Domů
Ropa
Ceny ropy rostou, protože Saúdská Arábie a Rusko dodržují omezení dodávek
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ceny ropy rostou, protože Saúdská Arábie a Rusko dodržují omezení dodávek

Ropa
3 komentáře
6. listopad 2023, 19:21
ČTK

Ceny ropy dnes rostou. Největší světoví vývozci, Saúdská Arábie a Rusko, potvrdili svůj závazek dobrovolného snížení dodávek ropy do konce letošního roku.

Kolem 17:50 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 1,4 procenta na 86,04 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,6 procenta na 81,76 dolaru za barel.

Saúdská Arábie v neděli potvrdila, že bude v prosinci pokračovat v dodatečném dobrovolném snížení těžby o jeden milion barelů denně. Produkce země by se tak nadále měla pohybovat kolem devíti milionů barelů denně, uvedl zdroj z ministerstva energetiky. Také Rusko oznámilo, že bude pokračovat v dobrovolném snížení vývozu ropy a ropných produktů o 300.000 barelů denně do konce prosince.

Stratég UBS Giovanni Staunovo dodal, že škrty by mohly být prodlouženy až do prvního čtvrtletí 2024. Důvodem je sezonně slabší poptávka po ropě na počátku každého roku, přetrvávající obavy o další vývoj hospodářského růstu a snaha skupiny těžařů OPEC+ podpořit stabilitu a rovnováhu na trhu s ropou.

Těžba ropy, pokles cen ropy
Ilustrační foto

Růst cen by mohla zbrzdit nižší produkce čínských rafinerií. Podle obchodníků a poradců v odvětví se produkce rafinerií snižuje z rekordních úrovní ve třetím čtvrtletí kvůli klesajícím ziskovým maržím a nedostatku vývozních kvót, uvedla agentura Reuters. Investoři také po slabých údajích o tovární aktivitě v říjnu budou sledovat další ekonomické údaje z Číny.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTKONEČNÁ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentleden86,0484,89
New York – NYMEXWTIprosinec81,7680,51

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Anton Meško
11. listopad 2023, 15:29

Nemôžem súhlasiť. Nadpis komentára Ceny ropy rostou, protože Saúdská Arábie a Rusko dodržují omezení dodávek, je o súčasnosti.

Anton Meško
7. listopad 2023, 10:28

Čo to tu píšete za hlúposti? V nadpise píšete, že ceny ropy rastú hoci realita je opačná. Za posledných 8 hodín klesla cena ropy Brent viac ako o 1,5 $/barel, za posledných 5 dní približne o 2 $/barel.

Kurz
8. listopad 2023, 10:01

V článku komentují vývoj ceny kontraktu na Leden 2024, a tam vidím propad o 5$ za barell za poslední 3 dny :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se