Obchodní válka mezi Čínou a USA ovlivňuje mnoho průmyslových odvětví

DomůRopaObchodní válka mezi Čínou a USA ovlivňuje mnoho průmyslových odvětví

Pokračující obchodní válka mezi USA a Čínou ovlivňuje mnoho průmyslových odvětví. Volatilita na trhu s ropou je značně ovlivněna Donaldem Trumpem, který často střídá mezi útočnými a smírnějšími postoji.

Na začátku srpna byly trhy ovlivněny prohlášením amerického prezidenta, který hrozil uvalením cla na dalších 300 miliard dolarů čínského dovozu. Energetický sektor byl jeho prohlášením znatelně zasažen a ceny ropy zaznamenaly největší propad za poslední čtyři roky.

Trump nakonec od této hrozby, prozatím, ustoupil. Své rozhodnutí zdůvodnil obavou nad dopadem na maloobchod v prázdninové sezóně. Výnos desetiletého státního dluhopisu USA ale předtím klesl pod výnos dvouletého státního dluhopisu USA. Podle serveru Oilprice.com k inverzi výnosové křivky dochází, když investoři volí raději jistotu a historicky se jedná o silný ukazatel nadcházející recese. I vzhledem k tomuto faktu lze z trhu vypozorovat obavu z dlouhodobého vývoje.

Obavy ze zpomalování ekonomiky

Co by tedy mohlo způsobit recesi? Většina ekonomů je zatím toho názoru, že ekonomika je stále docela zdravá, ale podotýkají, že obchodní válka stojí spotřebitele peníze. Pokud mají spotřebitelé méně peněz, kupují méně zboží. Ekonomika se tím zpomaluje. To by mohlo USA a následně celý svět uvést do recese.

Obavy ze zpomalování ekonomiky mají silný dopad na ropný průmysl, jelikož ovlivňují poptávku po ropě, a proto ropný trh reaguje velmi citlivě na prohlášení nebo tweety prezidenta Trumpa.  V sérii nedávných tweetů navíc deklaroval, že reakce Číny na tarify zavedené USA bude mít odvetu.

„Čína neměla uvalit nové tarify na 75 miliard dolarů na produkty USA (politicky motivované!). Počínaje 1. říjnem budou čínské výrobky a zboží v hodnotě 250 miliard dolarů podléhat zdanění 30 % namísto aktuálních 25 %. Kromě toho bude zbývajících 300 miliard dolarů čínských výrobků a zboží, které byly od 1. září zdaněny 10 %, nově zdaněno 15 %,“ uvedl prezident Trump.

Analytik Artyom Tchen shrnul situaci následovně: „Věříme, že obchodní válka mezi USA a Čínou a vyplývající sentiment týkající se oslabení růstu ekonomiky je mezi faktory, které balancují riziko dodávek a zastřešuje ceny ropy. Předpovídáme růst poptávky v roce 2019 o 1,2 milionu barelů denně, oproti hodnotě 1,4 milionu barelu denně před obchodní válkou.“

Nicméně, kromě hrozby zpomalení ekonomiky má obchodní válka i další důsledky pro energetický průmysl. Ropný průmysl je kapitálově náročný a velká část produktů – např. ocel, pochází z Číny. Čínská ocel je přitom mnohem levnější než americká ocel. Zvýšení rozpočtu může zapříčinit nižší konkurenceschopnost a v důsledku povede k realizaci méně projektů.

Dalším podstatným faktem je to, že Čína byla důležitým odběratelem americké ropy. Minulé léto činil export ropy z USA do Číny půl milionu barelů denně. Nyní hledá Čína dodavatele jinde, např. v Íránu.