Domů
Ropa
OPEC: Ceny ropy by v druhé polovině roku mohly stoupnout na 40 $
Zdroj: Berardo62 / Flickr

OPEC: Ceny ropy by v druhé polovině roku mohly stoupnout na 40 $

Ceny ropy se zotaví v druhé půlce roku díky škrtům v produkci dohodnuté členy OPEC+ a postupnému rušení opatření na zamezení šíření onemocnění COVID-19 po celém světě. Podle prezidenta OPEC by se ceny ropy mohly ve třetím čtvrtletí vyšplhat na 40 USD.

Mohamed Arkab, energetický ministr Alžírska, které je pro aktuální období v čele OPEC, předpokládá, že cena ropy dosáhne od třetího čtvrtletí 40 USD za barel. Jak uvedl v neděli pro státní rádiovou stanici, „světová ekonomika nezůstane paralyzovaná“, přičemž odkázal na zotavující se poptávku v Číně, jejíž dopravní sektor zvyšuje světovou poptávku. Společně s produkčními škrty ve výši 9,7 mil. barelů denně (bpd) pro květen a červen, na kterém se členové OPEC+ dohodly před dvěma týdny, a dalšími škrty zemí skupiny G20 tak zotavující se ekonomika zapříčiní nárůst cen ropy.

Jen pár dní před vstupem dohody OPEC+ v platnost začaly během včerejšího dne ceny ropy znovu klesat, jelikož trh stále reaguje na bezprostřední problém s nedostatkem skladovacích kapacit, který převažuje nad potenciálním účinkem produkčních škrtů a možného uvolňování omezení v souvislosti s bojem s novým koronavirem.

Ve včerejších večerních hodinách se červnový kontrakt za barel ropy Brent obchodoval okolo 20 USD, v případě severoamerické WTI to bylo cca 13 USD za barel.

Minulý týden čtvrtý největší producent OPEC, Kuvajt, uvedl, že již dobrovolně začal snižovat dodávky ropy na mezinárodní trhy, když vycítil odpovědnost reagovat na tržní podmínky. Saúdská Arábie, největší těžař ropy v rámci OPEC a světový přední vývozce, začala také dle agentury Bloomberg snižovat produkci ještě před dohodnutým termínem. Jiní, včetně Nigérie a Ruska, ovšem s omezením výroby čekají až na sjednaný termín.

Navzdory závazkům členů OPEC+ a předběžným plánům na opětovné uvolnění restrikcí spojených s novým koronavirem, se účastníci trhu s ropou nadále soustřeďují spíše na bezprostřední hrozbu nedostatečných světových skladovacích kapacit než na dopady škrtu a obnovení ekonomické činnosti.

Zdroj úvodní fotografie: Berardo62, flickr

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.