Domů
Rychlé zprávy
Ropa se do Maďarska může dostávat jen přes Ukrajinu, řekl maďarský ministr
Ropovod Družba

Ropa se do Maďarska může dostávat jen přes Ukrajinu, řekl maďarský ministr

Rychlé zprávy
10 komentářů
24. červenec 2024, 13:41
ČTK

Ropa se do Maďarska může dostávat pouze z Ruska a pouze přes území Ukrajiny, alternativní řešení kvůli chybějící infrastruktuře neexistuje, řekl dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko a Slovensko už asi týden nedostávají ropovodem Družba ropu od ruské firmy Lukoil, neboť Kyjev si tuto firmu v červnu přidal na svůj sankční seznam, čímž nyní zdůvodňuje, proč tranzit ropy od Lukoilu do Maďarska a na Slovensko neumožní.

„Abychom si mohli obstarat ropu z jiných zdrojů, potřebovali bychom novou vlastní infrastrukturu. A pokud ji nemáme a nikdo nám ji nemůže poskytnout, pak si nemůžeme užít svobodu, kterou nám poskytuje diverzifikace,“ řekl podle agentury Reuters maďarský ministr.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings vzápětí upozornila, že rozhodnutí Ukrajiny zařadit Lukoil na sankční seznam a neumožnit tranzit ropy od Lukoilu do Maďarska a na Slovensko představuje významné úvěrové riziko pro rafinerie, které v obou těchto zemích vlastní maďarská petrochemická společnost MOL. Fitch uvádí, že krok Ukrajiny může mít ve střednědobém výhledu značné dopady na dodávky energií do Maďarska a na Slovensko.

Szijjártó spolu s šéfem slovenské diplomacie Jurajem Blanárem poslal Kyjevu v souvislosti s pozastavenými dodávkami ropy minulý týden dopis. Ukrajinská strana tento dopis podle Evropské komise obdržela o víkendu a zabývá se nyní jeho analýzou, než přijme konkrétní kroky.

Tento týden Szijjártó v maďarských médiích zopakoval, že dokud se záležitost s ropou od společnosti Lukoil nevyřeší, Maďarsko bude nadále blokovat vyplacení tranše z Evropského mírového nástroje (EPF), z nějž EU vyplácí podporu Ukrajině.

Šéf ukrajinské energetické společnosti Naftogaz výpadek ropy od Lukoilu přiznal. Tvrdil přitom, že objem přepravované ropy je stejný jako v předchozích obdobích i bez těchto dodávek. Ukrajina a západní státy sankcemi Rusko trestají za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu z února 2022.

Dodávky Lukoilu přes jižní větev ropovodu Družba představují asi 50 procent jeho objemu. Rafinerie MOL na Slovensku a v Maďarsku jsou na dodávkách ropy od Lukoilu zcela závislé. Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu řeky Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví – severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu pak do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Touto cestou vyvážejí ropu i další ruské firmy, kterým Ukrajina tranzit suroviny umožňuje.

Dodávky ropy do České republiky podle pondělního prohlášení provozovatele ropovodů Mero pokračují normálně.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Anton Meško
24. červenec 2024, 15:09

Ukrajine treba pripomenúť aj to, že jej dodávame elektrinu, čím nahrádzame výpad výroby elektriny na Ukrajine z elektrární zničených ruským vojskom napriek tomu, že máme teraz v lete drahšiu elektrinu ako v zime. Ukrajina by si mala uvedomiť, že z ropy, ktorá prúdila na Slovensko a Maďarsko sa vyrábajú PHM, ktoré sú dodávané aj na Ukrajinu.

Vaclav
24. červenec 2024, 17:15

To je sice pravda, ale uvedomte si, ze UA dala v cervnu 2024 na svuj tranzitni black list pouze RU ropu od Lukoilu, tj. stale ma SK a HU moznost odebirat ruskou ropu od dalsich ruskych dodavatelu typu Rosněfť, Taťněfť a dalsich mensich RU nezavislych dodavatelu. V mediich se objevilo cislo, ze Slovnaftu se bez RU ropy od Lukoilu snizi dodavka ropy celkem o 40%. Bulharsky ministr uz nabidl Madarsku dodatecne dodavky ropnych produktu (zrejme ze znarodnene, byvale rafinerie Lukoilu v Bulharsku), zrejme vlakovymi cisternami, protoze zadne produktovodne spojeni nemaji.

P.S. Dokazete si alespon hypoteticky predstavit situaci, ze by SK odebiralo RU ropu v letech, kdyby vas (SK mesta, vesnice, tovarny, pole, skoly a vsechno) RU pres 2,5 roku kazdy den bombardovalo? Ja ne, prestoze mam celkem dost fantazie.

Anton Meško
24. červenec 2024, 18:16

Vaclav

na váš komentár sa nedá slušne odpovedať, najmä na text za PS.

Petr prochaska
24. červenec 2024, 19:18

Slovensko a Maďarsko dodávají Ukrajině pohonné hmoty, plyn i elektřinu. Přes jejich území jde hodně zboží i zbraní na Ukrajinu (sami peníze na válčení nedávají, ale nebrání soukromým subjektům zbraně přes území posílat). Dále můžou blokovat peníze z EU pro Ukrajinu.

Ukrajina tahá za kratší konec provazu.

Navíc kdyby se dodávky přerušily na dlouho, tak se to vyřeší tak, že se část pohonných hmot na Slovensko a Maďarsko bude dovážet z okolních zemí, což bude mít vliv na zvýšení marží rafinérií a v důsledku zvýšení cen pohonných hmot v celém regionu včetně ČR.

Pavel
27. červenec 2024, 11:03

Z kratší konec provazu taháš ty recyklováním rusáckých fantasmagorií. K tomuto Ukrajina přistoupila právě proto, že soudruh orbán blokuje vůli ostatních zemí EU pomoci Ukrajině. Sami maďaři bez eurounijních dotací velmi brzo začnou žrát trávu. SOudruh orbán si už musel půjčit u číňanů.

Petr Hariprasad Hajič
25. červenec 2024, 05:02

Jednoduše řečeno, Slovensko a Maďarsko má smůlu. Válka na Ukrajině probíhá už přes dva roky, měli dost času na to, aby si nachystali alternativu. Času na to měli dost a varovných signálů, že k takové situaci může dojít, bylo taky dost.

Anton Meško
25. červenec 2024, 08:21

Petr Hajič,

ďalší mudrc ako Václav. Slovensko má alternatívu dovážať ropu tankermi a ropovodom Adria na Slovensko, ale za akú cenu. Chorvátsko drží Európu v šachu. Ropovod Adria má úzke hrdlo, najdrahšie poplatky a obmedzenia. V tomto prípade, napísať že Slovensko a Maďarsko malo dosť času je smiešne. Správanie sa Ukrajiny je sebecké a dúfam, že bude mať adekvátnu odozvu na slovenskej a maďarskej vlády. Neuvedomujete si, že sankcie voči Rusku a podpora Ukrajiny ekonomicky postihuje naše krajiny?

Komentár pána Prochasku je objektívny a hovorí, aké dôsledky to môže mať na celý región.

Vaclav
25. červenec 2024, 08:50

Pripominam, ze v soucasnosti, 7/2024, ruska, ne-Lukoilova ropa pres Slovensko tece Druzbou bez problemu dal do Ceska do Unipetrolu, proste maji smlouvy s jinymi dodavateli, viz https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-slovensko-a-madarsko-trapi-vypadek-ruske-ropy-do-ceska-tece-dal-jako-driv-256524

Kdy Slovensko postavi nerusky propojovaci ropovod a napoji se na zapadni dodavky, jako Cesko s IKL, ktery se prave posiluje, aby se CR mohla prip. zcela odstrihnout od ruske ropy? Novodobe Slovensko vzniklo 1.1. 1993...

Vaclav
25. červenec 2024, 09:56

Tak se opravim, protoze vidim, ze absolutni zavislost Slovenska na ruske rope skoncila uz v unoru 2015 otevrenim propojovaciho ropovodu s Madarskem:

"Ropovod Adria začíná na chorvatském pobřeží a na jihu Slovenska se napojuje na ropovod Družba, kterým proudí ropa z Ruska na Slovensko a dále do západní Evropy."

Viz https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/slovensko-uz-ruskou-ropu-nepotrebuje-ale-pocita-s-ni-137347

Martin V.
25. červenec 2024, 10:00

Jaká je v dnes kapacita ropovodu Adria a jeho současné využití? Trasa Omišalj - Sisak - Gola - Százhalombatta přeci existuje. O kapacitě ropovodů TAL + IKL z Terstu do Kralup se toho napsalo dost, ale o Adrii jsem nic konkrétního nečetl. Starší informace tvrdí, že maďarská větev by měla mít kapacitu 10 mil. tun ročně. Je to aktuální údaj?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se