Francouzský parlament na svém úterním hlasování schválil zákon, kterým na území Francie, stejně jako na všech zámořských a závislých územích státu, stanovil úplný zákaz těžby ropy a zemního plynu. Veškerý dobývací průmysl by měl ukončit svou činnost k roku 2040. Země se tak staví do pozice lídra v obnovitelných zdrojích. Minulý týden se konala v Paříži rovněž konference One Planet, kde byly oznámeny smělé plány na financování transformace evropské ekonomiky.
Ač závazek zní poněkud teatrálně, ze strany Francie jde pouze o symbolické gesto. Země je téměř zcela závislá na importu ropných produktů a plynu ze zahraničí. Na území státu je dobýváno ročně okolo 815 tisíc tun ropy (ekvivalent) – tedy množství, které je například v Saudské Arábii vyprodukováno za pouhých několik hodin.
Francouzská vláda od nynějška přestane udělovat nová povolení k těžbě fosilních paliv a žádné z již udělených licencí nebudou obnovovány. Takto chce Francie do roku 2040 zastavit veškerou produkci a to jak v podobě onshore, tak i offshore, na území samotné Francie i na závislých územích, jako je třeba Francouzská Guyana. Jak někteří ze zákonodárců ve svých vyjádřeních sdělili, Francie takto vysílá ostatním zemím poselství, které, jak doufají, budou další státy, a to především větší producenti, následovat.
Prezident Emmanuel Macron řekl, že jeho vizí je to, aby se Francie stala vedoucí světovou transformující se ekonomikou. Země se bude do budoucna orientovat pouze na obnovitelné zdroje energie a bude se odvracet od fosilních zdrojů a jádra. Smělé plány doplňuje i záměr zastavit prodej motorových vozidel s dieselovým i benzínovým pohonem do roku 2040, a zahájit tak proces úplné elektrifikace dopravy.
Faktický dopad bude mít tento krok především na průzkum oblastí pro těžbu ropy v jihoamerické Francouzské Guyaně a dále také na veškerou těžbu břidlicového plynu. Využívání metody frakování pro těžbu této suroviny bylo vládou zakázáno již v roce 2011.
Komentáře
Přidat komentář