Domů
Ropa
Ceny ropy díky naději na dohodu o příměří v Pásmu Gazy klesají
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ceny ropy díky naději na dohodu o příměří v Pásmu Gazy klesají

Ropa
Bez komentáře
8. červenec 2024, 21:25
ČTK

Ceny ropy dnes po čtyřech týdnech růstu klesají, protože díky naději na dohodu o příměří v Pásmu Gazy se zmírnily obavy z přerušení dodávek. Většímu poklesu však brání hurikán Beryl, který by mohl mít dopad na dodávky v USA.

Kolem 17:35 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 0,7 procenta na 85,94 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 0,8 procenta a prodávala se za 82,49 dolaru za barel.

V současné době se jedná o americkém plánu na ukončení války v Pásmu Gazy, která začala loni v říjnu, kdy izraelská armáda zahájila odvetné akce po rozsáhlém útoku teroristického hnutí Hamás na jižní Izrael. Jednání zprostředkovávají Katar a Egypt.

Ve Spojených státech nedaleko texaského města Matagorda udeřil hurikán Beryl. Kvůli přípravě na hurikán byly v neděli uzavřené některé přístavy v oblasti. Texas je největším těžařem ropy a zemního plynu v USA. Uzavření přístavů by mohlo dočasně zastavit vývoz ropy a zkapalněného zemního plynu, přepravu ropy do rafinerií a dodávky pohonných hmot.

Cena americké ropy WTI minulý týden stoupla o 2,1 procenta poté, co údaje amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA ukázaly, že zásoby ropy a rafinovaných produktů v týdnu do 28. června klesly. Podle analytiků je velká šance, že v dalším týdnu se zásoby ropy dále výrazně sníží. V USA vrcholí řidičská sezona, upozornila agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentzáří85,9486,54
New York – NYMEXWTIsrpen82,4983,16

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se