Pandemie koronaviru zvýšila nejistoty ropného průmyslu ohledně budoucnosti těžby
Některé velké evropské ropné společnosti v důsledku pandemie koronaviru v posledních měsících přiznaly, že ropa a zemní plyn v hodnotě miliard dolarů možná nikdy nebudou vytěženy. Podle některých se ropné a plynárenské společnosti musí smířit s tím, že jim vzniknou tzv. uvízlá (nevyužitá) aktiva. Informoval o tom server Bloomberg.
Koronavirová krize v některých případech urychluje přechod k využívání čisté energie. Fosilní paliva tak pravděpodobně budou v nadcházejících dekádách levnější, než se očekávalo, přičemž uhlík, který obsahují, bude čím dál dražší. Pokud by se tyto předpoklady naplnily, tak by těžba v některých případech nedávala z finančních důvodů smysl.
Kupříkladu společnost BP začátkem srpna 2020 oznámila, že nebude dělat průzkumy v žádných nových zemích a že se těžba do roku 2030 sníží o 40 % ve srovnání s těžbou ropy a plynu v roce 2019. Zbývající těžba by přitom měla být více nákladově odolná, z čehož lze usoudit, že se BP chce soustředit na skutečně profitující těžbu.
Firmy musí řešit i emise
Ropný průmysl se s energetickým přechodem a znaky vrcholu těžby ropy potýkal už před pandemií koronaviru. Za současné situace to nicméně vypadá, že společnosti jsou odrazeny od průzkumných prací a že k vrcholu těžby dojde dříve. Podle konzultantské společnosti Rystad Energy AS se zhruba 10 % světových vytěžitelných zásob ropy stane neatraktivními a nebudou vytěženy.
Podle Muqsita Ashrafa, ředitele zodpovědného za globální energetický průmysl v Accenture Plc. se společnosti musí smířit s tím, že se budou potýkat s tzv. uvíznutými (nevyužítými) aktivy (angl. stranded assets). Jednoduše řečeno jde o majetek, který v budoucnu společnosti nebudou moci využít a bude tedy bezcenný.
Dalším faktorem hrajícím významnou roli je tlak na omezování emisí. Firmy se tak rozhodují ponechat zásoby, které jsou nejvíce emisně intenzivní, nevytěžené. Projekty, které by díky tomuto byly nejvíce ohroženy se týkají například hlubinných ložisek v Brazílii, Angole, Mexickém zálivu a ložisek ropných písků v Kanadě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se