Dodávky ropy z Itálie pokryjí potřeby ČR, Mero dohodlo rozšíření ropovodu TAL
Dodávky ropy z Itálie pokryjí od roku 2025 potřeby České republiky, státní společnost Mero uzavřela dohodu s konsorciem firmy TAL na rozšíření Transalpinského ropovodu (TAL). Skončí tím závislost země na ruské ropě. Při dnešní návštěvě centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi na Mělnicku to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Projekt za 1,6 miliardy korun podle Fialy zvýší od začátku uvedeného roku kapacity ropovodu pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Náklady na rozšíření ropovodu zaplatí Mero.
Ropovodem TAL proudí ropa z italského Terstu do bavorského Ingolstadtu, odkud pokračuje do Česka ropovodem IKL. Další část ropy Česko nyní čerpá ropovodem Družba z Ruska.
„Tímto zásadním krokem se zbavíme závislosti na ruské ropě. Projekt TAL-PLUS by měl být dokončen už příští rok, tedy předtím, než začne platit zákaz dovozu ruské ropy, jehož odklad jsme právě z důvodu potřeby navýšení kapacity v ropovodu TAL vyjednali,“ uvedl Fiala.
Smlouvu podnik s podílníky TAL podepsal v pondělí. Mero má podle ředitele Jaroslava Pantůčka v příštích měsících a letech zajistit technické úpravy a modernizaci částí ropovodu, aby bylo možné jeho rozšíření. Firma se na tom dohodla s dalšími spolupodílníky ropovodu. „Projekt TAL-PLUS zásadně posiluje energetickou bezpečnost České republiky a zajišťuje jí nezávislost na ruské ropě,“ řekl Pantůček. Mero tím podle něj zároveň posílí svou pozici na evropském energetickém trhu.
Společnost počítá s investicemi 1,3 až 1,6 miliardy korun. Veškeré náklady bude podle Pantůčka hradit Mero, státu by tak žádné finanční závazky vzniknout neměly. V současnosti se podle firmy posuzují nabídky na dodavatele klíčových komponentů, zároveň pokračují projektové práce a upřesňování harmonogramu. Rozšíření ropovodu bude podle Pantůčka spočívat v intenzifikaci proudění ropy v potrubí. Práce tak budou zahrnovat posílení čerpadel a dalších technických zařízení, což má urychlit průtok ropy.
Další možné investice v budoucnu budou podle šéfa Mera záviset na typu ropy, kterým budou chtít tuzemské rafinérie nahradit ruskou ropu. Podle toho by následně Mero mohlo rozhodnout o stavbě dalšího tanku, což by podle Pantůčka vyšlo na další půl až tři čtvrtě miliardy korun.
Jako velmi dobrou zprávu pro českou ekonomiku okomentoval dohodu generální ředitel koncernu PKN Orlen Daniel Obajtek. „Navýšení kapacity ropovodu TAL je zcela zásadní pro přechod ke zpracovávání neruské ropy, čímž bude významně posílena stabilita a bezpečnost Česka. My nyní připravujeme technologickou rekonfiguraci litvínovské rafinérie tak, abychom v ní mohli zpracovávat od okamžiku zkapacitnění tohoto ropovodu pouze neruskou ropu,“ řekl Obajtek. Společnost Orlen Unipetrol, která patří do koncernu, v Česku provozuje rafinérie v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou.
V roce 2022 přiteklo do rafinérií v Česku 7,4 milionu tun ropy, z toho 56 procent bylo z Ruska. Další část dodávek ropy do Česka zajišťuje ropovod IKL z Německa, který navazuje na ropovod TAL. Přes IKL je možné dopravit až 11 milionů tun ropy ročně, takové využití však nyní neumožňuje vytížení aktuálních kapacit ropovodu TAL.
Mero od roku 2012 vlastní pětiprocentní podíl na ropovodu TAL. Dalšími podílníky jsou společnosti OMV, Shell, ENI, C-Blue, Exxon, Connoco a Total.
Jediným vlastníkem Mera je prostřednictvím ministerstva financí stát. Firma je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba a ropovodu IKL. Oba ropovody vstupují do Centrálního tankoviště ropy u Nelahozevsi, kde společnost vybudovala 17 ropných nádrží se skladovací kapacitou téměř 1,7 milionu metrů krychlových.
Mohlo by vás zajímat:
To bude zajímavé. Odkud asi bude ta ropa. Nigérie? Sýrie? Kuvajt? Nebo venezuela?
Kto nam ju preda, alebo kde ju rus vytazi? Vlastne ono je to jedno, ze?
