Domů
Ropa
Ropa prudce klesá, Brent je nejníže od listopadu 2002
Ropná polšina Valhall

Ropa prudce klesá, Brent je nejníže od listopadu 2002

Ropa
12 komentářů
30. březen 2020, 14:49
ČTK

Ceny ropy na začátku týdne pokračují v propadu, severomořský Brent odepisuje kolem osmi procent a dostal se pod 23 dolarů za barel. To je nejníže od listopadu 2002, ukazují záznamy agentury Reuters. Za výrazným poklesem cen jsou dopady pandemie způsobené šířením koronaviru.

V důsledku pandemie klesá poptávka nejen po ropě, ale i po některých dalších komoditách. Naopak těžba zůstává vysoká, na trhu je proto čím dál více ropy, kterou teď nikdo nepotřebuje.

Kolem 10:30 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o 8,2 procenta na 22,89 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) pak ztrácela 5,3 procenta na 20,38 USD za barel. Ráno se propadla pod 20 dolarů a pohybuje se blízko 18letého minima.

Ceny ropy za poslední měsíc klesly o více než polovinu. Klesat začaly, když se Saúdské Arábii nepodařilo přesvědčit Rusko, aby podpořilo společnou dohodu s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) o koordinovaném snížení těžby. Obě země pak oznámily, že každá svou těžbu zvýší.

Růst těžby přišel ve chvíli, kdy rafinerie po celém světě zpracovávají méně ropy a kdy klesla poptávka po pohonných hmotách, protože letecké společnosti odstavily velkou část své flotily. Na silnicích je i méně aut, neboť mnoho zemí v rámci boje proti šíření nemoci COVID-19 omezilo cestování.

Podle analytiků, které oslovila BBC, je proto kolaps poptávky kvůli nařízením souvisejícím s bojem proti šíření koronaviru teď hlavním důvodem propadu cen.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentkvěten22,8924,93
New York – NYMEXWTIkvěten20,3821,51
Štítky:ropa

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Lukas
30. březen 2020, 15:42

Ropa moze este kludne klesnut na 10 alebo 15 dolarov za barel, zasobniky su plne, letecke spolocnosti obmedzuju lety alebo uplne uzemnuju letku, priemysel spomaluje, ludia necestuju tolko ani autami takze nikto ropu nebude chciet a klesa aj spotreba el. energie a v mnohych castiach zeme sa vyraba este elektrina z ropy.

Ja si ani neviem predstavit kolko leteckeho paliva za den pred krizou spotreboval Ryanair ked maju vyse 430 lietadiel 737-800 a vacsina z nich spravila viac letov denne, EasyJet vyse 300 lietadiel, ktore uzemnil az do 1.6. podla novych sprav. A to su len 2 aerolinky.

USA potrebuje minimalnu cenu 35 a kriticka cena je 30 dolarov za barel WTI aby neprodukovali stratu. Aktualne to je 20,8 za barel co je pre taziarov z bridlic cesta do pekla navyse ich politika tlaci nicim kryte dolare na podporu ekonomiky co sa ukazalo v poslednom tyzdni ako neucinne.

Rusku staci aj nizsia cena za barel, okolo 20-25 dolarov a stale tlacia na to aby cena isla nizsie. Bude to boliet aj Rusky rozpocet ale pre nich je to mensie zlo, pretoze to beru ako ekonomicku vojnu a pomstu za sankcie voci nim a za sankcie na plynovod Nordstream2

Josef Novák
30. březen 2020, 16:15

Drobný rozdíl vidím v tom, že v USA to bolí těžaře a jejich banky (což je jen menší část ekonomiky), zatímco v Rusku celý státní rozpočet.

