Kuvajt obnoví těžbu ropy v neutrální zóně sdílené se Saúdskou Arábií

DomůRopaKuvajt obnoví těžbu ropy v neutrální zóně sdílené se Saúdskou Arábií

Omezení těžby ropy v souladu s produkčními kvótami OPEC+ bude pro Kuvajt v letošním roce znamenat limitaci hospodářského růstu. Z dlouhodobého hlediska ovšem restart těžby ropy v neutrální oblasti sdílené se Saúdskou Arábií podpoří růst HDP, uvedla ve své zprávě agentura S&P Global Ratings.

Kuvajt, čtvrtý největší producent ropy v kartelu OPEC, zveřejní predikci růstu HDP v roce 2020 na úrovni 0,5 %. Jedná se o stejnou predikci jako v roce 2019. Důvodem je očekávaná průměrná denní těžba ropy na úrovni 2,65 miliónů barelů. V předešlém roce byla tato predikce dle ratingové agentury 2,8 miliónů barelů.

„Prosincové rozhodnutí OPEC+ z roku 2019 o prohloubení ropných škrtů omezuje krátkodobý růst, zatímco nedávná eskalace napětí mezi USA a Íránem představuje rizika. Ropný sektor přímo tvoří takřka 50 % HDP země, avšak pokud jsou zohledněny další související činnosti, je tento podíl ještě vyšší,“ píše ve své zprávě agentura S&P Global Ratings.

V prosinci se kartel OPEC a 10 jeho partnerů, mezi kterými je nejvýraznějším představitelem Rusko, dohodlo na prohloubení ropných škrtů v prvním kvartále roku 2020 na 1,7 miliónů barelů ropy denně.

Nová kvóta, která vstoupila v platnost počátkem letošního roku, je pro Kuvajt stanovena na 2,657 miliónů barelů ropy denně.

Dle nejnovějšího průzkumu S&P Global Platts dodal Kuvajt v prosinci v souladu se starou kvótou OPEC+ na trh 2,71 miliónů barelů ropy denně.

Očekává se, že míra hospodářského růstu mezi lety 2021-2023 dosáhne v průměru 2,5 % v důsledku obnovení těžby ropy v neutrální zóně sdílené se Saúdskou Arábií, na čemž se tyto státy dohodly v prosinci. V neutrální zóně se netěžilo více než 4 roky.

„Ropná produkce z RNZ (rozdělená neutrální zóna) by mohla činit až 0,5 mil. b/d, jakmile bude v provozu, ačkoli skutečná těžba zůstane krátkodobě nižší, částečně proto, že Kuvajt bude i nadále plnit odsouhlasené škrty OPEC+,“ uvedla ve své zprávě agentura.