Rok 2015 byl pro web oEnergetice.cz tím úplně prvním. Výsledkem je 1 039 článků, které jsme pro vás od únorového spuštění webu napsali. Dnes jsme připravili seznam devíti nejoblíbenějších. Užijte si je ještě jednou!
Oznámení přišlo po týdnech očekávání, protože již dříve prosákly informace o tom, co Tesla zamýšlí. Ve skutečnosti tedy žádné velké překvapení nepřišlo. Elon Musk dlouho avizoval, že společnost směřuje i za hranice automobilového průmyslu, což dokonale naplnil.
Pojetí reaktoru je zcela odlišné od současně používaných tokamaků. Jedná se tzv. stellarátor, ten se od tokamaku liší tím, že stabilita plazmatu není zajištěna protékajícím proudem, ale magnetickým polem vnějších cívek. Nevýhodu složitější konstrukce oproti tokamaku vyvažuje jedna velice významná výhoda – možnost kontinuálního provozu.
Větrné elektrárny jsou obvykle velká zařízení, viditelná ze vzdálenosti desítek kilometrů s rotorem větším než celé fotbalové hřiště. Americká společnost Janulus se sídlem v Minnesotě se však rozhodla přijít s inovativním řešením malé přenosné větrné elektrárny. Pro získání dostatečných prostředků využili zakladatelé společnosti crowdfundingový projekt Kickstarter a jen během prvního dne se jim podařilo získat 43 000 USD z plánovaných 50 000 USD, potřebných pro spuštění projektu.
S postupným poklesem cen mnozí očekávali zda OPEC, největší kartel těžící ropu, sníží objem dobývané ropy, aby tak vrátil cenu na původní hladinu (hodně členských států OPEC potřebuje vyšší ceny ropy k tomu, aby vybalancovali svůj rozpočet např. Saudská Arábie a Irán). I přes veškerá očekávání na svém setkání žádné kroky ke zvýšení ceny nepodnikly. Saudská Arábie se odmítla vzdát svého podílu na trhu a odmítla snížit produkci ropy v naději, že nízké ceny přibrzdí „břidlicový boom“ v USA. Pro trh se jednalo o velice překvapivý krok, proto začaly ceny padat ještě strměji.
Počáteční startovní pozice i tempo růstu sledovaných podílů OZE se liší dle přírodních, legislativních a dalších podmínek v jednotlivých členských státech. V následujících odstavcích je představena elitní desítka států, co se podílů OZE na hrubé konečné spotřebě energie a na hrubé spotřebě elektřiny týče. Zachycen je desetiletý vývoj sledovaných hodnot.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu objednal pilotní projekt mobilní nízkovýkonné jaderné elektrárny. Aby byla mobilita zajištěna za všech podmínek, má být elektrárna postavena na pásový podvozek. Pro použití v arktických oblastech má být vybavena lyžemi.
Tři kilometry od torontského pobřeží, 55 metrů pod hladinou jezera Ontario je umístěno první podvodní uložiště stlačeného vzduchu na světě. Jedná se o projekt společností Hydrostor a Toronto Hydro.
Naprostá většina vědců a organizací zapojených do Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) se shoduje na tom, že lidská činnost se dnes nejvýznamněji podílí na změně klimatu. Jako největší problém je označováno vypouštění skleníkových plynů do ovzduší a následný růst teploty podnebí. Přitom na vypouštění skleníkových plynů má největší podíl průmysl (především energetika) a doprava.
Namísto přeměny energie větru na rotační pohyb za využití rotoru s lopatkami přichází společnost se sloupy, které se díky vírům vytvořeným prouděním větru okolo konstrukce rozechvějí. Je to opačný přístup, než který se využívá při konstrukci budov a mostů, kde se stavební inženýři snaží tomuto jevu zcela zabránit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se