Lukas
30. březen 2020, 16:22

Ale aj stat a rozpocet USA, musia platit dane, vyvozovu dolozku a zamestnavaju tisice pracovnikov jak samotny zaziari tak spracovanie a tranzit.

frank
30. březen 2020, 18:38

problém Ruska je, že současná "krize cen ropy " je již víceméně čistě poptávková a tedy zcela mimo kontrolu Ruska ( Rusko se rozchodem s šejky dostalo do pozice, kdy jeho produkčními cenami nebude schopno konkurovat jejich cca polovičním těžebním nákladům. Jinými slovy, těžba jim klesne dřív než šejkům) . Druhá rána je cena plynu, kde Rusko, dle šepotu trhu, momentálně čelí " přátelské obchodní nabídce " na změnu ceny/cenotvorné politiky z Číny a tak na evropském trhu bude brzy ochotno prodávat za těžební náklady minus doprava :) Na druhou stranu rád si počkám, jak se se situací poperou větší frakovací firmy v USA, už minule neměla přežít ani jediná a prakticky okamžité snížení nákladů o 25 až 30 procent je zcela v jejich moci , vím o celých oblastech, kde již loni měli náklad kolem 23 až 25 dolarů za barel a dovedu si představit, že přežijí i současné doby, možná dokonce s vyšším tržním podílem :)

energetik II
30. březen 2020, 17:00

My jako spotřebitelé ropy z toho můžeme mít jen radost.Ať se USA, Rusko a Saudská Arábie porvou navzájem. Na našich čerpačkách je nyní v korunách benzín nejlevnější od roku 1999. Když bude padat ropa tak začne padat i plyn a to je pro nás spotřebitele opět dobrá informace. Počítám, že svět začne směřovat k deflaci.

Jan Veselý
30. březen 2020, 17:21

Ano, je to plus pro země, které živí práce. A deflace není těžký odhad, je to přirozený efekt hospodářské krize/recese. Pokud to tedy centrální banky nepřebijí tiskem peněz.

Ivan Novák
30. březen 2020, 17:57

Jestli kvantitativní uvolňování nenastane, sním svůj klobouk. Nejsnazší způsob, jak vztahy, zpřetrhané hromadnou léčbou koronavirózy, nechat rychle srůstat. Ukáže se přitom, která práce je globálně potřebná a efektivní, a která ne.

Jan Veselý
30. březen 2020, 20:20

Tisk peněz je prakticky jistý. Stačí se kouknout jak v USA tisknou biliony dolarů jen, aby na chvíli udrželi nahoře cenu akcií.

Lukas
30. březen 2020, 20:37

A cim su tieto peniaze kryte? Toto je len predlzovanie agonie, malo by sa robit nieco ine a nie, aha mame problem tak si natlacime peniaze sak co, co potom s inflaciou?!

energetik II
30. březen 2020, 21:46

V srpnu 1971 prezident Nixon ohlásil zrušení vazby Dolaru na zlato. Od té doby jsou všechny měny světa kryté jen "důvěrou" spotřebitelů ve finanční a politický systém. 2500 let tu vazba peněz na drahé kovy byla ,50 let není. Uvidíme, jak to skončí. Stále více a více všichni žijeme na dluh a náš životní standart dneška zadlužuje budoucí generaci.

frank
30. březen 2020, 21:46

Lukas, problémem současné ekonomiky USA a EU není to, že " teď tisknou peníze", ale že je úplně nepřestali tisknout ani " předtím" tedy zhruba deset let po minulé krizi. ECB bohužel tiskla mnohem víc , navíc postupně snížila a držela sazby do hlubokého záporu a nepřestala s tím ani loni, kdy po viru nebylo ani památky,jinými slovy pomáhala ekonomice za cenu hlubokého růstu vnitřního dluhu i v době, kdy to nebylo třeba. FEd nyní sice dělá to samé kvantitativní uvolňování ale z úplně jiné výchozí situace a s mnohem větším manévrovacím prostorem než má k dispozici ECB. Navíc FED nemá mezi americkými státy Itálii, Španělsko, Řecko a Portugalsko, tedy země jejichž většinu dluhu drží ECB a bude je držet to skonání věků... Mimochodem všiml jste si, že inflaci si skoro všichni centrální bankéři EU zoufale přejí ale ona jim nepřichází, jedině inflace dokáže zrelativizivat dluh do hodnot, které nikoho nezajímají....

Dušan
30. březen 2020, 22:58

Inflácia je .... stále.

To, že ju niekedy "nebolo vidieť" bolo o páde cien energií, kde ceny celkovo neklesali, lebo iflácia "žrala" možný prepad cien.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se