Pouze minimum amerických těžařů je při současných cenách ropy v zisku, krok Ruska plní svůj účel
Pouze minimum amerických společností těžících ropu z břidlicových hornin je schopno vydělávat za současných cen ropy. Severomořský Brent se aktuálně obchoduje těsně nad 30 USD za barel a americká WTI za zhruba 26 USD. Přestože řada ropných společností má svou produkci zajištěnou předprodejem, provoz na některých vrtech zastavují. Dá se říci, že Rusko odmítnutím dohody o snížení těžby dosáhlo svého a ještě k tomu zareagovalo na sankce proti plynovodu Nord Stream 2.
Pokud je účelem aktuální cenové války na ropném trhu vedené kartelem OPEC alespoň dočasně ztížit ekonomické podmínky těžby americkým těžařům, zdá se, že se jim to daří. Alespoň to vyplývá z dat poradenské společnosti Rystad Energy, jejíž data publikovala agentura Reuters.
Podle těchto údajů je ve spojených státech amerických pouze 16 společností, které jsou schopné těžit s průměrnými náklady pod 35 dolarů za barel. Většina ropných společností má tak aktuálně vyšší náklady, než jsou výnosy z prodejů na trhu při současných cenách ropy.
Většina společností podle údajů Rystad Energy počítala s cenami ropy v rozmezí 55 a 65 dolarů za barel. V reakci na propad z minulého týdne pak rychle zareagovaly a některé vrty odstavily z provozu, snížily počty zaměstnanců a vyčlenily finanční prostředky na náklady s tím spojené.
Při posledním propadu cen ropy v roce 2014, kdy byli američtí těžaři poprvé na hraně bankrotu, se ovšem snaha vytlačit je z trhu nepovedla. Efektivita ve snižování nákladů vedla až k současným úrovním, kdy nejefektivnější z nich těží barel ropy v průměru okolo 30 dolarů za barel. Pochopitelně musí těžaři pokrývat i další náklady, nejen náklady na samotnou těžbu, a proto by si cenu představovali ideálně na vyšších úrovních.
„Pouze omezené množství těžařů bude schopno pokračovat při těchto cenách. Aktivita těžařů poklesne pravděpodobně o více než 50 %,“ dodal pro Reuters Matt Gallagher, ředitel společnosti Parsley Energy.
Současný problém se ovšem netýká pouze společností, které nemají dostatečně dopředu zajištěné prodeje. Příkladem může být společnost SM Energy Co, která má sice zajištěny prodeje přibližně 80 % produkce za cenu mezi 55 a 58 dolary, přesto již vyhodnocují dopady nízkých cen na své činnosti a případná opatření.
Rusku došla trpělivost, chce vyvinout ekonomický tlak na americké těžaře
Úmysl členů kartelu OPEC je přitom zřejmý – zamezit vyšší těžbě z amerických břidlic, jelikož se neustálé omezování produkce členů ropného kartelu ukázalo po letech jako neefektivní.
Zatímco členové OPECu disponovali nevyužitými kapacitami pro těžbu, američtí těžaři navyšovali svoji produkci, což jim bylo umožněno díky vyšším cenám. Rusko tak nyní otevřelo novou kapitolu boje proti americkým těžařům.
Není to ovšem pravděpodobně jediný důvod, který vedl Rusko k tak zásadnímu rozhodnutí, kterým se postavilo především Saudské Arábii. Podle Alexandera Dynkina, prezidenta ruského státního Institutu pro světovou ekonomiku a mezinárodní vztahy, je dalším důvodem odplata za uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2.
Sankce na plynovod Nord Stream 2 byly uvaleny koncem loňského roku na společnosti, které provozují plavidla pokládající podmořské plynovody. Pro Nord Stream 2 pokládala podmořské potrubí společnost Allseas, která se z projektu po uvalení sankcí okamžitě stáhla.
Současné americké sankce prakticky znemožňují hledání náhradního dodavatele. Ruský Gazprom proto vyslal z Vladivostoku vlastní plavidlo s názvem Akademik Čerskij, které je aktuálně na cestě do dánských vod, kde by mělo položit poslední kilometry potrubí nutné k dokončení plynovodu.
Mohlo by vás zajímat:
Americká ropa WTI je už nyní na 25,20 USD a dál klesá. Může to být ještě zajímavé ! Možná spadne až na 20 USD a pak uvidíme co na to břidliční těžaři.
Pořád platí, že když se dva perou, třetí se směje. My (EU) jsme teď ten třetí. Ať si ropáci krvácejí.
Osobně si myslím, že Trump zastropuje nákupní cenu ropy z břidlice pro Ameriku do hmotných rezerv v duchu Amerika first a prodeje z rezerv nechá na obchodní ceně. Tím začne uměle dotovat těžaře.
Přesně podle zásad korporátního socialismu - privatizace zisků, socializace ztrát :-)
Trump už za posledních pár dní rozházel 2 biliony dolarů a FED půjčuje s prakticky nulovým úrokem s nulovým efektem na ekonomiku a nikdo ani nekvákl. Takže to očividně může může dělat i dál.
Jednoduše řečeno BRAVO RUSSIA.....
WTI je nyní za 25 a BRENT za 27. Letadla stojí na zemi, prodeje nových aut ve světě padají o desítky procent.Výrobny aut se zavírají : Volkswagen, Toyota, Hyundayi,....lidé nikam necestují zbytečně. A za těchto okolností chce S.Arábie s Ruskem navýšit dodávky ropy na trh. Dolar posiluje a to opět tlačí na dolarovou cenu ropy. Může to být opravdu zajímavé !
S tym Akademikom Cherskyi to nie je az take jednoduche. Ano ma zamierene do Balticu ale s najvacsou pravdepodobnostou bude potrebovat upgrade, este nikdy totizto ta lod v hlbokych vodach potrubie nekladla.
Jej pozicia aj najblizsi ciel (Maputo, Mozambik) sa da najst tu( musite vymazat dve prazdne miesta pred .com):
https://www.vesselfinder .com/vessels/AKADEMIK-CHERSKIY-IMO-8770261-MMSI-273399760
Proč neplujou Suezem, jde o obavu z konkurencí podporovaných pirátů nebo to technicky nejde, či co mi uniká?
Vela dovodov preco mieria do Maputa mi na um neprichadza, Suez je samozrejme logicka volba. Je mozne ze bud v Mapute nakladaju nejaky equipment, alebo sa skratka chcu vyhnut Americkemu monitoringu cez Suez. Gazprom odmieta komentovat. Tu je najnovsie co som nasiel.
https://www. mbs. news/a/2020/03/akademik-cherskiy-on-a-new-course-again-does-the-corona-crisis-give-russian-lay-off-ships-a-chance-2.html
US ropa WTI je už na 23,85 USD a dál klesá.
WTI už má jen 21,74 USD a dál padá. US burza DJIA ztrácí 1 660 bodů a zřejmě bylo pozastaveno obchodování pro příliš velký propad. Klesá zlato, stříbro, platina, ropa, akcie..... jediné co prudce stoupá je hodnota US Dolaru = všichni zoufale hromadí hotovost jako při krizi 1929-33.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se