Domů
Ropa
Pandemie koronaviru zvýšila nejistoty ropného průmyslu ohledně budoucnosti těžby

Pandemie koronaviru zvýšila nejistoty ropného průmyslu ohledně budoucnosti těžby

Některé velké evropské ropné společnosti v důsledku pandemie koronaviru v posledních měsících přiznaly, že ropa a zemní plyn v hodnotě miliard dolarů možná nikdy nebudou vytěženy. Podle některých se ropné a plynárenské společnosti musí smířit s tím, že jim vzniknou tzv. uvízlá (nevyužitá) aktiva. Informoval o tom server Bloomberg.

Koronavirová krize v některých případech urychluje přechod k využívání čisté energie. Fosilní paliva tak pravděpodobně budou v nadcházejících dekádách levnější, než se očekávalo, přičemž uhlík, který obsahují, bude čím dál dražší. Pokud by se tyto předpoklady naplnily, tak by těžba v některých případech nedávala z finančních důvodů smysl.

Kupříkladu společnost BP začátkem srpna 2020 oznámila, že nebude dělat průzkumy v žádných nových zemích a že se těžba do roku 2030 sníží o 40 % ve srovnání s těžbou ropy a plynu v roce 2019. Zbývající těžba by přitom měla být více nákladově odolná, z čehož lze usoudit, že se BP chce soustředit na skutečně profitující těžbu.

Firmy musí řešit i emise

Ropný průmysl se s energetickým přechodem a znaky vrcholu těžby ropy potýkal už před pandemií koronaviru. Za současné situace to nicméně vypadá, že společnosti jsou odrazeny od průzkumných prací a že k vrcholu těžby dojde dříve. Podle konzultantské společnosti Rystad Energy AS se zhruba 10 % světových vytěžitelných zásob ropy stane neatraktivními a nebudou vytěženy.

Podle Muqsita Ashrafa, ředitele zodpovědného za globální energetický průmysl v Accenture Plc. se společnosti musí smířit s tím, že se budou potýkat s tzv. uvíznutými (nevyužítými) aktivy (angl. stranded assets). Jednoduše řečeno jde  o majetek, který v budoucnu společnosti nebudou moci využít a bude tedy bezcenný.

Dalším faktorem hrajícím významnou roli je tlak na omezování emisí. Firmy se tak rozhodují ponechat zásoby, které jsou nejvíce emisně intenzivní, nevytěžené. Projekty, které by díky tomuto byly nejvíce ohroženy se týkají například hlubinných ložisek v Brazílii, Angole, Mexickém zálivu a ložisek ropných písků v Kanadě.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.