Domů
Ropa
Nová dohoda největších světových producentů ropy má omezit propad cen

Nová dohoda největších světových producentů ropy má omezit propad cen

Nová dohoda mezi Saúdskou Arábií, Ruskem, Venezuelou a Katarem, kteří jsou předními světovými producenty ropy, by měla pomoci ukončit dlouhotrvající trend propadu cen této komodity na světových trzích. Země se dohodly, že omezí svou produkci na objem vytěžený v letos lednu.

Oznámení o dohodě vyhnalo v úterý cenu ropy Brent na okamžik přes 35 dolarů za barel. Ke konci dne však nadšení odpadlo, když se cena propadla na hodnotu 32,18 dolarů za barel. Podobný vývoj zažila i lehká americká ropa WTI, která z denního maxima 31,53 dolarů spadla na 29,04 dolarů za barel.

Ceny ropy se propadly v průběhu posledních 20 měsíců vzhledem k rekordní produkci jak zemí OPEC, tak dalších světových producentů, jakými jsou Spojené státy či Rusko, o více než 70 procent.

Podle katarského ministra energetiky a průmyslu Mohammada bin Saleh al-Sada by však tento krok měl pomoci stabilizovat trh s ropou, který vzhledem k převisu poptávky zažil největší pokles cen v období posledních 10 let.

Úspěch dohody je stále nejistý

Řada světově významných analytických společností je však značně skeptická, největším otazníkem je Irán, který se vyjednávání nezúčastnil a svou produkci prozatím plánuje navyšovat.

„Detaily této dohody naznačují, že takovéto zmrazení bude mít velmi malý dopad na trh s ropou, jelikož stále panuje vysoká nejistota, že se opravdu uskuteční,“ cituje agentura Reuters přední bankovní společnost Goldman Sachs.

Britská konzultační společnost Capital Economics identifikovala tři klíčové důvody, které by úspěch dohody mohly ohrozit. Prvním je nevůle Iránu omezit svou produkci, dále je nutné, aby Rusko dodrželo svůj závazek. Posledním problémem může být vysoká produkce zemí OPEC, která bude i přes zastavení růstu udržovat již existující přebytek nabídky na trhu.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se