Nigérie spustí program v hodnotě jedné miliardy dolarů na vyčištění delty řeky Niger. Ta je dlouhodobě znečišťována místní těžbou ropy. Náklady na vyčištění zaplatí Shell, největší ropná společnost v Nigérii.

Zpravodajský portál Platts informoval, že tento týden spustí Nigérie rozsáhlý program, kterým se bude čistit oblast delty řeky Niger. Delta řeky již mnoho let trpí znečišťováním od místní těžby ropy a proto vláda rozhodla o odstartování čistícího programu. Jedním z hlavních důvodů k investicím do životního prostředí je ovšem fakt, že Nigérie se potýká s problémy ze strany obyvatelstva, které mají vliv na dlouhodobou produkci a export.

Čistící program v srdci delty řeky Niger bude veden speciálním orgánem a bude stát jednu miliardu dolarů. Tuto částku v rozmezí pěti let zaplatí energetický gigant Shell a nigerijská vláda přispěje částkou zhruba 10 milionů dolarů.

Protesty a útoky na ropná zařízení

Obyvatelé delty a různé organizace si již delší dobu stěžovali na úniky ropy do okolního životního prostředí, které údajně měly poškodit krajinu, která je pro mnohé hlavním zdrojem obživy. Situace kromě standardních protestů a blokád eskalovala až k útokům na ropná potrubí a protestanti se navíc dožadovali i finanční kompenzace za znečištění.

Ropné společnosti se k situaci vyjádřily, že za většinu úniků ropy jsou zodpovědné cizí krádeže ropy a útoky protestantů. Nigerijská těžba ropy klesla v květnu 2016 na třicetileté minimum  na hodnotu 1,4 mbd z hodnoty 2,2 mbd z května předchozího roku. Hlavním důvodem byly právě útoky na ropná zařízení. Útoky začaly ve větším měřítku začátkem minulého roku a stály nigerijskou vládu 60 % jejich příjmů. I proto je program na vyčištění delty brán vládou za důležitý krok kupředu v úsilí o zklidnění situace.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *