Domů
Ropa
Bílý dům vyzval kartel OPEC a jeho spojence ke zvýšení těžby ropy
Zdroj: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Bílý dům vyzval kartel OPEC a jeho spojence ke zvýšení těžby ropy

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vyzvala Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence ke zvýšení těžby. Současná úroveň produkce podle Bílého domu není dostatečná, což by mohlo ohrozit nynější zotavování světové ekonomiky. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle které se tak Bílý dům snaží bojovat proti rostoucím cenám benzinu. Ceny ropy na výzvu reagovaly poklesem, Brent se tak vrátil pod 70 dolarů za barel.

Skupina OPEC+, která zahrnuje OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, se loni v dubnu dohodla na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Reagovala tak na prudký pokles cen ropy v důsledku pandemie nemoci covid-19.

Ve druhé polovině loňského roku začala skupina OPEC+ redukci těžby postupně zmírňovat. Letos v červenci se dohodla, že od srpna do konce roku bude měsíčně zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů ropy. To však Bílý dům podle serveru CNBC považuje za nedostatečné v době „kritického momentu“ v oživování světové ekonomiky.

„Vyšší ceny benzinu, pokud zůstanou nekontrolované, mohou ohrozit pokračující globální oživování,“ uvedl podle agentury Reuters Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

„OPEC+ musí pro podporu oživování (světové ekonomiky) udělat víc,“ dodal.

Bílý dům dnes rovněž vyzval americkou Federální obchodní komisi (FTC), aby prošetřila, zda k růstu cen benzinu v USA nepřispívají aktivity porušující pravidla hospodářské soutěže. „Během této letní motoristické sezony se objevily nesrovnalosti mezi vývojem cen ropy a cen benzinu na čerpacích stanicích,“ upozornil Bidenův ekonomický poradce Brian Deese.

Maloobchodní ceny benzinu v USA se nyní podle organizace American Automobile Association nacházejí v blízkosti 3,18 dolaru za galon (zhruba 18 Kč za litr). Jsou tak o zhruba jeden dolar vyšší než před rokem.

Nynější zdražování benzinu i dalšího zboží vytváří tlak na demokrata prezidenta Bidena, kterého republikáni v souvislosti s rozsáhlými rozpočtovými výdaji viní z podílu na růstu inflace. Dnešní údaje americké vlády ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA se v červenci stejně jako v červnu meziročně zvýšily o 5,4 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 2008.

Komentáře

(18)

Josef

11. srpen 2021, 21:44

Nechtěli USA mít nulové emise CO2 a teď tlačí na OPEC aby zvyšoval těžbu fosilních paliv..... Kdo to tady říkal jak svět přechází na OZE....

Jan Stehlik

11. srpen 2021, 22:47

A skuhraj že benzín je drahej (18kč/l) . Prý to podlamuje ekonomický rozvoj .

Carlos

11. srpen 2021, 22:52

Josefe, snad víte že to s přechodem není "hop na krávu a je tele," I kdyby nakrásně v lednu řekli že jdou do nulových emisí, tak to fakt nebude pro rok 2021 ani 2022. A držet vysokou cenu ropy uměle při oživující ekonomice může mít dost neblahé dopady do globální ekonomiky a ohrozit třeba i ono zavádění OZE a snižování emisí.

Josef

12. srpen 2021, 01:14

Jenže narážím na zprávu EIA (jejich národní energetická agentura) kde se uvádí, že celkové emise CO2 se v USA do roku 2050 prakticky nemají měnit. Veškeré úspory má spolknout růst počtu obyvatel a blahobytu. prodávám jak jsem nakoupil:

https://www.eia.gov/outlooks/aeo/pdf/AEO_Narrative_2021.pdf

Jan Veselý

12. srpen 2021, 07:43

Hlavní problém EIA je v tom, že jejich projekce budoucnosti jsou akorát tak pro srandu králíkům. Jejich cena je akorát ve sběru dat o aktuálním stavu.

Ondra

12. srpen 2021, 08:21

Když už chcete kritizovat práci ostatnich tak by bylo dobrý si zamýst před vlastnim prahem. Myslim že predikce EIA jsou pořad spolehlivějši než ty od Vás - viz oenergetice .cz/nazory/za-rustem-ceny-uhli-vydrzi-ta-cena-nahore

Josef

12. srpen 2021, 10:31

Myslím že si pletete IEA a EIA , ta první je mezinárodní a a ta druhá Americká. Národní agentura EIA dává projekce takové jak to plánuje vláda USA takže plán snižování emisí CO2 je v USA ve skutečnosti nulový. Ekonomika USA je založena na nízké ceně energií oni spotřebovávají více než dvojnásobek energie na hlavu než my tady. Jsou tomu přizpůsobeny stavby, dopravní prostředky, zemědělství, ale i životní styl Američanů. S drahou energií by jejich ekonomika padla.

