Ceny ropy ovlivňuje očekávání jednání mezi OPEC a dalšími producenty
Ceny ropy jsou v posledních týdnech ovlivňovány především rostoucím a klesajícím očekáváním, že by OPEC mohl svolat mimořádné zasedání. Nejnovějším impulsem je včerejší jednání mezi venezuelským ropným ministrem Eulogiem Del Pinem a jeho saúdským protějškem Ali al-Naimim o spolupráci mezi členy OPEC a dalšími producenty ropy. Jednání ovšem žádné konkrétní závěry nepřineslo.
Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Ali al-Naimi se svým venezuelským protějškem včera diskutoval spolupráci mezi členy OPEC a dalšími producenty ropy s cílem stabilizovat globální trh s ropou. Informovala o tom saúdskoarabská tisková agentura (SPA).
Příjmy Venezuely jsou téměř výhradně tvořeny vývozem ropy, země se tak při cenách, které se pohybují v blízkosti nejnižší úrovně od roku 2003, ocitá ve vážných ekonomických problémech.
Venezuelský ropný ministr Eulogio Del Pino, který momentálně objíždí producenty ropy, aby lobboval za přijetí opatření vedoucí k posílení cen, řekl, že jeho setkání s al-Naimim bylo „produktivní“.
Minulou středu íránská tisková agentura Shana citovala del Pina, jak říká, že šest zemí, včetně členů OPEC Íránu a Iráku a nečlenského Ruska a Ománu je otevřeno jednáním. Dosud však žádný z členů OPEC, včetně Saudské Arábie, která má v kartelu rozhodující slovo, jednání veřejně nepodpořil.
Očekávání o omezení produkce ropy ze strany OPEC a jejích rivalů vyhnala mezinárodní benchmark Brent Crude Futures (LCOc1) na více než 34 dolarů za barel, poté co v lednu hodnota dosáhla dvanáctiletého minima okolo 27 dolarů za barel, navzdory skepticismu který ohledně dohody panuje.
„Produktivní“ jednání, které nic konkrétního nepřineslo
Podle některých delegátů OPEC ovšem jednání mezi Del Pinem a al-Naimim opět nepřineslo žádné záruky toho, že by Saúdská Arábie změnila svoji politiku ohledně produkce ropy a přispěla tak k nárůstu cen.
„Vypadalo to pouze jako obecné jednání o spolupráci, ale ne o snižování produkce,“ uvedl jeden ze zdrojů OPEC pro Reuters.
„Je vždy dobré říci, že jednání bylo pozitivní a produktivní. Nikdy by nemělo padnout, že bylo negativní. Problém není s Venezuelou, ale s Íránem,“ řekl jiný zdroj OPEC.
V zájmu Íránu údajně není omezovat produkci, jelikož se země snaží získat zpět podíl na trhu ztracený během sankcí, které byly uvaleny v roce 2014 kvůli íránskému jadernému programu a ukončeny letos v lednu.
Zdroj úvodní fotografie: Bahrain Ministry of Foreign Affairs
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se