Domů
Ropa
OPEC plní dohodu o snížení těžby ropy nad úrovní původního plánu

OPEC plní dohodu o snížení těžby ropy nad úrovní původního plánu

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v březnu pokračovala ve snižování těžby a její těžba klesla více, než kartel slíbil. Dohodu o snížení produkce, kterou OPEC schválil koncem loňského roku, již plní na 104 procent. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje zveřejněné kartelem. OPEC však také čeká v letošním roce vyšší dodávky ze zemí, které nejsou členy kartelu, protože růst cen ropy povzbuzuje ke zvyšování těžby americké těžaře z břidlic.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. Je to první dohoda o snížení těžby za osm let. K dohodě o snížení produkce se připojily i některé přední těžařské země mimo OPEC, například Rusko.

Dodávky ropy z 11 členských zemí, které souhlasily se snížením těžby, se v březnu snížily na 29,761 milionu barelů denně z únorových 29,87 milionu barelů. Ve srovnání s říjnem, k němuž se podle dohody vztahuje slíbené omezení těžby, už kartel produkci omezil o téměř 1,21 milionu barelů denně.

Ilustrační foto

Včetně Nigérie a Libye těžba kartelu klesla v březnu o 150.000 barelů denně na 31,93 milionu barelů. Největší podíl na poklesu má Saúdská Arábie, která omezila svoji těžbu více, než k čemu se zavázala.

OPEC je také optimistický výhledu poptávky po ropě.

„Navzdory některým rizikům poklesu, zůstáváme optimističtí ve všeobecném očekávání růstu poptávky po ropných produktech v nadcházejících měsících,“ uvádí se v pravidelné měsíční zprávě OPEC.

Kartel dodal, že stabilitu na trhu by měly podpořit obnovení činností některých rafinerií po sezonní údržbě, zdravá poptávka a plnění slíbeného omezení těžby v členských i nečlenských zemích OPEC.

OPEC rovněž uvedl, že zásoby ropy v průmyslových zemích v únoru klesly, což je příznivá zpráva pro budoucí vývoj cen ropy a stabilizaci ropného trhu. I přes pokles jsou však zásoby stále 268 milionů barelů nad pětiletým průměrem.

Ilustrační foto

Kartel však revidoval odhad růstu nabídky od producentů mimo kartel v letošním roce na 580.000 barelů denně. Důvodem je oživení těžby v USA. Pokles těžby v dalších zemích podpořil ceny ropy, čehož využívají těžaři z břidlic v USA k obnovení těžby. USA se k dohodě o snížení těžby nepřipojily.

OPEC nyní zvažuje, zda prodlouží současně omezení těžby i do druhé poloviny roku. Přiklání se k tomu většina členů, včetně Saúdské Arábie a Kuvajtu, a souhlasí s tím i země, které nejsou členy kartelu, řekl minulý měsíc zdroj z OPEC agentuře Reuters. Nejbližší zasedání kartelu, na kterém se bude rozhodovat o těžbě, se uskuteční 25. května.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.