Domů
Ropa
Od dnešního rána opět teče ropovodem Družba do Česka ruská ropa

Od dnešního rána opět teče ropovodem Družba do Česka ruská ropa

Společnost MERO dnes ráno obnovila provoz ropovodu Družba, který do České republiky přepravuje ruskou ropu. Ropovod byl více než týden odstaven kvůli přeložce potrubí u Církvice na Kutnohorsku, informovala ČTK společnost MERO v tiskové zprávě.

Přeložku potrubí si vyžádala výstavba obchvatu obce Církvice. „K plánovaným přeložkám ropovodu na základě potřeb zadavatele docházelo i v minulosti, ale většinou se jednalo o kratší úseky. V tomto případě bylo nutno přeložit dva úseky dlouhé 260 a 130 metrů a jednu část ropovodu zpevnit, aby vydržela zátěž nové komunikace,“ uvedla MERO v tiskové zprávě.

Přeložka se uskutečnila za plného provozu litvínovské rafinerie. Rafinerie byla předzásobena na dobu devíti dnů, přičemž přeložka potrubí byla plánována na šest dnů. „Pro případ mimořádné události byla připravena Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uvolnit nouzové zásoby ropy, což vzhledem ke skutečnosti, že veškeré práce probíhaly naprosto bez komplikací a dle stanoveného harmonogramu, nebylo nutné využít,“ uvedla firma.

„Provedení vlastní přeložky předcházely více než dvouleté přípravy, do kterých bylo zapojeno mnoho specialistů naší společnosti, za což jim velmi děkuji. Přepojení ropovodu proběhlo za dodržení nejpřísnějších bezpečnostních standardů bez jakéhokoliv negativního dopadu na zásobování rafinerií ropou. Díky aktivnímu přístupu naší společnosti bylo možno provést přepojení již v letošním roce,“ uvedl místopředseda představenstva a provozně-technický ředitel MERO ČR Zdeněk Dundr.

Ropa z Ruska přestala ropovodem proudit v pátek 5. listopadu a v sobotu ráno začalo vytlačování více než 4000 metrů krychlových ropy do centrálního tankoviště. V pátek 12. listopadu začalo zpětné zaplavování nového úseku z tankoviště.

Stavba obchvatu Církvice začala loni na podzim, zprovoznění se očekává příští rok v září. Náklady jsou téměř 445 milionů korun bez DPH. Nová silnice z obce odvede tranzitní dopravu mezi Kolínem a Čáslaví.

Společnost MERO (mezinárodní ropovody) je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba a ropovodu IKL, je jediným přepravcem ropy do České republiky a nejvýznamnější společností zajišťující skladování nouzových strategických zásob ropy. Oba ropovody vstupují do Centrálního tankoviště ropy Nelahozeves, kde společnost vybudovala 17 ropných nádrží s celkovou skladovací kapacitou 1,675.000 metrů krychlových.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.