Domů
Rychlé zprávy
OPEC+ sníží svou produkci o takřka 10 milionů bpd

OPEC+ sníží svou produkci o takřka 10 milionů bpd

Představitelé OPEC+ se dohodli na snížení produkce o 9,7 milionů barelů ropy za den (bpd), jak je uvedeno v tiskové nedělní zprávě. Ropné škrty vejdou v platnost začátkem května a skončit mají na konci června letošního roku. Poté se má, dle aktuálního plánu, produkce postupně navyšovat.

Od května do června letošního roku budou v planosti produkční škrty o celkovém objemu 9,7 milionů bpd. Od července do prosince letošního roku se škrty sníží na 7,7 milionů bpd, počátkem příštího roku je pak plánováno další snížení škrtů, a to na 5,8 milionů bpd s platností do dubna roku 2022.

OPEC a jeho partneři, v čele s Ruskem, diskutovali o škrtech po dobu čtyř dnů. Největší producenti souhlasili s velkými škrty, přesto v průběhu vyjednávání, pro mnohé velmi překvapivě, Mexiko odmítlo podepsat škrty o velikosti 400 tis. bpd, které po nich zástupci OPEC+ žádali. Mexiko, které nepatří přímo do kartelu OPEC, ale je součástí jeho spojenců (OPEC+), prohlásilo, že svou produkci sníží pouze o 100 tis. bpd.

Poté, v pátek, Mexiko uvedlo, že uzavřelo dohodu s USA o přenesení většiny z ropných škrtů na bedra USA. Mexický prezident Adres Manuel Lopez Obrador prohlásil, že hovořil s americkým prezidentem, Donaldem Trumpem, který přislíbil snížení produkce USA o 250 tis. bpd, aby tak Spojené státy Mexiku napomohly splnit požadavek OPEC+.

Předtím se již představitelé OPEC+ v zásadě dohodli na snížení produkce o přibližně 10 milionů bpd, přičemž nejvíce přispějí Saúdská Arábie a Rusko, jejichž výchozí produkce byla stanovena na 11 miliónů bpd. Pro ostatní členy společenství se pak, jako jejich výchozí produkce, ze které budou odečteny produkční škrty, uvažuje průměrná denní produkce z října 2018.

Ceny ropy však nezareagovaly tak, jak bylo mnohými očekáváno. Přestože zprávy o ropných škrtech byly přijaty trhem pozitivně, hodnota ropy Brent, jakožto také americké WTI, stoupla, v porovnání s cenami na trhu na začátku letošního roku, nepatrně. Někteří analytici totiž odhadují ztrátu v poptávce až na úrovni 30 milionů bpd.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Lukas
14. duben 2020, 12:50

Ale cena ropy koncom minulého týždňa aj tak klesala aj ked dohoda už bola na stole a dnes stagnuje, pred očakávaniami o dohode jej cena napríklad texas wti išla s cenou z 21$ za barel na 28,5$ ale potom opäť klesla a dnes cena stagnuje na 22$ čo amerických tažiarov veľmi bolí

frank
14. duben 2020, 15:49

Cena kolem 22 dolarů za barel bolí skoro všechny, ale stejně se vsadím, že ani ceny pod 15 dolarů za barel nesníží americkou produkci víc než 40 procent, ceny kolem 25 dolarů maximálně o 15 procent do konce roku 2021. Vzhledem k cenám momentálně spíš doporučuji sledovat spike cen pronájmu tankerů, vypadá to, že dost lidí hraje starou hru, ropa dole, naplníme tankery a počkáme si kde nám nakonec někdo zaplatí víc.

Nejohroženější skupinou jsou při těchto cenách spíš offshore těžaři, typicky Norsko nebo pískaři z Kanady, pardon vlastně vzhledem k investicím pískaři z Číny, které stojí každý " restart těžby" děsivé peníze...

Jan Veselý
14. duben 2020, 16:13

To se pak člověk nediví Statoilu, resp. Equinoru, že tak pokukují po offshore větrných farmách. Ta cenová volatilita u ropy, to je svinstvo.

frank
14. duben 2020, 16:44

to je jen otázka názoru, třeba volatilita na cenách elektřiny je v podstatě jen funkcí téhož trhu, kde se naceňuje ropa ale spredové rozpětí je mnohem vyšší než na ropě ...

Pokud bych si vzal graf cen elektřiny za posledních pár roků, tak bych klidně řekl, že elektřina stojí něco mezi minus 100 až plus 100 eury :)

To jsou ovšem extrémy denního trhu, ale mnohem cenov stabilnější cena elektřiny na rok nebo dva dopředu za posledních pár let spadla z 70 pod 20 eur, aby celkem nedávno vylezla na 65 a opět spadla na 35 eur... jinými slovy vámi jmenovaní pokukují po regulovaných cenách , ne po tržních protože by se ocitli na trhu , který je úplně stejně nebezpečný jako ten s ropou....

Emil
14. duben 2020, 16:56

Přesně tak. "Pokukují po regulovaných cenách , ne po tržních".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se