OPEC+ sníží svou produkci o takřka 10 milionů bpd

DomůRychlé zprávyOPEC+ sníží svou produkci o takřka 10 milionů bpd

Představitelé OPEC+ se dohodli na snížení produkce o 9,7 milionů barelů ropy za den (bpd), jak je uvedeno v tiskové nedělní zprávě. Ropné škrty vejdou v platnost začátkem května a skončit mají na konci června letošního roku. Poté se má, dle aktuálního plánu, produkce postupně navyšovat.

Od května do června letošního roku budou v planosti produkční škrty o celkovém objemu 9,7 milionů bpd. Od července do prosince letošního roku se škrty sníží na 7,7 milionů bpd, počátkem příštího roku je pak plánováno další snížení škrtů, a to na 5,8 milionů bpd s platností do dubna roku 2022.

OPEC a jeho partneři, v čele s Ruskem, diskutovali o škrtech po dobu čtyř dnů. Největší producenti souhlasili s velkými škrty, přesto v průběhu vyjednávání, pro mnohé velmi překvapivě, Mexiko odmítlo podepsat škrty o velikosti 400 tis. bpd, které po nich zástupci OPEC+ žádali. Mexiko, které nepatří přímo do kartelu OPEC, ale je součástí jeho spojenců (OPEC+), prohlásilo, že svou produkci sníží pouze o 100 tis. bpd.

Poté, v pátek, Mexiko uvedlo, že uzavřelo dohodu s USA o přenesení většiny z ropných škrtů na bedra USA. Mexický prezident Adres Manuel Lopez Obrador prohlásil, že hovořil s americkým prezidentem, Donaldem Trumpem, který přislíbil snížení produkce USA o 250 tis. bpd, aby tak Spojené státy Mexiku napomohly splnit požadavek OPEC+.

Předtím se již představitelé OPEC+ v zásadě dohodli na snížení produkce o přibližně 10 milionů bpd, přičemž nejvíce přispějí Saúdská Arábie a Rusko, jejichž výchozí produkce byla stanovena na 11 miliónů bpd. Pro ostatní členy společenství se pak, jako jejich výchozí produkce, ze které budou odečteny produkční škrty, uvažuje průměrná denní produkce z října 2018.

Ceny ropy však nezareagovaly tak, jak bylo mnohými očekáváno. Přestože zprávy o ropných škrtech byly přijaty trhem pozitivně, hodnota ropy Brent, jakožto také americké WTI, stoupla, v porovnání s cenami na trhu na začátku letošního roku, nepatrně. Někteří analytici totiž odhadují ztrátu v poptávce až na úrovni 30 milionů bpd.