Domů
Ropa
Cena ropy okolo 50 dolarů za barel by mohla být pro Rusko přijatelná

Cena ropy okolo 50 dolarů za barel by mohla být pro Rusko přijatelná

Podle zdrojů agentury Reuters je pro Rusko cena ropy 45 až 50 dolarů za barel přijatelná pro vyrovnání nabídky a poptávky na trhu. K řešení situace ohledně zmrazení produkce by mělo přispět setkání významných světových producentů ropy, které se má uskutečnit v půlce dubna v Kataru.

Světoví producenti ropy, včetně Ruska, Venezuely, Kataru a Saudská Arábie, plánují na setkání ve městě Dauhá stvrdit předběžnou dohodu z února letošního roku, podle které by země měly zmrazit svou měsíční produkci ropy na úroveň objemu vytěženého během letošního ledna. Zamezením dalšího růstu produkce chtějí těžaři snížit nadbytek nabídky na trhu s ropou.

„Nyní probíhá diskuze na téma, jak dlouho bude produkce zmrazena a jakými způsoby tuto dohodu monitorovat. Úroveň okolo 45 až 50 dolarů je přijatelná z pohledu vyvážení trhu, pokud ceny půjdou ještě výš, mohla by se začít vzpamatovávat i těžba ropy z břidlic,“ cituje agentura Reuters jeden ze svých ruských zdrojů.

Nízké ceny ropy, které se během posledních dvou let propadly zhruba na třetinu, způsobují řadě velkých producentů ekonomické problémy. Ve snaze kompenzovat nižší cenu objem těžené ropy neustále roste. Rusko v minulém měsíci vytěžilo nejvíce ropy za posledních 30 let, a to i navzdory předběžné dohodě.


„Snížení produkce nebylo projednáváno vůbec, jelikož je obtížné je implementovat a mohlo by vést ke skokovému růstu cen, což by způsobilo novou vlnu produkce z nákladnějších ložisek,“ uvedl jeden ze zdrojů pro Reuters.

Zdroj úvodní fotografie: Neal Wellons

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Bohatší díky ruské invazi. Příjmy z prodeje ropy vyskočily v Saúdské Arábii o 89 procent, se zvyšováním produkce je ale opatrná
8. srpen 2022, 07:13
Čeká svět stagflace jako po ropných šocích v 70. letech? Vysoká inflace už je realitou, nyní se blíží i ekonomická krize
4. srpen 2022, 15:15
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se