Domů
Ropa
Britský ropný gigant BP má kvůli odchodu z Ruska vysokou čtvrtletní ztrátu
British Petroleum, BP
Zdroj: Flickr / Mike Mozart

Britský ropný gigant BP má kvůli odchodu z Ruska vysokou čtvrtletní ztrátu

Ropa
Bez komentáře
3. květen 2022, 10:26
ČTK
Britský ropný a plynárenský gigant BP v prvním čtvrtletí vykázal ztrátu 20,4 miliardy dolarů (479 miliard Kč) po zisku 4,7 miliardy dolarů před rokem. Výsledky zasáhly rozsáhlé odpisy související s odchodem podniku z Ruska, uvedla dnes firma ve své výsledkové zprávě. Zisk bez zahrnutí mimořádných položek nicméně vzrostl, a to na 6,2 miliardy z 2,6 miliardy USD před rokem. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali na 4,5 miliardy dolarů.

Celkové tržby podnik meziročně zvýšil o více než 40 procent na 51,2 miliardy dolarů, za jejich růstem stály vyšší ceny ropy a zemního plynu. Firma ale vykázala mimořádné náklady 25,5 miliardy dolarů v souvislosti s opuštěním aktivit v Rusku.

„Naše únorové rozhodnutí zbavit se podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť vedlo k výrazným nepeněžním nákladům,“ uvedl šéf podniku Bernard Looney.„Nezměnilo však naši strategii,“ dodal.

Společnost BP krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu oznámila, že se zbaví svého pětinového podílu v největší ruské ropné firmě Rosněfť. „Rozhodnutí opustit Rusko jsme učinili během 96 hodin od začátku invaze a dnes vidíme finanční důsledky tohoto rozhodnutí,“ upozornil Looney.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Marek Ševčík: Investice do dluhopisů ropných společností se vyplatí, je nutné ale vybírat
27. leden 2023, 07:00
Reuters: Rusko čeká výrazný dopad nových sankcí na vývoz ropných produktů
17. leden 2023, 17:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516