Obava ze zpomalení ekonomiky táhne ceny ropy směrem dolů

DomůRopaObava ze zpomalení ekonomiky táhne ceny ropy směrem dolů

Cena ropy během pondělí klesala. Obavy ze zpomalení ekonomiky, které jsou mimo jiné i důsledkem mezinárodních obchodních sporů, převážily napětí způsobené poškozením ropných tankerů v Ománském zálivu.

Klesající tržní očekávání na růst cen ropy

„Čínský růst průmyslové produkce klesá uprostřed obchodního napětí mezi Čínou a USA na nejnižší hodnotu za posledních 17 let. Dnes se k tomu přidaly obavy nad poptávkou po ropě ze strany Indie, jelikož Indie zavedla odvetné tarify na řadu amerických výrobků,“ prohlásili konzultanti JBC Energy.

Slabý výhled z hlediska růstu poptávky po ropě v roce 2019 rovněž zveřejnila v pátek IEA (Mezinárodní energetická agentura) s odvoláním se na zhoršující se podmínky pro globální obchod.

„Sedm po sobě jdoucích týdnů prodeje snížilo kombinovanou dlouho pozici ropy Brent a WTI o 41 % na 421 tis. lotů (1 lot = 1000 barelů ropy), blízko čtyřměsíčního minima. To bylo před tím, než útoky na tankery v Ománském zálivu krátce posílily ceny, ty poté však opět oslabily z důvodů obav o poptávku a informací o dalším nárůstu ropných zásob v USA“ pronesl Ole Hansen, specialista na komoditní trhy v Saxo Bank.

Hormuzský průliv

Přes hrozící riziko bezprostředního střetu po útocích na ropné tankery, ze kterých USA obvinilo Írán, který tuto informaci popřel, napětí ustupuje, přesto však zůstává na strategické trase na velmi vysoké úrovni. A není se čemu divit. Přes Hormuzský průliv putuje okolo pětiny světové produkce ropy.

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí, prohlásil, že USA si nepřeje válku s Íránem, ale podnikne veškeré nezbytné kroky, včetně diplomacie, aby zajistilo bezpečnou cestu oblastí Středního východu.

Setkání OPEC+

Ceny nereagovaly ani na prohlášení saúdského ministra Khalida Al-Faliha, který zopakoval, že OPEC se posunul směrem ke shodě v otázce o prodloužení dohody o ropných škrtech. Stěžejním termínem nadále zůstává 25. a 26. červen, kdy se ve Vídní sejde OPEC+ a rozhodne o (ne)prodloužení škrtů v produkci.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují