Domů
Ropa
Největší ropné společnosti zvyšují svou likviditu a dluh

Největší ropné společnosti zvyšují svou likviditu a dluh

Největší ropné a plynárenské společnosti zvyšují svou zadluženost a vybírají desítky miliard dolarů, aby přečkaly jeden z nejhorších útlumů odvětví v historii, zatímco čelí vysokým fixním nákladům a hrozícím výplatám dividend.

Royal Dutch Shell, BP, francouzský Total, norský Equinor a rakouská OMV. Všechny jmenované společnosti využily minulý týden k výpisu dluhopisů, přičemž dle kalkulace agentury Reuters vybraly více než 10 miliard dolarů.

Jeden z nejhorších propadů cen ropy v historii byl umožněn v důsledku zavedení opatření, jejichž cílem je omezit šíření COVID-19. Opatření ovšem vedly ke kolapsu poptávky po pohonných hmotách. Během propadu v poptávce navíc došlo k názorovému rozporu a boji o podíl na ropném trhu mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, což způsobilo skokový propad cen.

Emise dluhopisů a posilování likvidity

„Atak“ na dluhopisové trhy přišel v minulém týdnu poté, co Exxon Mobil minulý měsíc vybral 8,5 miliardy dolarů, zatímco Shell oznámil revolvingový úvěr ve výši 12 miliard dolarů.

„Všechny velké společnosti posilují likviditu tak, aby pokryly střednědobé potřeby. Nikdo nechce být na konci řady,“ pronesl bankéř zapojený ve zmíněném procesu zadlužování. „Společnosti chtějí demonstrovat, že jsou schopny přečkat bouři,“ dodal.

Přestože ratingové agentury snižovaly v minulých dnech ratingy nebo ratingové výhledy ropných gigantů, je hlášeno, že o evropské dluhopisy byl velký zájem.

Od ropných společností se očekává oznámení prudkého poklesu příjmů během prvního kvartálu letošního roku v důsledku propadu cen. Někteří analytici odhadují, že společnosti si budou muset půjčit další peníze, aby pokryly výdaje a výplaty dividend.

Přestože žádný z ropných gigantů doposud nenaznačil možné snížení dividend, investoři a analytici očekávají, že k tomu mohou být společnosti přinuceny, pokud bude mít současná situace panující na komoditních trzích delšího trvání.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.