Domů
Ropa
Goldman Sachs: Cena ropy vystoupá do poloviny roku k 65 USD za barel

Goldman Sachs: Cena ropy vystoupá do poloviny roku k 65 USD za barel

Podle nejnovější predikce společnosti Goldman Sachs má vzrůst cena ropy do poloviny letošního roku na 65 USD/bbl. Společnost v minulé predikci předpovídala, že ceny 65 USD/bbl dosáhne ropa o 6 měsíců později, tedy koncem roku 2021. Revidovaná predikce bere v potaz vývoj v distribuci vakcín proti COVID-19, očkovací strategie jednotlivých států a lednové jednání představitelů OPEC+.

Překvapivý výsledek jednání OPEC+

Po překvapivém výsledku jednání OPEC+, kdy se Saúdská Arábie zavázala snížit svou produkci ropy o 1 milion barelů ropy denně během února a března letošního roku, Goldman Sachs poznamenala, že produkce skupiny OPEC+ bude stále blízká nedávným minimům, přestože by měla dle očekávání globální poptávka vzrůstat vzhledem k teplejšímu počasí a rostoucímu počtu očkování.

Produkce Saúdské Arábie by se tak měla držet během února a března pod 8,119 miliony barelů ropy denně. To by mělo napomoci, dle vyjádření saúdského ministra energetiky prince Abdulazize, ke snížení ropných zásob, které během pandemie vzhledem ke strmému propadu v poptávce vzrostly.

„Děláme to za účelem podpory naší ekonomiky, ekonomik našich přátel a členů OPEC+ a pro zlepšení průmyslu na všech úrovních,“ řekl po setkání představitelů OPEC+ na tiskové konferenci princ Abdulaziz.

Podle Jeffreyho Currie z Goldmanu tak při zohlednění současného stavu distribuce vakcín proti COVID-19 a očkovacím programům jednotlivých států vzrostla pravděpodobnost, že od druhého kvartálu letošního roku dojde k rychlému snížení převisu nabídky nad poptávkou. Pak dle něj může být otestována schopnost států OPEC+ rychle zvednout produkci tak, aby odpovídala obnovující se poptávce.

Příští zasedání OPEC+

Po jednání představitelů OPEC+ vzrostla cena ropy Brent o více než 10 % a nyní se pohybuje okolo 56,4 USD/bbl. Americké ropa WTI se pak obchoduje okolo 52,9 USD/bbl. Příští zasedání představitelů OPEC+ je naplánováno na 4. března. Na tomto zasedání by se měly stanovit produkční škrty na duben.

Komentáře

(3)

PetrV

16. leden 2021, 07:35

Bez ropy není dost potravin.

RomanH

16. leden 2021, 16:24

Jedine v případě, že byste s ní zaléval ty plodiny :)

Bizon

16. leden 2021, 18:17

PetrV nekecá, moderní zemědělstí je extrémně závislé na naftě.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.