Domů
Ropa
Francie odhlasovala úplný zákaz těžby ropy a plynu po roce 2040

Francie odhlasovala úplný zákaz těžby ropy a plynu po roce 2040

Ropa
19 komentářů
20. prosinec 2017, 18:39
Zuzana Vrbová

Francouzský parlament na svém úterním hlasování schválil zákon, kterým na území Francie, stejně jako na všech zámořských a závislých územích státu, stanovil úplný zákaz těžby ropy a zemního plynu. Veškerý dobývací průmysl by měl ukončit svou činnost k roku 2040. Země se tak staví do pozice lídra v obnovitelných zdrojích. Minulý týden se konala v Paříži rovněž konference One Planet, kde byly oznámeny smělé plány na financování transformace evropské ekonomiky.

Ač závazek zní poněkud teatrálně, ze strany Francie jde pouze o symbolické gesto. Země je téměř zcela závislá na importu ropných produktů a plynu ze zahraničí. Na území státu je dobýváno ročně okolo 815 tisíc tun ropy (ekvivalent) – tedy množství, které je například v Saudské Arábii vyprodukováno za pouhých několik hodin.

Francouzská vláda od nynějška přestane udělovat nová povolení k těžbě fosilních paliv a žádné z již udělených licencí nebudou obnovovány. Takto chce Francie do roku 2040 zastavit veškerou produkci a to jak v podobě onshore, tak i offshore, na území samotné Francie i na závislých územích, jako je třeba Francouzská Guyana. Jak někteří ze zákonodárců ve svých vyjádřeních sdělili, Francie takto vysílá ostatním zemím poselství, které, jak doufají, budou další státy, a to především větší producenti, následovat.

Francouzský prezident je jedním z největších zastánců obnovitelné energie v Evropě. Zde na konferenci zasvěcené životnímu prostředí a ochraně zdraví v červnu 2017. Zdroj: frenchly.us

Prezident Emmanuel Macron řekl, že jeho vizí je to, aby se Francie stala vedoucí světovou transformující se ekonomikou. Země se bude do budoucna orientovat pouze na obnovitelné zdroje energie a bude se odvracet od fosilních zdrojů a jádra. Smělé plány doplňuje i záměr zastavit prodej motorových vozidel s dieselovým i benzínovým pohonem do roku 2040, a zahájit tak proces úplné elektrifikace dopravy.

Faktický dopad bude mít tento krok především na průzkum oblastí pro těžbu ropy v jihoamerické Francouzské Guyaně a dále také na veškerou těžbu břidlicového plynu. Využívání metody frakování pro těžbu této suroviny bylo vládou zakázáno již v roce 2011.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Milan Vaněček
20. prosinec 2017, 21:40

Co na to říkají pan Wagner a pan Závodský? Moc by mě to zajímalo.

Cituji: Prezident Emmanuel Macron řekl, že jeho vizí je to, aby se Francie stala vedoucí světovou transformující se ekonomikou. Země se bude do budoucna orientovat pouze na obnovitelné zdroje energie a bude se odvracet od fosilních zdrojů a jádra. Smělé plány doplňuje i záměr zastavit prodej motorových vozidel s dieselovým i benzínovým pohonem do roku 2040, a zahájit tak proces úplné elektrifikace dopravy.

Petr Hariprasad Hajič
20. prosinec 2017, 22:03

U Francie, která je v EU mekkou jaderné energetiky je zajímavější spíše zjevný odklon od jádra.

Ondra
20. prosinec 2017, 22:43

Pro Francii bude určitě zajímavý část jaderný výroby nahradit OZE s akumulací nebo jinejma zdrojema. Závislost na jednom typu zdroje není nikdy dobrá ať už je to jádro, uhlí nebo OZE. Každá země by si měla udržovat rozmanitej mix. To platí i u vodních elektráren, v některejch zemích mívaj problémy když je málo vody (pokud teda nemaj tý vody fakt hodně jako Norové, to je spíš výjimka). Úplně v pohodě můžou nechat dožít starý jaderky a snížit si podíl jádra třeba na 50 %, to je pořád dost stabilní výroby.

Vladimír Wagner
20. prosinec 2017, 23:34

Vzhledem k tomu, že kromě snad Fessenheimu mohou Francouzi provozovat ostatní bloky od nejméně patnácti až po více než třicet let a Fessenheim plně nahradí blok Flamanville 3, tak nemusí s dalšími bloky spěchat. Pokud budou tak rychle zavádět elektromobilitu, jak deklarují, tak jim k postupnému přechodu k nižšímu podílu jádra bude stačit doplňování mixu obnovitelnými a zachování jádra. Ostatně Macron už vyhlásil, že nebudou s nějakým zavíráním jádra vůbec spěchat. Na Německu budou moci vidět a demonstrovat, jak dopadne odstavení jaderných bloků a sami si zjistí ideální poměr obnovitelných a jaderných zdrojů. Pak mají dost času si jej udržovat a v budoucnu postavit nutné náhrady či doplnění potřebných jaderných bloků. Jak se píše v článku, ta deklarace zrušení těžby v situaci, kdy v podstatě nic netěží a všechnu ropu a plyn dovážejí, je nepříliš smysluplná. Podobné je to i s tím vyhlášením okolo jádra. Ono je v Evropě stále více deklarací, které jsou mimo realitu. U těch francouzských je ta výhoda, že na realitu ještě dlouho (na rozdíl od těch německých) nenarazí.

