Domů
Ropa
Cena ropy vystupila na letošní maximum

Cena ropy vystupila na letošní maximum

Ropa
Bez komentáře
27. duben 2016, 11:55
ČTK

Světové ceny ropy dnes vzrostly na nová letošní maxima, severomořská ropa Brent se dostala k blízkosti 47 dolarů za barel. Ceny podpořil klesající dolar a pokles ropných zásob na americkém trhu. Ropa směřuje k nejsilnějšímu měsíčnímu růstu za poslední rok a z únorových maxim oživila již o více než 70 procent.

Severomořská ropa Brent kolem 13:35 SELČ zpevnila o zhruba dolar na 45,70 dolaru za barel a předtím se vyhoupla až na 46,81 USD, nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Americká lehká ropa WTI posílila o necelá dvě procenta na 44,85 USD. Za duben ceny získávají téměř 20 procent.

Ropu z minim letos nejprve vytáhly naděje na dohodu největších vývozců na zmrazení těžby. Producentské země se sice před necelými dva týdny na ničem nedohodly, ropa však po krátkém zakolísání pokračovala v růstu. Podporuje ji rostoucí přesvědčení, že v letošním roce by měl globální trh s ropou obnovit rovnováhu a ukončit dosavadní výraznou převahu nabídky.

Ceny ropy byly ovlivněny oslabujícím dolarem a zprávách o zásobách ropy v USA

Kurz dolaru dnes znovu oslaboval a od počátku roku jeho index vůči koši měn ztrácí asi pět procent. Klesající dolar zlevňuje nákupy komodit investorům v jiných měnách.

Ropu podpořily i úterní večerní údaje American Petroleum Institute, podle nichž zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 1,1 milionu barelů. Analytici dotázaní agenturou Reuters přitom čekali jejich nárůst o 2,4 milionu barelů. Oficiální údaje o vývoji zásob vyjdou dnes odpoledne.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčerven46,6845,74
New York – NymexWTIčerven44,8544,04

 

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Frakování ropy k nižším cenám nepomůže
26. květen 2022, 17:26
Objem ruské ropy na moři je na rekordních hodnotách, obchodníci mají zřejmě problém sehnat odběratele
25. květen 2022, 05:53
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se