To nevím, kdo vám ji prodá, článek je o energetické bezpečnosti Česka, ne Slovenska. V dodávce ropy tankery finguje trh celkem dobře.
kludne aj India.
Nechapem, ze uz na nich nie su uvalene sankcie. A nielen na nich. Aj na Cinu, arabacov atd.
Nikto si z nas srandu robit nebude !
Ale no tak. Účelem nebylo odstranit Ruskou ropu ze světového trhu, protože to by vedlo k přílišnému zvýšení ceny ropy, ale snížit ruské příjmy z ní. A to se povedlo výborně.
Mimochodem za první čtyři měsíce letošního roku bylo čtvrtým největším dovozcem ruských paliv Slovensko. Viz:
Po Číně, Indii a Turecku je Slovensko největším dovozcem fosilních paliv z Ruska.
ja si tiez myslim, ze sa to podarilo vyborne. rusi uz nemaju prijmy, ani municiu, a ak si dobre pamatam pred rokom im uz dosli rakety.
Kazdopadne si nemyslim, ze je to dovod na polavovanie sankcii. Nie, prave na opak ! Na sankciach pre Indiu, Cinu a Arabacov rozhodne trvam !
No je výborné, že jim rakety došly už před rokem, když strop na ruskou ropu platí až od 5. prosince 2022.
Že se Rusům příjmy snížily, je nepochybné a že to samo o sobě nebude stačit, nikoho nepřekvapilo. A že dezoláti budou prskat, bylo taky jasné už od začátku.
ropa sa mozno zacala riesit neskor, ale mnohe sankcie boli uvalene davno predtym. a nie su peniazky, nie su rakety, neni municia. to predsa kazdy vidi.
No, naštěstí ani v Rusku nerostou peníze na stromech a o co míň jim vyroste z naftových dolů, o to míň mohou utratit jinde a to je určitě staví pod tlak. To, že na rakety mají prachy pořád, nedokazuje vůbec nic.
no to by som si nebol taky isty. Pred rokom nas krmili, ze rusom ostavaju rakety na par mesiacov. Ze sankcie im zastavia ekonomiku a nebude municia a nebudu zdroje na vojenske aktivity, atd. Kedze nie som odbornik na danu problematiku, bolo tazke pre mna povedat ci "krmenie" je pravda alebo nie. Ale ako to uz byva, ono staci chvilu pockat a ono ta pravda nejak vyplava. Myslim, ze po roku ta "chvila" presla a mozme bilancovat. V podstate vidim 2 moznosti.
a) rusom dosli rakety, municia, vojenske hospodarstvo skolabovalo, vojenske aktivity prestali alebo v podstate ustali
b) to cim nas krmili boli nezmysly a lzi
Záleží co čtete, ale u každého seriózního článku vidím upozornění, že se jedná o odhady. Nicméně některé indikátory opravdu potvrzují potíže Ruska:
Zbytky raket s plochou dráhou letu, které se na UA nachází, byla prokazatelně vyrobena letos, což naznačuje, že se sklady vyprázdnily.
Rusové masivně používají rakety pro S300 určené jako PVO, pro bombardování území. Jsou v této úloze přitom velmi nepřesné a pokud se tak používají, dochází z principu k značnému nárůstu civilních obětí. Důvod je, že zde jich jich mají velké skladové zásoby.
Rusko tahá ze skladu čím dál starší kousky, T62 a dokonce i starší tanky.
Podle některých odhadů stojí den války Putina 900 milionů USD, válka je drahá. Spousta Rusů z Ruska uteklo, a další spousta narukovala, nebo padla. Ekonomické potíže Ruska nejsou lež.
Sankce fungují, a je potřeba kontrolovat jejich obcházení.
A nezáleží spíš na tom, že jde o "JASNÝ SIGNÁL" (hehe) Rusku, že i kdybychom ji od nich brali pomocí tankerů a ne trubek, můžeme je jako dodavatele velice rychle odstřihnout? Nebo že prostě máme na výběr? Pod čarou, venezuelská ropa je asi nejsirnatější ropou na světě, nejsem si jistý, jestli na to naše rafinerie umí reagovat při jejím zpracování. Ostatní druhy ropy jsou na tom dobře. Ale ona i ta ruská je kyselejší (sirnatější) než např. severomořský Brent.
Kdo zaplatí úpravu rafinerií ?
My nyní připravujeme technologickou rekonfiguraci litvínovské rafinérie tak, abychom v ní mohli zpracovávat od okamžiku zkapacitnění tohoto ropovodu pouze neruskou ropu,“
no skuste hadat kto to zaplati. Dam vam napovedu. Ursula von Fajzer to zo svojho rozhodne platit nebude
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se