022 byl čistý vývoz elektřiny z České republiky cca 13,5 TWh, v loňském roce to již bylo pouze 9 TWh.
To představuje meziroční pokles o 32 %, což je výrazný rozdíl oproti předchozím rokům. Český export elektrické energie meziročně poklesl o 7,6 TWh, což odpovídá poklesu o 25,1 %, zatímco import se snížil o 3,3 TWh, tedy o 19,5 %.
I přes to si Česká republika udržela v roce 2023 pozici čtvrtého největšího vývozce elektrické energie v Evropské unii. Této statistice podle očekávání v loňském roce vévodila Francie, která se po energetické krizi, kdy byla dokonce čistým dovozcem elektřiny, opět vyhoupla na vedoucí pozici, když vyvezla cca 50 TWh elektřiny.
Trend pokračuje také v roce 2024
Pokles salda pokračuje také v letošním roce. Jak je vidět z grafu uvedeného níže, ke konci září byl přebytek soustavy cca 4,2 TWh. Ke stejnému okamžiku v loňském roce byl cca 6,1 TWh , pokles je tak cca třetinový.
Jedním z hlavních faktorů, které vedly k poklesu exportu, je nižší výroba elektrické energie v roce 2024. Ke konci září vyrobily české elektrárny celkem 50 TWh, což je pokles o 5 % oproti 52,3 TWh za stejné období v roce 2023. Tento pokles byl ovlivněn zejména nižší výrobou v uhelných elektrárnách, které tradičně zajišťují velkou část české výroby a i nadále se podílí na tuzemské výrobě elektřiny z cca jedné třetiny.
Největší pokles byl zaznamenán u uhelné elektrárny Počerady, která letos dodala do sítě pouze 2,2 TWh elektrické energie. To představuje nejnižší produkci této elektrárny nejméně od roku 2015, kdy její výroba ke stejnému datu překračovala 3 TWh.
K podobnému poklesu došlo i v dalších významných uhelných elektrárnách, jako jsou Ledvice, Chvaletice a elektrárna Dětmarovice, kterou provozuje polostátní ČEZ. Tyto elektrárny všechny zaznamenaly pokles ve srovnání s loňskou výrobou, což přispívá k celkovému snižování produkce elektřiny v zemi.
Česká republika byla tradičně jedním z hlavních vývozců elektřiny v Evropské unii, avšak současné statistiky ukazují na změnu této dynamiky. I když Česká republika byla v roce 2023 stále čtvrtým největším vývozcem elektřiny v EU, její exportní bilance se snižuje.
Tato změna je zčásti důsledkem rostoucího tlaku na dekarbonizaci energetiky a snižování závislosti na uhelných elektrárnách. Česká energetika, která je do značné míry závislá na uhelných zdrojích, tak v důsledku dekarbonizace přichází o významný zdroj. Podle předběžných statistik se v letošním roce podíl výroby elektřiny z uhlí pohybuje kolem 31 %, přičemž tlak na odstavování uhelných elektráren bude spíše sílit, ať už z důvodu ekonomických nebo politicko-environmentálních.
Mohlo by vás zajímat:
Za mne je to skvělý vývoj. Prakticky celý výkon uhelných elektráren jde na export. Pálit tu uhlí, mít zničenou krajinu, zkažený vzduch a haldu popílku, to není nic, po čem bychom měli toužit. Naší roli "elektrárny Evropy" zastoupí Slovensko.
Tak jednoduché to není. Uhelné elektrárny musejí být v provozu také kvůli tomu, aby mohly najet se západem slunce, kdy rychle ubývá výroba FVE a naopak roste spotřeba (večerní odběrová špička).
Doporučuji podívat se na hodinová data výroby jednotlivých zdrojů a spotřeby. Zjistíte, že zdaleka není veškerý vývoz elektřiny z uhelných elektráren.
Jakmile na Slovensku během příštího roku najedou Mochovce 4, bude to obrovský hřebík do rakve českých uhelek. Jestliže jsou dneska Slováci +- na svém, co se asi stane, když jim přibude ~450 MW stabilního výkonu a budou moci stávající vodní elektrárny využívat k vykrývání u nás? To si naše uhelky ani neškrknou. Nehledě na to, že se i u nich začínají pomalu rozjíždět soláry. Dtto Rakousko, které se letos stalo z notorického importéra exportérem. Maďaři to všechno nepoberou.
Jak jste u všech všudy přišel na to, že EMO4 bude příští rok v provozu? Kromě toho, při porovnání s výrobou z uhlí, která by měla být v blízkých letech uškrcena, by šlo o plivnutí do řeky. Ale protože elektroenergetickou bilanci je nutné udržovat v každém okamžiku vyrovnanou a poptávka je víceméně na dně, prostě dojde k dalšímu růstu ceny pro spotřebitele, jen se prohodí merit order plynu a uhlí.
Prosím autora, aby si opravil zmatečnou informaci hned v perexu.
Buď, aby odstranil slovo "záporného" u salda, nebo ho nahradil slovem "kladného".
Výroba elektřiny ze solárních elektráren u nás už pěkně roste, (a to asi v tom není zahrnuta samospotřeba domácností z fotovoltaiky na střechách), do konce dekády to bude už možná 20%. To je celoročně, v době jaro-léto to bude mnohem více,
Celosvětový trend nezastavíš, technologický pokrok nezastavíš...
Souhlas, ale provozni naklady na uhelky se budou muset rozpocitat na mensi pocet dni v roce,typicky listopad az leden... A cena pujde nahoru
Když se výrazně sníží cena povolenky, tak cena nepůjde nahoru i přes omezený provoz uhelek. Jen to celé přikrýt nějakým vhodným názvem, "záchranná dočasná záloha"?
je to tak, ale snad se to brzo poradi predelat na plyn... Kde (laicky) hadam udrzba na pohotovostni modu nebude tak spinava a draha. Take predpokladam, ze ty plynovky bude snadnejsi provozovat jako 'hybrid', kdyz je nadbytek elektriny, tak ji v elektrarne spotrebovavat ('dohrivat vodu') a kdyz nedostatek zacit rychle vyrabet. U te uhelky trva asi hodne dlouho to vytopeni do provozniho stavu oproti plynovce.
Trh s elektřinou funguje jinak: uhelky nemají šanci zvýšit nabízenou cenu za dodanou MWh, protože by je nahradily jiné elektrárny. Typicky plynovky z Německa. Takže pan Tykač má pravdu, že se je nevyplatí provozovat
Co si mám představit pod pojmem "Ostatní OZE"? S podílem 3,6 % jsou srovnatelné s hydroelektrárnami. Není to FvE, VtE, hydro ani biomasa. Takže bioplyn? Spalování odpadů v ZEVO to taky není, to má samostatnou kolonku. Ani nevím, jestli jsou odpadky počítané za obnovitelný zdroj (tedy mě se doma obnovují, když je vysypu do popelnice). :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se