Domů
Ropa
IEA: Poptávka po ropě v zemích OECD klesá již čtvrtý kvartál po sobě
Zdroj: Dentons

IEA: Poptávka po ropě v zemích OECD klesá již čtvrtý kvartál po sobě

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala zprávu o globálním trhu s ropou pro měsíc prosinec. Podle dat IEA se globální poptávka po ropě v Q3 2019 meziročně zvýšila o 900 tisíc barelů ropy denně. Poptávka roste v Číně a Indii, v zemích OECD naopak klesá.

Zpráva IEA o trhu s ropou Oil Market Report – December 2019 obsahuje data, předpovědi a analýzy týkající se globálního trhu s ropou a další komentáře týkající se tématu.

Podle dat IEA se globální poptávka po ropě ve třetím kvartálu 2019 meziročně zvýšila o 900 tisíc barelů ropy denně. Jedná se o nejvyšší meziroční nárůst. Téměř tři čtvrtiny tohoto nárůstu má na svědomí Čína. V Indii pak poptávka vzrostla o 135 tisíc barelů ropy denně. V zemích OECD dodávky klesaly čtvrtý kvartál po sobě a pokles se očekává i nadále.

Irák a Nigérie v minulosti ne vždy plnily dohodnutá omezení dodávek ropy

Země, jež jsou součástí platformy OPEC+, tedy členské země OPEC a další významní producenti ropy, jako jsou například Rusko, nebo Kazachastán, se rozhodly, že v prvním kvartálu roku 2020 zpřísní již existující omezení produkce na 2,1 milionů barelů ropy denně.

To by znamenalo omezení dodávek o 500 tisíc barelů ropy denně ve srovnání se současností. U těchto omezení je ovšem klíčové jejich dodržování všemi zúčastněnými producenty. K tomu v minulosti ne vždy docházelo – kupříkladu ze strany Iráku či Nigérie.

Zásoby ropy v zemích OECD by pokryly spotřebu téměř na 61 dní

Komerční zásoby ropy v zemích OECD měly v říjnu hodnotu 2 904 milionů barelů ropy. To je o 2,9 milionů barelů ropy méně než je pětiletý průměr.

Tyto zásoby by pokryly spotřebu po 60,6 dní. Podle předběžných odhadů v listopadu 2019 zásoby poklesly o 23,5 milionů barelů ropy.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.