Milan Vaněček
21. prosinec 2017, 04:06

Proč by měli Francouzi spěchat s uzavíráním JE?? Švýcaři či Švédové také nespěchají. Ale jedno je zřejmé: Francouzi, Švýcaři, Švédové, Belgičané, Holanďané, ... perspektivu v jaderné energetice NEVIDÍ. Tak nás tady, ve svých zprávách a názorech o energetice nemystfikujte. Já mohu potvrdit že jste seriozní vědecký pracovník, věřil jsem Vaším informacím o pokrocích a výhledech v jaderné energeticeve světě ale Vaše zkreslování vývoje energetiky ve vyspělých zemích Evropy mi vadí.

Ondra
21. prosinec 2017, 07:31

Vy ste fakt hroznej, nechcete toho už nechat? Kde vidíte že by měli spěchat? Já teda čtu: "k postupnému přechodu k nižšímu podílu jádra bude stačit doplňování mixu obnovitelnými a zachování jádra" - vždyť to prosazujete taky ne? "Macron už vyhlásil, že nebudou s nějakým zavíráním jádra vůbec spěchat" - zase nikdo nemluví o spěchání. Jedinej kdo tady něco soustavně zkresluje ste vy - překrucujete komentáře jinejch lidí. Tohle zkreslování zase vadí mě.

Milan Vaněček
21. prosinec 2017, 09:19

Už toho nechám, budou Vánoce. Kde jse četl že chtějí zachování jádra, já jsem četl a citoval že "se budou odvracet od jádra". To já interpretuji jako velmi pozvolný ústup, postupné zavíráni vysloužilých JE, žádnou novou výstavbu nevidím, pouze dokončeni Flamanville, které začali připravovat v minulém století.

Vláďa
21. prosinec 2017, 10:05

Do roku 2040 je to zhruba 5 vlád a každá může mít jiný přístup. Dnes je to věštění z křišťálové koule.

Petr
21. prosinec 2017, 10:28

Za jejich nové neomarxistické vlády s hubou plné ideologických keců Francie jednu jadernou elektrárnu zavře a jednu doma postaví.

Jaká budou prohlášení a hlavně praxe té další vlády se z toho zjistit nedá.

Lukáš Brandejs
21. prosinec 2017, 12:17

Pane Vaněčku, není nic horšího či snad hloupějšího (pardon, ale nedá se jinak), než tzv. "argumenty výčtem". Protože pak se zase dá argumentovat, že třeba Finsko, Slovensko, Velká Británie, Maďarsko.... v jádru perspektivu VIDÍ. Vždy najdete něco, co se dá užít proti, proto se tento typ argumentace v diskuzích silně nedoporučuje - to je tedy spíš jen drobná rada, pokud se neurazíte.

Mimochodem ve Švédku stále stavba nových bloků není zcela uzavřená kapitola, stejně jako v Nizozemí, jakkoli to moc nevypadá a v Nizozemí navíc se tzv. "odklon od jádra" realizoval tím, že nenechali svou jedinou JE Borssele v klidu dožít = odstavit ji po skončení její životnosti, ale tuto prodloužili o 30 let, uzpůsobili reaktor pro použití MOx a ještě navýšili jeho výkon, aby té elektřiny z jádra mohli vyrábět víc....

C
22. prosinec 2017, 02:42

Pane Brendejsi,

Finsko si naběhlo, bůh jen ví jestli by do toho šli znovu.

Slovensko je dostavba VVER 440 V 230, ergo starý krám co se snaží dodělat a rozjet a moc se jim nedaří.

Británie je jaderná mocnost, navíc poněkud se vymykající chápání (středo)Evropanů, může to být i třeba protože jaderný program pro armádu, nevím, nicméně bych se toho obával po těch informacích co se objevili kolem zařízení v Sellafieldu jeho stavu bych byl k jejich programu poněkud opatrný.

