Domů
Ropa
Kuvajt obnoví těžbu ropy v neutrální zóně sdílené se Saúdskou Arábií

Kuvajt obnoví těžbu ropy v neutrální zóně sdílené se Saúdskou Arábií

Omezení těžby ropy v souladu s produkčními kvótami OPEC+ bude pro Kuvajt v letošním roce znamenat limitaci hospodářského růstu. Z dlouhodobého hlediska ovšem restart těžby ropy v neutrální oblasti sdílené se Saúdskou Arábií podpoří růst HDP, uvedla ve své zprávě agentura S&P Global Ratings.

Kuvajt, čtvrtý největší producent ropy v kartelu OPEC, zveřejní predikci růstu HDP v roce 2020 na úrovni 0,5 %. Jedná se o stejnou predikci jako v roce 2019. Důvodem je očekávaná průměrná denní těžba ropy na úrovni 2,65 miliónů barelů. V předešlém roce byla tato predikce dle ratingové agentury 2,8 miliónů barelů.

„Prosincové rozhodnutí OPEC+ z roku 2019 o prohloubení ropných škrtů omezuje krátkodobý růst, zatímco nedávná eskalace napětí mezi USA a Íránem představuje rizika. Ropný sektor přímo tvoří takřka 50 % HDP země, avšak pokud jsou zohledněny další související činnosti, je tento podíl ještě vyšší,“ píše ve své zprávě agentura S&P Global Ratings.

V prosinci se kartel OPEC a 10 jeho partnerů, mezi kterými je nejvýraznějším představitelem Rusko, dohodlo na prohloubení ropných škrtů v prvním kvartále roku 2020 na 1,7 miliónů barelů ropy denně.

Nová kvóta, která vstoupila v platnost počátkem letošního roku, je pro Kuvajt stanovena na 2,657 miliónů barelů ropy denně.

Dle nejnovějšího průzkumu S&P Global Platts dodal Kuvajt v prosinci v souladu se starou kvótou OPEC+ na trh 2,71 miliónů barelů ropy denně.

Očekává se, že míra hospodářského růstu mezi lety 2021-2023 dosáhne v průměru 2,5 % v důsledku obnovení těžby ropy v neutrální zóně sdílené se Saúdskou Arábií, na čemž se tyto státy dohodly v prosinci. V neutrální zóně se netěžilo více než 4 roky.

„Ropná produkce z RNZ (rozdělená neutrální zóna) by mohla činit až 0,5 mil. b/d, jakmile bude v provozu, ačkoli skutečná těžba zůstane krátkodobě nižší, částečně proto, že Kuvajt bude i nadále plnit odsouhlasené škrty OPEC+,“ uvedla ve své zprávě agentura.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.