Norsko schválilo plán rozšíření těžby z obřího ropného pole Johan Sverdrup

18. květen 2019, 07:46
DomůRopaNorsko schválilo plán rozšíření těžby z obřího ropného pole Johan Sverdrup

Norské úřady ve středu oficiálně schválily plán rozvoje a provozu druhé fáze projektu ropného pole Johan Sverdrup. Podle norské polostátní společnosti Equinor se jedná o jedno z pěti největších ropných polí v oblasti norského kontinentálního šelfu. Po dokončení obou fází projektu by se těžba měla pohybovat na úrovni 660 tisíc barelů ropy denně.

Projekt druhé fáze podle Equinoru získal silnou podporu u norského parlamentu již na konci minulého měsíce, včera projekt získal i formální souhlas norského ministerstvo ropy a energetiky.

„Toto je velký den pro společnost Equinor a další partnery projektu Johan Sverdrup, mezi něž patří Lundin Norway, Petoro, Aker BP a Total. Johan Sverdrup je pole světové úrovně, které bude svým majitelům a společnosti poskytovat hodnotu po dobu 50 let s rekordně nízkými emisemi. Toto je skutečný začátek druhé fáze rozvoje,“ uvedl Anders Opedal, výkonný viceprezident Equinor pro technologii, projekty a vrtné práce.

Pole Johan Sverdrup je největším novým polem v norském kontinentálním šelfu od 80. let minulého století. První fáze projektu, která zajistí těžbu až 440 tisíc barelů ropy denně, se blíží dokončení, těžba by měla být zahájena letos v listopadu.

Druhá fáze, která nyní dostala zelenou od norského ministerstva, má být dokončena ve 4. kvartálu roku 2022 a zvýší těžbu z první fáze o 50 % na 660 tisíc barelů denně. Z tohoto pole by tak měla pocházet čtvrtina veškeré ropy z Norska.

Pole bude napájeno elektřinou z pevniny

Druhá fáze projektu si vyžádá kapitálové výdaje ve výši 41 miliard norských korun (přibližně 108 miliard Kč). Kromě vybudování druhé plošiny pro přepracování ropy bude projekt zahrnovat modifikaci některých zařízení nebo přípravy na přivedení napájení těžebních zařízení pole elektrickou energií z norské pevniny pomocí HVDC kabelového vedení.

Pole Johan Sverdrup bude napájeno elektřinou z norské pevniny, čímž se díky norskému energetickému mixu s vysokým podílem vodních elektráren zařadí mezi ropná a plynová pole s nejnižšími emisemi CO2 na světě. Napájení plošin na moři je běžně zajišťováno plynovými turbínami, které spalují těžený plyn.

Ve druhé etapě má být pole Johan Sverdrup rovněž využito k připojení dalších těžebních polí v oblasti Utsira High, včetně polí Edvard Grieg, Gina Krog a Ivar Aasen.