Domů
Ropa
IEA: Poptávka po ropě v zemích OECD klesá již čtvrtý kvartál po sobě
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

IEA: Poptávka po ropě v zemích OECD klesá již čtvrtý kvartál po sobě

Ropa
Bez komentáře
13. prosinec 2019, 11:07
Jana Červinková

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala zprávu o globálním trhu s ropou pro měsíc prosinec. Podle dat IEA se globální poptávka po ropě v Q3 2019 meziročně zvýšila o 900 tisíc barelů ropy denně. Poptávka roste v Číně a Indii, v zemích OECD naopak klesá.

Zpráva IEA o trhu s ropou Oil Market Report – December 2019 obsahuje data, předpovědi a analýzy týkající se globálního trhu s ropou a další komentáře týkající se tématu.

Podle dat IEA se globální poptávka po ropě ve třetím kvartálu 2019 meziročně zvýšila o 900 tisíc barelů ropy denně. Jedná se o nejvyšší meziroční nárůst. Téměř tři čtvrtiny tohoto nárůstu má na svědomí Čína. V Indii pak poptávka vzrostla o 135 tisíc barelů ropy denně. V zemích OECD dodávky klesaly čtvrtý kvartál po sobě a pokles se očekává i nadále.

Irák a Nigérie v minulosti ne vždy plnily dohodnutá omezení dodávek ropy

Země, jež jsou součástí platformy OPEC+, tedy členské země OPEC a další významní producenti ropy, jako jsou například Rusko, nebo Kazachastán, se rozhodly, že v prvním kvartálu roku 2020 zpřísní již existující omezení produkce na 2,1 milionů barelů ropy denně.

To by znamenalo omezení dodávek o 500 tisíc barelů ropy denně ve srovnání se současností. U těchto omezení je ovšem klíčové jejich dodržování všemi zúčastněnými producenty. K tomu v minulosti ne vždy docházelo – kupříkladu ze strany Iráku či Nigérie.

Zásoby ropy v zemích OECD by pokryly spotřebu téměř na 61 dní

Komerční zásoby ropy v zemích OECD měly v říjnu hodnotu 2 904 milionů barelů ropy. To je o 2,9 milionů barelů ropy méně než je pětiletý průměr.

Tyto zásoby by pokryly spotřebu po 60,6 dní. Podle předběžných odhadů v listopadu 2019 zásoby poklesly o 23,5 milionů barelů ropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se