Goldman Sachs: Cena ropy vystoupá do poloviny roku k 65 USD za barel

14. leden 2021, 07:07
DomůRopaGoldman Sachs: Cena ropy vystoupá do poloviny roku k 65 USD za barel

Podle nejnovější predikce společnosti Goldman Sachs má vzrůst cena ropy do poloviny letošního roku na 65 USD/bbl. Společnost v minulé predikci předpovídala, že ceny 65 USD/bbl dosáhne ropa o 6 měsíců později, tedy koncem roku 2021. Revidovaná predikce bere v potaz vývoj v distribuci vakcín proti COVID-19, očkovací strategie jednotlivých států a lednové jednání představitelů OPEC+.

Překvapivý výsledek jednání OPEC+

Po překvapivém výsledku jednání OPEC+, kdy se Saúdská Arábie zavázala snížit svou produkci ropy o 1 milion barelů ropy denně během února a března letošního roku, Goldman Sachs poznamenala, že produkce skupiny OPEC+ bude stále blízká nedávným minimům, přestože by měla dle očekávání globální poptávka vzrůstat vzhledem k teplejšímu počasí a rostoucímu počtu očkování.

Produkce Saúdské Arábie by se tak měla držet během února a března pod 8,119 miliony barelů ropy denně. To by mělo napomoci, dle vyjádření saúdského ministra energetiky prince Abdulazize, ke snížení ropných zásob, které během pandemie vzhledem ke strmému propadu v poptávce vzrostly.

„Děláme to za účelem podpory naší ekonomiky, ekonomik našich přátel a členů OPEC+ a pro zlepšení průmyslu na všech úrovních,“ řekl po setkání představitelů OPEC+ na tiskové konferenci princ Abdulaziz.

Podle Jeffreyho Currie z Goldmanu tak při zohlednění současného stavu distribuce vakcín proti COVID-19 a očkovacím programům jednotlivých států vzrostla pravděpodobnost, že od druhého kvartálu letošního roku dojde k rychlému snížení převisu nabídky nad poptávkou. Pak dle něj může být otestována schopnost států OPEC+ rychle zvednout produkci tak, aby odpovídala obnovující se poptávce.

Příští zasedání OPEC+

Po jednání představitelů OPEC+ vzrostla cena ropy Brent o více než 10 % a nyní se pohybuje okolo 56,4 USD/bbl. Americké ropa WTI se pak obchoduje okolo 52,9 USD/bbl. Příští zasedání představitelů OPEC+ je naplánováno na 4. března. Na tomto zasedání by se měly stanovit produkční škrty na duben.