Rusko, kdoví co, mají moderní verze VVER, rychle reagovali na potřebu mít "jádrolap", mají BN 600 a BN 800, ve stavbě snad BN 1200, ale kdoví jestli se to chytí, rozjede. Nemyslím si.

tady ty "Boomerské" elektrárny se nehodí do současné ekonomiky která je inherentně rychlá plná změn a rapidního vývoje. Pokud se nepodaří celý proces spojený s JE výrazně zrychlit, udělat levnější a celý provoz bezpečnější, tak jsme možná poslední kdo uvidí stavbu JE. Změny a společenské trendy, chtě nechtě, dorazí i k nám, o Číny, změní se ekonomické ukazatele, protože se rapidně mění ostatní odvětví. Stačí jeden průlom v bioinženýrství, elektrochemii, nebo se najde dobrý katalyzátor a celou (elektro)energetiku to postaví na hlavu.

Představte si získat řasu, která s účinnosti 2% vyrábí přímo ethanol a uvolňuje jej jako odpad o okolního roztoku. Nebo si představte prudký pokrok polovodičů a skok účinnosti FVE o 10 % nahoru... Nebo že se najde gigantické ložisko snadno dostupného plynu. Planete je z, troufnu si říct, 75 % neprozkoumaná.

Nevíme, ani jeden z nás, jestli to neohlásí zítra na BBC, a že pokroků a průlomů je dost každý rok.

Do JE, které se plánují a staví 15 let, tak nikdo nebude investovat, navíc investoři čekají rychlý návrat prostředků v řádu let. To JE neumí.

Aby JE měly šanci, musí jít s cenou dolů a transformovat se ve velmi flexibilní "superelektrárny", ale to asi nezvládnou dřív než to půjde do kytek a pokud pak někdo bude chtít znovu provozovat jadernou energetiku, bude muset všechno vymyslet prakticky od začátku

Petr Závodský
22. prosinec 2017, 10:42

Pane C, Finsko do toho znovu jde. společnost Fennovoima zahajuje výstavbu JE v lokalitě Hanhikivi.

C
22. prosinec 2017, 11:15

Už? Když jsem o tom četl naposledy tak se jenom uvažovalo a vypadalo to celkem nejistě. Opravdu už začaly kopat základy v Hanhikivi?

C
22. prosinec 2017, 11:15

Oprava:

*začali

Jan Veselý
22. prosinec 2017, 12:11

Co jsem se díval, tak je to jakési divné. Něco už tam kopou, ale zároveň očekávají stavební povolení někdy kolem roku 2019.

Petr Závodský
22. prosinec 2017, 10:46

Abych to nezkreslil, tak dávám anglickou verzi:

"Nicolas Hulot (Minister of Ecological and Solidary Transition) /pozn. jeden z nejzelenějších ministrů Francie/ announcement on the postponement of the 50% nuclear in the French electricity mix [November 2017]

To reach 50% of nuclear electricity production in 2025 would lead to increase the CO2 emissions in France. Indeed, it would necessitate :

o The shutdown of 24 reactors (58 reactors are presently in operation in France)

o The commissioning of gas plants to support the development of wind and solar (ENR alons would not be sufficient)

o The postponement of Coal plants shutdown.

In order to follow the environmental goals, the target date to reach 50% of nuclear production is postponed, and the new target will be the result of an on-going analysis taking into account the electricity consumption forecast and the ENR development. The preliminary estimate is 2030 to 2035.

Takže i Francie si uvědomuje, že pokud chce plnit závazky k ochraně klimatu, udržet levnou elektřinu atd. , tak se přes všechna krásná slova své jaderné energetiky nevzdá.

A nevzdá se ani jejich průmysl, i když teď zejména snahou získat zakázky v zahraničí, včetně ČR.

Milan Vaněček
22. prosinec 2017, 15:04

Francie se jádra nevzdá, je to jediná EU jaderná velmoc s jadernými zbraněmi. Jen jadernou energetiku OMEZUJE, nerozvíjí, já bych řekl mými slovy že francouzi vidí že mít přes 50 % energie z jaderných elektráren je neudržitelný nesmysl, zvláště když má Francie dobré podmínky pro rozvoj OZE.

Plánovat jako u nás rozšiřování JE (a ještě nad 50%), to je opravdu vzhledem k vývoji v EU naprostá fantasmagorie.

Milan Vaněček
22. prosinec 2017, 15:42

Snížení francouzské produkce elektřiny z JE z 75 na 50% do roku 2025 by znamenalo ještě RYCHLEJŠÍ likvidaci jaderných elektráren než probíhá v Německu. Takže likvidace do roku 2035 je zřejmě rozumnější.

Martin Prokš
22. prosinec 2017, 00:35

Já se spíše obávám o Francii jako takovou. Jestli to tam takto půjde dál, tak když se roku 2040 vzdají veškerých jaderných aktivit po vzoru JAR, tak jim dost možná ještě budeme tleskat. Ale to je jiná debata.

Co se týče ropy a spalovacích motorů k tomu datu. To je politicky tak daleko, že nepochybuji že to ještě několikrát takzvaně upraví - oddálí a pak nejspíše zruší. Až si v Paříži pořídí elektroauto víc lidí a začnou masivní problémy s nabíjením, oni začnou strízlivět.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se