Francouzský parlament na svém úterním hlasování schválil zákon, kterým na území Francie, stejně jako na všech zámořských a závislých územích státu, stanovil úplný zákaz těžby ropy a zemního plynu. Veškerý dobývací průmysl by měl ukončit svou činnost k roku 2040. Země se tak staví do pozice lídra v obnovitelných zdrojích. Minulý týden se konala v Paříži rovněž konference One Planet, kde byly oznámeny smělé plány na financování transformace evropské ekonomiky.

Ač závazek zní poněkud teatrálně, ze strany Francie jde pouze o symbolické gesto. Země je téměř zcela závislá na importu ropných produktů a plynu ze zahraničí. Na území státu je dobýváno ročně okolo 815 tisíc tun ropy (ekvivalent) – tedy množství, které je například v Saudské Arábii vyprodukováno za pouhých několik hodin.

Francouzská vláda od nynějška přestane udělovat nová povolení k těžbě fosilních paliv a žádné z již udělených licencí nebudou obnovovány. Takto chce Francie do roku 2040 zastavit veškerou produkci a to jak v podobě onshore, tak i offshore, na území samotné Francie i na závislých územích, jako je třeba Francouzská Guyana. Jak někteří ze zákonodárců ve svých vyjádřeních sdělili, Francie takto vysílá ostatním zemím poselství, které, jak doufají, budou další státy, a to především větší producenti, následovat.

Francouzský prezident je jedním z největších zastánců obnovitelné energie v Evropě. Zde na konferenci zasvěcené životnímu prostředí a ochraně zdraví v červnu 2017. Zdroj: frenchly.us

Prezident Emmanuel Macron řekl, že jeho vizí je to, aby se Francie stala vedoucí světovou transformující se ekonomikou. Země se bude do budoucna orientovat pouze na obnovitelné zdroje energie a bude se odvracet od fosilních zdrojů a jádra. Smělé plány doplňuje i záměr zastavit prodej motorových vozidel s dieselovým i benzínovým pohonem do roku 2040, a zahájit tak proces úplné elektrifikace dopravy.

Faktický dopad bude mít tento krok především na průzkum oblastí pro těžbu ropy v jihoamerické Francouzské Guyaně a dále také na veškerou těžbu břidlicového plynu. Využívání metody frakování pro těžbu této suroviny bylo vládou zakázáno již v roce 2011.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *