Domů
Ropa
Ropa reaguje na možné zvýšení těžby kartelem OPEC poklesem ceny

Ropa reaguje na možné zvýšení těžby kartelem OPEC poklesem ceny

Ceny ropy dnes klesají. Ropa se dostala do tlaku kvůli možnému zvýšení těžby ropným kartelem OPEC, které má zmírnit nedávný růst ceny a pokrýt propad dodávek z Íránu a Venezuely. Zvyšují se i obavy o další vývoj ekonomického růstu, a tím i poptávky po ropě, kvůli možnému neúspěchu obchodních jednání mezi USA a Čínou.

Kolem 17:00 SELČ cena severomořské ropy Brent klesla o 1,1 procenta na 78,67 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila o 1,1 procenta na 71,42 dolaru za barel.

Cena ropy v letošním roce již stoupla o téměř pětinu a ropa Brent se dostala až nad 80 dolarů za barel. Může za to hlavně dohoda o snížení těžby mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími těžařskými zeměmi včetně Ruska.

Cenu také ovlivnilo zvyšující se geopolitické napětí, které by mohlo ohrozit globální těžbu v době, kdy by poptávka mohla podle posledních odhadů Mezinárodní úřadu pro energii (IEA) v posledním čtvrtletí letošního roku stoupnout až na 100 milionů barelů denně. Spojené státy obnovují sankce vůči Íránu, který patří mezi přední světové vývozce ropy, a ekonomická krize zdecimovala těžbu ropy ve Venezuele.

Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje uvedla, že OPEC by mohl již v červnu rozhodnout o zvýšení svého těžebního limitu. Důvodem jsou obavy o dodávky z Íránu a Venezuely a nedávná zmínka Washingtonu, zda ceny ropy v současnosti nerostou příliš rychle.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

červenec

78,67

79,57

New York – NYMEX

WTI

červenec

71,42

72,20

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.