Domů
Ropa
Nigérie vyčistí deltu řeky Niger, náklady dosahující 1 mld. USD zaplatí Shell

Nigérie vyčistí deltu řeky Niger, náklady dosahující 1 mld. USD zaplatí Shell

Nigérie spustí program v hodnotě jedné miliardy dolarů na vyčištění delty řeky Niger. Ta je dlouhodobě znečišťována místní těžbou ropy. Náklady na vyčištění zaplatí Shell, největší ropná společnost v Nigérii.

Zpravodajský portál Platts informoval, že tento týden spustí Nigérie rozsáhlý program, kterým se bude čistit oblast delty řeky Niger. Delta řeky již mnoho let trpí znečišťováním od místní těžby ropy a proto vláda rozhodla o odstartování čistícího programu. Jedním z hlavních důvodů k investicím do životního prostředí je ovšem fakt, že Nigérie se potýká s problémy ze strany obyvatelstva, které mají vliv na dlouhodobou produkci a export.

Čistící program v srdci delty řeky Niger bude veden speciálním orgánem a bude stát jednu miliardu dolarů. Tuto částku v rozmezí pěti let zaplatí energetický gigant Shell a nigerijská vláda přispěje částkou zhruba 10 milionů dolarů.

Protesty a útoky na ropná zařízení

Obyvatelé delty a různé organizace si již delší dobu stěžovali na úniky ropy do okolního životního prostředí, které údajně měly poškodit krajinu, která je pro mnohé hlavním zdrojem obživy. Situace kromě standardních protestů a blokád eskalovala až k útokům na ropná potrubí a protestanti se navíc dožadovali i finanční kompenzace za znečištění.

Ropné společnosti se k situaci vyjádřily, že za většinu úniků ropy jsou zodpovědné cizí krádeže ropy a útoky protestantů. Nigerijská těžba ropy klesla v květnu 2016 na třicetileté minimum  na hodnotu 1,4 mbd z hodnoty 2,2 mbd z května předchozího roku. Hlavním důvodem byly právě útoky na ropná zařízení. Útoky začaly ve větším měřítku začátkem minulého roku a stály nigerijskou vládu 60 % jejich příjmů. I proto je program na vyčištění delty brán vládou za důležitý krok kupředu v úsilí o zklidnění situace.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.