Domů
Ropa
Reuters: OPEC+ na svém zasedání zřejmě dále neomezí dodávky ropy
Těžba ropy, pokles cen ropy

Reuters: OPEC+ na svém zasedání zřejmě dále neomezí dodávky ropy

Ropa
Bez komentáře
1. červen 2023, 15:50
ČTK

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojenců v čele s Ruskem, tedy skupina známá jako OPEC+, zřejmě na svém nedělní zasedání dále nesníží své dodávky, a to přestože cena ropy klesla k 70 dolarům za barel. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čtyři zdroje ze skupiny. OPEC+ se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba 40 procenty a na vývozu 60 procenty. Politická rozhodnutí skupiny proto mohou mít zásadní dopad na ceny.

Na začátku loňského října se skupina zavázala, že ve srovnání se srpnem 2022 sníží produkci o dva miliony barelů denně. V souvislosti se zhoršením ekonomického výhledu se pak několik členů OPEC+ v dubnu zavázalo k dobrovolnému snížení těžby, které začalo v květnu a trvat má do konce roku. Celkové snížení produkce tak dosáhlo 3,66 milionu barelů denně, což představuje zhruba čtyři procenta celosvětové spotřeby.

Skupina ale v poslední době těží méně, než jaké jsou její cíle. Je to především kvůli omezení kapacit v Nigérii a Angole. Podle průzkumu agentury Reuters tyto dvě země v květnu těžily o 600.000 barelů denně méně, než činí jejich těžební kvóta. Výpadky v Kurdistánu pak znamenaly, že Irák těžil o 220.000 barelů denně méně, než je jeho kvóta.

Dubnové překvapivé oznámení o škrtech pomohlo v následujících dnech zvýšit cenu ropy Brent o zhruba devět dolarů za barel nad 87 USD. Od té doby však cena klesla a obchoduje se pod 73 dolary kvůli obavám o další vývoj globálního ekonomického růstu a jeho dopadu na poptávku po pohonných hmotách.

Ilustrační foto

Jeden ze zdrojů OPEC+ uvedl, že přesně v tuto chvíli se s žádnou změnou na zasedání nepočítá. Upozornil ale, že v závislosti na náladě se vše může ještě změnit. Tento názor potvrdily i další tři zdroje.

Kromě nečekaného dubnového rozhodnutí skupina v posledních letech překvapila trhy několikrát. V březnu 2020 zcela upustila od produkčních kvót, čímž na počátku pandemie covidu-19 zahájila saúdskoarabsko-ruskou cenovou válku. Ceny ropy tak klesly o 25 procent. Kvóty však kartel rychle znovu obnovil v dubnu 2020 dohodou o největším snížení těžby o zhruba deset milionů barelů denně.

Banka HSBC ve středu uvedla, že neočekává, že by OPEC+ změnil svoji politiku. Mohl by však snížit těžbu později, pokud nenastane očekávaný deficit na trhu ve druhé polovině roku a ceny zůstanou pod 80 USD za barel. Podobně se vyjádřila i banka Goldman Sachs.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se