Domů
Ropa
Propad těžby ropy v USA byl v květnu nejvyšší za posledních 40 let
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Propad těžby ropy v USA byl v květnu nejvyšší za posledních 40 let

Koronavirová krize a s ní související propad poptávky po ropě a dalších energetických komoditách se projevil i na produkci světových těžařů. V případě Spojených států došlo v květnu k poklesu těžby o zhruba 2 miliony barelů denně, což byl nejvyšší měsíční pokles zaznamenaný od roku 1980. Letošní květen tak překonal i září 2008, kdy těžbu omezily hurikány Gustav a Ike.

Spojené státy se díky břidličné revoluci staly největším světovým těžařem ropy, kdy denní těžba na přelomu loňského a letošního roku dosahovala téměř 13 milionů barelů denně, více než desetiny světové produkce. S příchodem pandemie onemocnění COVID-19 však těžba začala prudce klesat.

V průběhu května tak podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) klesla těžba ropy v zemi o 1,99 milionů barelů denně (bpd), nejvíce od ledna 1980. Květen byl již šestým měsícem v řadě, kdy američtí producenti omezovali svou těžbu.

Měsíční vývoj těžby ropy ve Spojených státech (leden 2005 až květen 2020). Zdroj: EIA
Měsíční vývoj těžby ropy ve Spojených státech (leden 2005 až květen 2020). Zdroj: EIA

Květnový propad tak překonal i poslední velký měsíční výkyv v těžbě, k němuž došlo v září 2008. Tehdy Spojené státy čelily hurikánům Gustav a Ike, které zapříčinily pokles těžby o zhruba 1 milion barelů denně.

V květnu těžba meziměsíčně klesla o 16,6 %, kdy se úsilí ve snaze zmírnit šíření onemocnění COVID-19 podepsalo na poptávce. Snížená hospodářská aktivita tak způsobila změny ve struktuře nabídky a poptávky po energii. Producenti surové ropy omezili těžbu a snížili vrtací práce, čímž došlo k poklesu těžby v hlavních ropných regionech USA. Průměrná spotová cena ropy WTI klesla z 58 dolarů za barel v lednu 2020 na 17 dolarů v dubnu. V květnu však cena začala s ohledem na propad těžby opět růst.

Největší propad zaznamenal stát Texas, který je v současné době opět hlavním střediskem těžby ropy v USA – v loňském roce se v Texasu vytěžilo 41 % americké ropy. Tamní těžba v květnu klesla o více než 760 tisíc bpd, tedy o bezmála 15 %. Druhý největší pokles v absolutní hodnotě nastal ve státu Severní Dakota, a to o 353 tisíc bpd. V poměru k tamní těžbě se však jedná o dvojnásobný pokles než v Texasu, konkrétně o 29,1 %.

Květnový pokles těžby ropy ve vybraných státech USA. Zdroj: EIA
Květnový pokles těžby ropy ve vybraných státech USA. Zdroj: EIA

Americký úřad nicméně očekává postupné zotavení těžby, přičemž již v červenci měla začít díky vyšším cenám opět stoupat. Průměrná těžba za celý rok 2020 by se podle predikcí EIA měla pohybovat na úrovni 11,6 milionů bpd. Před koronavirovou krizí přitom dosahovala v období letošních prvních dvou měsíců průměrně 12,8 milionů bpd.

V květnu došlo v USA i ke značnému poklesu těžby zemního plynu, který je v zemi z části těžen jako vedlejší produkt právě při těžbě ropy. V tomto případě se podle EIA jednalo o historicky druhý nejvyšší měsíční pokles po zmiňovaném září 2008.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik II
10. srpen 2020, 11:15

Pokles o 2 mil. barelů denně, to už je celkem dost. Nízké ceny ropy tak US těžaře zasáhly citelně. Dluhy v celém břidličném odvětví zřejmě znova narostou.

Lubos Vozar
10. srpen 2020, 12:17

Vase obavy o sukromne ropne spolocnosti su v skutku dojemne. Z nejakeho dovodu ale nevidim Vas komentar pod clankom o prepade dovozu Ruskeho potrubneho plynu dovazaneho do Turecka Ruskym statnym podnikom, z dovodu nekonkurencnej ceny. Po tom co nalial Gazprom tolke miliardy do stavby Turkstream je to skutocne smutne. Ukazuje sa, ze ten Rusky plyn predsa len nie je vzdy a pre vsetkych najlacnejsi na svete. To su mi ale novinky.

Bizon
10. srpen 2020, 13:49

Článek o Turecku jsem četl, ale tam šlo jen o spotové trhy, navíc taky hraje roli politika. Celkově však podíl plynu dovezeného z Ruska do Evropy od roku 2018 roste. Jen část z Yamalu nejde klasickým plynovodem, ale jako LNG.

Většina US břidlicové těžby je ekonomicky na hranici, to není nic nového ani kontroverzního, většina service companies na břidlicích má negativní cash-flow už roky. Jejich vláda ale nemá problém to zadotovat, netratí na tom až tak moc, a energetická samostatnost je pro ně důležitější než ty prachy.

Lubos Vozar
10. srpen 2020, 14:22

Spotove ceny ci nie, import cez potrubie bol menej nez polovica toho co sa importovalo v podobe LNG. Vo firme momentalne sledujeme dalsich par projektov na plavajuce LNG terminaly (FSRU) v Turecku a kedze prevys LNG na trhu sa ocakava aspon na najblizsich par rokov, ten rozdiel sa bude zvacsovat. Dava to ale logiku, maju velmi vyhodnu poziciu na import tak z Qataru ako z Alzirska a pri momenatlnej cene aj z USA. Preco by si nevybrali zo je lacnejsie.

Co sa tyka frakerov, ludia maju tendenciu sledovat len zle spravy, ano produkcia klesla rekordne rychlo, su to sukropmne spolocnosti, pokial nemaju kde umiestnit produkt zo ziskom, tak ho radsej nevyrobia a pockaju si, kym cena komodity nevystupa dostatocne vysoko. Je ale aj dost frakerov ktori si nahadgeovali produckciu niekolko rokov dopredu, ty su vysmiaty ako leco. Ropa za 100$/bbl a 400 $/1000 m3 plynu je minulost aj vdaka frakerom, na to netreba zabudat.

Jan Veselý
10. srpen 2020, 17:10

Mě se taky líbí jak se plyn postupně vymaňuje z toho, že je přívažkem ropy a že cenu stanovovaly bilaterální mezistátní smlouvy.

Je dobrá perspektiva, že ceny budou pro zákazníky rozumné, ne jako u ropy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se