Ceny ropy stagnují, těžební škrty OPEC vyrovnaly dopad dat ekonomiky USA

5. únor 2019, 20:17
DomůRopaCeny ropy stagnují, těžební škrty OPEC vyrovnaly dopad dat ekonomiky USA

Ceny ropy dnes v reakci na data z ekonomiky USA prudce oslabily, později ale ztráty vyrovnaly, neboť trh předpokládá, že ceny podpoří jak těžební škrty Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, tak sankce USA vůči Venezuele.

Krátce po 17:00 SEČ oba hlavní typy ropy stagnovaly, barel ropy Brent se prodával za 62,49 dolaru a WTI za 54,48 dolaru.

Obchodování na světovém trhu bylo dnes slabší kvůli oslavám nového lunárního roku v části jihovýchodní Asie.

„Nepříznivé údaje o zakázkách výrobních závodů v USA oživily obavy trhu ze zpomalení globální ekonomiky, ztráty ale byly omezeny díky snížení těžby OPEC a díky sankcím USA na Venezuelu,“ uvedla společnost Cantor Fitzgerald Europe.

OPEC a její spojenci včetně Ruska od minulého měsíce těžbu snižují a ropný průmysl předpokládá, že tyto škrty v letošním roce přispějí k dosažení rovnováhy na trhu. Finanční ředitel BP Brian Gilvary soudí, že růst poptávky po ropě bude letos zhruba stejný jako loni, a to o 1,3 milionu až 1,4 milionu barelů ropy denně.

Americké sankce vůči Venezuele podle analytiků nebudou mít na trh takový dopad jako sankce vůči Íránu, snížení nabídky odhadují na 0,5 až jedno procento.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentduben62,4962,51
New York – NYMEXWTIbřezen54,4854,56