Domů
Ropa
Zásoby ropy rostou, Brent i WTI poklesly na další historické minimum

Zásoby ropy rostou, Brent i WTI poklesly na další historické minimum

Cena ropy zaznamenala další pokles, Brent i severoamerická ropa spadly pod hodnotu 33 dolarů za barel a dostaly se tak na svá nová minima. Důvodem poklesu ceny byly hlavně obavy z poklesu poptávky po ropných produktech.

Světová produkce ropy stále o mnoho překračuje poptávku po této komoditě, díky tomu již skoro rok výrazně klesá její cena. OPEC se snaží nízkou cenou ropy tlačit na americké těžaře z břidlicových ložisek. Jejich náklady na těžbu jsou totiž výrazně vyšší, a proto se předpokládá, že brzy budou nuceni opustit trh.

Americký energetický informační úřad EIA uveřejnil, že v minulém týdnu sice poklesy zásoby surové ropy v USA o 5,1 milionů barelů, nicméně zásoby benzínu vzrostly o 10,6 miliónů barelů, největší nárůst od května roku 1993, a zásoby dalších ropných produktů vzrostly o 6,3 miliónů barelů.

Rychle rostoucí zásoby ropy a ropných produktů nejen v USA vzbuzují obavy analytiků, že by v některých oblastech mohlo dojít k úplnému zaplnění všech zásobníků. Cena ropy Brent v reakci na to dnes poklesla až na hodnotu 32,16 dolarů za barel, jde tak o nejnižší hodnotu od května 2004. V dopoledních hodinách se zotavila na 33,45 dolarů za barel.

Severoamerická ropa zaznamenala minimum své ceny ve výši 32,10 dolarů za barel, což je nejnižší hodnota od konce roku 2003. Následně se obchodovala za 32,97 dolarů za barel.

Směsná ropa Brent zahrnuje 15 druhů ropy z nalezišť v Severním moři. Za cenu ropy Brent je většinou prodávána ropa z Evropy, Afriky a Blízkého východu, která je určená pro spotřebu na Západě.

Kdy sníží OPEC nadměrnou těžbu ropy není jisté. Případné rozhodnutí momentálně znemožňují i napjaté vztahy mezi Saudskou Arábií a Íránem. Poté co Írán kritizoval sobotní hromadnou popravu 47 lidí, přerušil Rijád se svým obchodním partnerem diplomatické a obchodní styky.

zdroj úvodní fotografie: Deepwater Horizon Response

Štítky:ropaOPEC

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.