Domů
Ropa
OMV a Transpetrol definitivně zastavily projekt ropovodu Schwechat-Bratislava
Ropovod Družba

OMV a Transpetrol definitivně zastavily projekt ropovodu Schwechat-Bratislava

Ropa
2 komentáře
12. únor 2024, 14:50
ČTK

Rakouská ropná společnost OMV a slovenský Transpetrol definitivně zastavily dlouhodobý projekt ropovodu mezi městy Schwechat a Bratislava. V zájmu dlouhodobého zajištění dodávek ropy do Rakouska plánovala OMV výstavbu ropovodu už v roce 2003, nyní však byl projekt zrušen kvůli přechodu na novou energetiku a kvůli ruské invazi na Ukrajinu. S odvoláním na dolnorakouskou obchodní tiskovou službu to dnes uvedla agentura APA.

Původní plán počítal s tím, že 62 kilometrů dlouhý ropovod napojí Rakousko přímo na ropovod Družba. Ve Schwechatu má společnost OMV rafinerii, která patří mezi největší v Evropě. Nyní je tato rafinerie zásobována prostřednictvím ropovodu Adria, který vede od pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku, a ropovodu TAL z italského Terstu.

Ropovod Družba
Ilustrační foto

Vzhledem k tomu, že Rakousko od února 2023 žádnou ropu z Ruska už nedováží, stal se nový ropovod zbytečným, uvedlo rakouské ministerstvo pro ochranu klimatu. Společnost OMV se navíc už v březnu 2022 rozhodla, že v projektu už nebude pokračovat.

Realizaci projektu v minulosti zpozdily také nejasnosti ohledně vlastnické struktury společnosti Transpetrol. Někdejší ruská energetická skupina Jukos dlouhou dobu v Transpetrolu držela podíl 49 procent a Slovensko mohlo tyto akcie převzít až v roce 2009. Trasa plynovodu byla navíc na Slovensku kontroverzní, protože plynovod by vedl přes jednu z největších slovenských nádrží s pitnou vodou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Roman Kosařík
12. únor 2024, 19:51

Od kdy je posím Schwechat zásobován z ropovodu Adria? Tam jde přeci jen odbočka z TALu zvaná AWP. Adria má napojení na jižní větev Družby, čili Maďarsko, Slovensko a ČR. Do Rakouska z toho nic nejde, pokud vím.

Mimochodem, plánuje se obousměrné napojení Litvínova a Leuna (DE)? De facto by to umožnilo přesun suroviny v severojižním směru, což Evropě chybí jak sůl.

Vlado
14. únor 2024, 10:11

To ilustrační foto je poněkud od Rakouska a Slovenska vzdálené. Jedná se o ropovod z Aljašky do USA!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se