Domů
Ropa
Nevydařené vyjednávání o prohloubení ropných škrtů ze strany OPEC+ způsobilo skokový propad cen ropy
shale oil rig břidlicová ropa

Nevydařené vyjednávání o prohloubení ropných škrtů ze strany OPEC+ způsobilo skokový propad cen ropy

Ropa
1 komentář
8. březen 2020, 07:44
Daniel Grecman

Již na začátku tohoto týdne tlak na snížení ceny ropy v důsledku šíření koronaviru a souvisejícího dopadu na světovou ekonomiku zastiňoval snahy OPEC+ omezit produkci. Po nejnovějších zprávách, které nejen říkají, že se zástupci OPEC+ nedohodli na prohloubení ropných škrtů, ale také naznačují, že se zástupci nedomluvili ani na prodloužení těch současných, se ceny skokově propadly.

Propad cen ropy

Na oznámení, že se zástupci OPEC+ nedohodli na prohloubení ropných škrtů, ropný trh okamžitě reagoval. Propadl se o více než 8 %. Ropa Brent se v pátečních večerních hodinách pohybovala lehce nad 46 $/barel, americké WTI pak okolo 42 $/barel.

Průzkum, kterého se zúčastnilo 42 ekonomů a analytiků, predikuje průměrnou cenu ropy Brent v roce 2020 pohybující se okolo hodnoty 60,63 $/bbl. V porovnání s předchozím měsícem jde o 5% pokles. Tato predikce byla navíc stanovena před meetingem OPEC+ ve Vídni.

Meeting OPEC

Ve čtvrtek se ve Vídni nejprve sešli představitelé kartelu OPEC a ohlásili návrh na prohloubení stávajících ropných škrtů o 1,5 mil. bpd (barelů za den). OPEC by se dle jejich návrhu měl podílet 1 mil. bpd. Na jejich spojence by tak připadlo 0,5 mil. bpd.

Stávající produkční škrty činí 1,7 mil. bpd a jsou v platnosti do konce března letošního roku.

Dle představitelů OPEC se odhadovaný růst poptávky po ropě v letošním roce snížil z 1,1 mil. bpd (odhad z prosince loňského roku) na aktuálních 0,48 mil. bpd.

Meeting OPEC+

Rusko, jakožto největší producent (spolupracující s kartelem) mimo kartel OPEC, s návrhem na prohloubení ropných škrtů o 0,5 mil. bpd ovšem nesouhlasilo. Lze totiž předpokládat, že Rusko by z navrhovaného prohloubení mělo lví podíl.

Již před pátečním meetingem dalo Rusko najevo, že podpoří pouze prodloužení stávajících produkčních škrtů. Přesto se objevily spekulace, že se ani na tom představitelé OPEC+ nedomluvili.

Jak ale mnozí analytici poznamenávají, představitelé kartelu OPEC a Ruska mají historii v ukončování vzájemných rozhovorů bez uzavření dohody, jen aby se posléze navrátili k jednacímu stolu a dohodu uzavřeli.

Jisté ovšem je, že Saúdská Arábie (největší producent kartelu) potřebuje výrazně vyšší ceny ropy než Rusko, aby vyrovnala svůj vládní rozpočet – nejčastěji se uvádějí ceny okolo 80-85 $/barel. Rusko má tak z tohoto pohledu výhodnější pozici pro vyjednávání.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
8. březen 2020, 08:24

Pořád mi naskakuje ono otřepané sparťanské "vaše bída, naše radost".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se