Domů
Ropa
Mexiko plánuje během roku 2023 ukončit export ropy
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

Mexiko plánuje během roku 2023 ukončit export ropy

Mexiko má v plánu, jak informuje zahraniční zpravodajská agentura Bloomberg, během roku 2023 přestat vyvážet ropu. Cílem mexického prezidenta, Manuela Lopeze Obradora, je snížit zavilost na dovážených pohonných hmotách.

Petroleos Mexicanos, státem vlastněná ropná společnost známá jako Pemex, sníží export ropy během příštího roku o více než polovinu na cca 435 tisíc barelů ropy za den (bpd). Prodej zahraničním zákazníkům a odběratelům by měl být poté ukončen v následujícím roce, jak řekl na úterní tiskové konferenci výkonný ředitel Pemexu Octavio Romero.

Podle dat americké vládní agentury U. S. Energy Information Agency (EIA) je Mexiko třetím největším americkým exportérem ropy po USA a Kanadě. Vývoz ropy míří, vyjma Severní Ameriku, do Číny, Indie, Jižní Koreji nebo také Evropy.

Poptávka Mexika po pohonných hmotách během posledních let vzrostla, přičemž lokální produkce nedokázala tempo růstu kopírovat. Problémem je především produkční kapacita rafinérií. I proto plán prezidenta Obradora na zvýšení soběstačnosti Mexika zahrnuje výstavbu rafinerie o produkční kapacitě 340 tis. barelů za den. Náklady na rafinerii odhaduje agentura Argus na 12,4 miliard USD.

Pokud se plán skutečně naplní, bude tvrdou ranou pro rafinérie na pobřeží Mexického zálivu v USA, které jsou uzpůsobeny na zpracování mexické surové ropy. Právě od nich pak Mexiko benzín a naftu převážně nakupuje. Dalším významným zdrojem pro tyto rafinerie byla ropa z Venezuely, ovšem sankce USA vůči Venezuele tok ropy ukončily.

Zpráva agentury Bloomberg ovšem poukazuje na pochyby, zda Mexiko dokáže v horizontu roku 2023 zpracovávat veškerou vytěženou ropu. Dlouhodobě podfinancovaná údržba rafinérií totiž způsobila dle Bloombergu podstatný pokles provozní kapacity.

Pemex je rovněž nejzadluženější ropná společnost na světě, a to i přes velkou státní podporu v podobě daňových úlev a dalších opatření, které mají vést k oddlužení. Export a prodej ropy je pak pochopitelně pro Pemex velkým zdrojem příjmů.

Komentáře

(1)

Jiří Švarc

3. leden 2022, 10:43

Pemex má dluh 113 mld. dolarů, což je skoro trojnásobek současné hodnoty ropných zásob celého Mexika. To asi nedopadne dobře :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.