Jenda Stehlik

12. srpen 2021, 11:42

Pane Josef. A není to spíše naopak? Tím, že máme drahé energie máme nízkou životní úroveň. Ona totiž spotřeba dělá ekonomický růst. Je to viditelné i na statistikách, kdy Američané mají dlouhodobě dvojnásobný ekonomický růst oproti Evropě. Samozřejmě ekonomiku můžete zachránit expertem. Ale pak úsilí vaší práce konzumují za hranicemi a v případě naší struktury ekonomiky i přidána hodnota odchází ven.

Bojkas

13. srpen 2021, 15:25

Takže vlastně pomůže bránit nekontrolovatelnému vypouštění emisí, pokud by vše zůstalo bez zavádění OZE, tak by při růstu populace rostlo i vypouštění emisí.

PetrV

12. srpen 2021, 05:02

Vpřed do greendealového pekla.

Jan Veselý

12. srpen 2021, 07:40

Jasně, ať si členové toho hnusného ropného kartelu užijí to ekonomické peklo až přijdou o ty obří bezpracné příjmy, na kterých jsou závislí.

Ondra

12. srpen 2021, 08:24

Přesně tak! Jenom sem zvědavej jak pak bude čistý Norsko financovat svoje ambice v elektromobilitě bez "špinavejch" bezpracnejch peněz z prodeje ropy a plynu.

Josef

12. srpen 2021, 10:35

Ne oni tu ropu prodají jinam ekonomické peklo budeme mít my tady.

Michal

12. srpen 2021, 08:21

Josef chtěl zřejmě upozornit na to, že západní mainstreamoví politici se snaží chytit dva zajíce, kteří ale běží na opačné strany. Jeden zajíc jsou nulové emise CO2 do roku 2050, druhá zajíc je snaha zvýšit HDP a životní úroveň. Biden v dubnu vyhlásil velké cíle snižování emisí CO2 a v srpnu brečí, že OPEC zdražil ropu, místo aby jim poděkoval, že díky vyšším cenám ropy bude plnění cíle mnohem snažší. To samé je španělská vláda (viz dnešní nový článek), která patří v rámci EU mezi největší zastánce Green dealu, ale jejím hlavním domácím politickým tématem nyní je, jak zabránit růstu cen elektřiny.

Josef

12. srpen 2021, 13:20

Ano je to tak. Napsal jste to lépe než já. Je vcelku technologicky vyloučeno nevyužívat fosilní paliva a mít přitom růst HDP a vysokou životní úroveň a cesta podle zelené ideologie to ještě celé zhoršuje. Například u nás se mají budovat jaderné bloky a z nich napájet CZT v jednotlivých městech místo toho se bude investovat se státní podporou do nesmyslných FV panelů co sice mohou vyrobit hojné množství el. energie a nahradit uhlí, ale prakticky jen za vhodného počasí v létě. Stát ani není schopen vytvořit podmínky pro rozvedení tepla ze stávajících jaderných bloků takže na jedné straně se investují miliardy do snížení používání fosilních paliv a na druhé straně se vypouští ohromné množství vyrobeného tepla do vzduchu. Místo racionality vládne v energetice ideologie.

Miloslav Černý

12. srpen 2021, 13:17

Zase ta potřebná změna bude čekat jako vždycky na další katastrofické přírodní scénáře větších rozměrů, které si nepřejeme, ale děláme všechno pro to, aby nastali. V tomto směru nepoučitelnosti se máme jako lidstvo stále dost učit.

Michal K.

12. srpen 2021, 20:14

tak nejak sa obavam, ze mate pravdu ...

petr

12. srpen 2021, 20:17

Dobrý večer všem,

pokud nezvítězí "selský rozum" a to nejen ve velké energetice, pak naše diskuse budou jen tak povídáním energetiků různého druhu.

Evropská unie je na jedné straně skvělý projekt, ale má velký nedostatek a to v kvalitě jejich vůdců. On je to obecný problém - kvalita vůdců a to i na národních úrovních ...

Do orgánů EU pak jde už jen ten "odpad" co doma nikdo nechce a nebo různí jinde pohořelí "experti", kteří o dané věci vůbec nic neví.

Proto pak zde máme antikoncepční Green Deal, který si kdosi vyfantazíroval a média to pomohla rozšířit do povědomí laiků.

Prosba pana Brýdena (jak mu říkají naši Vietnamci) je toho jen dalším důkazem.

Nevím jak naše "energetická komunita" by mohla oslovit nejen veřejnost, ale předně ty, kteří troubí moudra aniž tuší co říkají. Toto by měla být pro nás výzva, aby se konečně nenaplňovalo hanlivé "Kdo umí ten umí, kdo moc neumí ten učí a kdo nic neumí je v politice..."

Hezký večer všem

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.