Domů
Ropa
MOL a Slovnaft se dohodly na poplatku za využití ropovodu Adria
Ropovod Družba

MOL a Slovnaft se dohodly na poplatku za využití ropovodu Adria

Ropa
Bez komentáře
31. květen 2023, 16:46
ČTK

Maďarská společnost MOL a slovenská rafinerie Slovnaft se dohodly s firmou JANAF na poplatku za využívání ropovodu Adria, který hraje důležitou roli v zabezpečení alternativních dodávek ropy pro region střední a východní Evropy. Informovala o tom maďarská skupina MOL. Kontrakt je pouze roční a podle firmy MOL je cena za přepravu ropy poměrně vysoká.

Firmy však neměly jinou možnost, než nabídku od JANAF přijmout. Slovnaft potřebuje v souladu se sankcemi vůči Rusku vyrábět naftu, benzin a další produkty z alternativní, neruské ropy. A jediným způsobem, jak alternativní ropu dopravit na Slovensko, je přes ropovod Adria a přístav Omišalj, které spravuje společnost JANAF.

Slovnaft začal ropovod Adria aktivněji využívat od letošního února, kdy vstoupily v platnost sankce na vývoz produktů z ruské ropy. Slovnaft i MOL se však domnívají, že současná dohoda nevytváří trvalé a konkurenceschopné základy pro dodávky ropovodem Adria na Slovensko.

Ropovod Adria vede z ropného terminálu Omišalj na chorvatském ostrově Krk přes Chorvatsko a následně severní větví do Maďarska a na Slovensko, kde se v Šahách napojuje do ropovodu Družba. Východní část ropovodu zásobuje Bosnu a Hercegovinu a Srbsko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se