Norsko plánuje i v následujících letech nadále rozvíjet svůj sektor těžby ropy, který kromě příjmů do státního rozpočtu zemi přináší i práci pro statisíce lidí. Norská vláda tak v posledním kole udělila celkem 83 licencí na průzkum ložisek ropy, nejvíce za celou historii těžby ropy v norském kontinentálním šelfu.

Klesající počet nově objevených zásob v posledních letech v Norsku vyústil v obavy z možného poklesu tamního průmyslu, který celkově zaměstnává na 170 tisíc lidí. Norsko by v letošním roce mělo vytěžit nejméně ropy za poslední tři desetiletí, v příštím roce by těžba nicméně měla opět vzrůst.

Norská vláda se tak rozhodla nabídnout více licencí ve snaze podpořit další rozvoj tamní těžby ropy.

„Toto je největší udílení licencí na norském kontinentálním šelfu. 53 let po první kole licencování tento nový rekord potvrzuje víru průmyslu v pokračující tvorbu hodnot a aktivitu v Norsku,“ uvedl dle agentury Reuters Kjell-Boerge Freiberg, norský ministr ropy a energetiky.

V posledním kole norská vláda udělila 37 licencí na průzkum ložisek v Severním moři, 32 v Norském moři a  14 v Barentsově moři. Nejvíce licencí, celkem 13, obdržel norský polostátní těžař Equinor, další v pořadí se umístila norská Aker BP s 11 licencemi a Švédská Lundin s 9 licencemi.

Mezi společnosti, které obdržely podíly v licencích, patří i mezinárodní giganti jako Shell, Total a ConocoPhillips.

Norský svaz pro ropu a zemní plyn již dříve oznámil, že země letos již druhým rokem v řadě navýší investice do těžby ropy a zemního plynu, meziročně o 16 % na 184 miliard norských korun (zhruba 480 miliard Kč).

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *