Domů
Ropa
IEA zvýšila odhad poptávky po ropě, která z části nahrazuje drahý plyn
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

IEA zvýšila odhad poptávky po ropě, která z části nahrazuje drahý plyn

Ropa
5 komentářů
11. srpen 2022, 12:13
ČTK

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok o 380.000 na 2,1 milionu barelů denně. Uvedla to dnes ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu. Jedním z důvodů je podle ní fakt, že ropa částečně nahrazuje drahý zemní plyn. Na trh ale zároveň nepříznivě působí obavy z hospodářské recese. Více ropy, než se předpokládalo, nadále těží a vyváží Rusko.

Vysoké letní teploty spolu s drahým zemním plynem způsobují, že se zvyšuje zájem o ropu k výrobě elektřiny. To je i hlavní důvod, proč agentura zvýšila odhad růstu poptávky.

„Ceny zemního plynu a elektřiny vystoupily na nové rekordy, což v některých zemích podporuje přechod od plynu k ropě,“ uvedla agentura, která sídlí v Paříži.

„Tyto mimořádné nárůsty, které se soustředí převážně na Blízkém východě a v Evropě, maskují relativní útlum v jiných sektorech,“ upozornila IEA.

Agentura cituje nižší využití paliv pro silniční dopravu ve vyspělých zemích a zpomalující růst ke konci roku. To podle ní odpovídá horší ekonomické náladě, která ve druhém pololetí roku počítá s výrazným poklesem.

Nabídka ropy na světovém trhu v červenci mezitím vystoupila nad úroveň, kde byla před pandemií. Přispívá k tomu hlavně nad očekávání vyšší těžba v Rusku, kde vývoz ropy v červenci klesl o 115.000 na 7,4 milionu barelů denně. Od začátku roku to znamená pokles jen o 600.000 barelů denně.

Příjmy Ruské federace z vývozu ropy se v červenci snížily o dvě miliardy na 19 miliard dolarů (téměř 447 miliard Kč). Za nižším příjmem je ale převážně pokles cen ropy na světových trzích.

IEA také upozornila, že Čína poprvé předstihla Evropu jako hlavní destinace pro ruskou ropu.

Mezinárodní agentura pro energii je mezivládní organizací, která vznikla v roce 1974 v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). K jejímu vzniku přispěla tehdejší ropná krize, organizace funguje zejména jako poradce členských zemí OECD v otázkách energetiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Švančara
11. srpen 2022, 12:38

uz len dva tri dni a Rusko je v ekonomickom bankrote. Konecne. Mozno. Co ja viem? Ale ved to uz predpovedali insitni ekonomovia uz pred tromi mesiacmi. Este ze su mi k smiechu. A rusky muzik v Kremlu si uziva nasej hluposti.

Jan Stehlik
12. srpen 2022, 10:18

Pokuď vím , tak už je v bankrotě . Jenže podle toho západního . A ten ovládá asi jen 1/4 obyvatel zeměkoule . Ale to je ta menšina co ovládá technologie , obchod (drží opratě) . Ale už má konkurenci v asii . Ta je také vzdělaná , má za cíl vysokou životní uroveň a chápe , že obchod je také zbraní . Už tedy není západ hegemonem , ale drží zatím bankovní systém . Má sít bank po světě , které obchodují v dolarech . Asii tedy čeká velký ukol . Vytvořit si podobný bankovní status . Vždy jde o peníze.

hellokitty
12. srpen 2022, 14:26

Cina ma svoje vlastne problemy viz. fiasko Evergrande alebo armada v uliciach, lebo ludia si chcu vybrat z banky svoje peniaze, ale vlada hovori ze ne ne ne, to su nase penize

a ako to krajiny robia, tak v pripade internych problemov poukazuju na vonkajsieho nepriatela a teda zasa pichaju do Tchajwanu

Rejpal
12. srpen 2022, 00:53

co se týče náhrady plynu ropou pak já si nemyslím , že svět půjde tímto směrem . Čína právě oznámila, že letos otevře 147 nových uhelných dolů. Chce tím dále zvednout těžbu uhlí a zajistit si tak větší samostatnost v Energetice jejich spotřeba el. energie totiž prudce roste , protože země se rychle elektrifikuje čím se dosahuje nízké spotřeby ropy vzhledem k počtu obyvatel a HDP Číny. Jejich spotřeba el. energie loni vzrostla o 1/10 a když uvážíme, že jejich spotřeba el. energie už je stejná jako u nás , pak růst o 10% za rok je brutální číslo. Zejména když se podíváme na EU , kde se nezvýšila výroba el. energie už 16 let a je prakticky stejná jako v roce 2004. Proto nefunguje tzv. energetický přechod ono totiž není kam přecházet , když neroste výroba el. energie to je také jeden z důvodů proč elektřina tolik zdražila - státy totiž tlačí na její vyšší využití a zároveň likvidují elektrárny.

Xoor
12. srpen 2022, 08:14

Add válka čína vs taiwan + usa.

Pokud čina zaútočí na taiwan, tak jsem si na 100% jistej, že taiwanci po USA pomoci šáhnout.

1. USA mají zainvestované obrovské prachy.

2. kdo by dodával světu bezpečně čipy?

3. proč si nenechat pomoci od nejvyspělejší armády světa a nechat se spolknout komoušema?

Tvé konstrukce jsou občas dost mimo. Dle tvých náznaků za vše může jen USA potažmo EU, ale to že jsou tu jiní, kteří mají své zájmy a činí stejné/podobné kroky, tak to mlčky přehlížíš nebo je až s radostí prezentuješ

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se