Propad těžby ropy v USA byl v květnu nejvyšší za posledních 40 let

DomůRopaPropad těžby ropy v USA byl v květnu nejvyšší za posledních 40 let

Koronavirová krize a s ní související propad poptávky po ropě a dalších energetických komoditách se projevil i na produkci světových těžařů. V případě Spojených států došlo v květnu k poklesu těžby o zhruba 2 miliony barelů denně, což byl nejvyšší měsíční pokles zaznamenaný od roku 1980. Letošní květen tak překonal i září 2008, kdy těžbu omezily hurikány Gustav a Ike.

Spojené státy se díky břidličné revoluci staly největším světovým těžařem ropy, kdy denní těžba na přelomu loňského a letošního roku dosahovala téměř 13 milionů barelů denně, více než desetiny světové produkce. S příchodem pandemie onemocnění COVID-19 však těžba začala prudce klesat.

V průběhu května tak podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) klesla těžba ropy v zemi o 1,99 milionů barelů denně (bpd), nejvíce od ledna 1980. Květen byl již šestým měsícem v řadě, kdy američtí producenti omezovali svou těžbu.

Měsíční vývoj těžby ropy ve Spojených státech (leden 2005 až květen 2020). Zdroj: EIA

Květnový propad tak překonal i poslední velký měsíční výkyv v těžbě, k němuž došlo v září 2008. Tehdy Spojené státy čelily hurikánům Gustav a Ike, které zapříčinily pokles těžby o zhruba 1 milion barelů denně.

V květnu těžba meziměsíčně klesla o 16,6 %, kdy se úsilí ve snaze zmírnit šíření onemocnění COVID-19 podepsalo na poptávce. Snížená hospodářská aktivita tak způsobila změny ve struktuře nabídky a poptávky po energii. Producenti surové ropy omezili těžbu a snížili vrtací práce, čímž došlo k poklesu těžby v hlavních ropných regionech USA. Průměrná spotová cena ropy WTI klesla z 58 dolarů za barel v lednu 2020 na 17 dolarů v dubnu. V květnu však cena začala s ohledem na propad těžby opět růst.

Největší propad zaznamenal stát Texas, který je v současné době opět hlavním střediskem těžby ropy v USA – v loňském roce se v Texasu vytěžilo 41 % americké ropy. Tamní těžba v květnu klesla o více než 760 tisíc bpd, tedy o bezmála 15 %. Druhý největší pokles v absolutní hodnotě nastal ve státu Severní Dakota, a to o 353 tisíc bpd. V poměru k tamní těžbě se však jedná o dvojnásobný pokles než v Texasu, konkrétně o 29,1 %.

Květnový pokles těžby ropy ve vybraných státech USA. Zdroj: EIA

Americký úřad nicméně očekává postupné zotavení těžby, přičemž již v červenci měla začít díky vyšším cenám opět stoupat. Průměrná těžba za celý rok 2020 by se podle predikcí EIA měla pohybovat na úrovni 11,6 milionů bpd. Před koronavirovou krizí přitom dosahovala v období letošních prvních dvou měsíců průměrně 12,8 milionů bpd.

V květnu došlo v USA i ke značnému poklesu těžby zemního plynu, který je v zemi z části těžen jako vedlejší produkt právě při těžbě ropy. V tomto případě se podle EIA jednalo o historicky druhý nejvyšší měsíční pokles po zmiňovaném září 2008.