Domů
Ropa
Ropa zdražuje po zprávách o možném snížení těžby v Rusku a Saúdské Arábii
Těžba ropy

Ropa zdražuje po zprávách o možném snížení těžby v Rusku a Saúdské Arábii

Ropa
3 komentáře
7. listopad 2018, 18:44
ČTK

Ceny ropy rostou v reakci na zprávu, že Saúdská Arábie a Rusko jednají o snížení produkce v příštím roce. Severomořská ropa Brent se v průběhu obchodování přehoupla přes hranici 73 dolarů. Později ale oba hlavní ropné druhy své zisky částečně smazaly, když přišly informace o nečekaně vysokém nárůstu amerických ropných zásob v uplynulém týdnu.

Krátce před 16:30 SEČ přidával Brent asi 0,80 procenta na 72,71 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,47 procenta na 62,50 dolaru za barel.

Zprávu o tom, že tyto dvě země, které patří k největším ropným producentům a které se od roku 2017 dohodly na omezování těžby, zahájily společná jednání na toto téma, přinesla agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Dva zdroje z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) agentuře Reuters po dotazu na informaci agentury TASS sdělily, že snížení těžby v příštím roce nelze vyloučit.

Ke snížení těžby ropy dnes Rijád a Moskvu vyzval Írán. Podle jednoho z jeho vysokých představitelů nárůst jejich dodávek způsobil pokles ceny suroviny o 15 dolarů v průběhu jednoho měsíce a prospěl tím americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

OPEC a Rusko polevily v omezování těžby v červnu na Trumpův nátlak. Americký prezident po nich požadoval vyšší ropnou produkci, aby se vykryl výpadek dodávek, až vstoupí v platnost americké sankce proti Íránu platné od začátku listopadu.

Břidliová ropa
Ilustrační foto

Americký ropný institut API dnes uvedl, že zásoby ropy ve Spojených státech se v minulém týdnu zvýšily o 7,8 milionu barelů, což bylo více než očekávali analytici. Nad očekávání velký nárůst ropných zásob dnes vykázal i americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Podle jeho údajů v týdnu do 2. listopadu stouply o 5,8 milionu barelů, jím oslovení analytici odhadovali nárůst jen o 2,4 milionu barelů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 72,71 72,13
New York – NYMEX WTI prosinec 62,50 62,21

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
loudil
7. listopad 2018, 22:52

Jaké je skutečné pozadí Trumpových sankcí na Irán ??? Samozřejmě ekonomické !! USA a S. Arábie mají vydělat miliardy ! Jak ?? Takto :

1. Po vyhlášení sankcí na Irán se někteří "slabší jedinci" z USA "podělají" a omezí dovoz ropy z Iránu.

2. Irán denně nevyveze 4 miliony barelů, ale jen dva.

3. Výpadek 2 miliony barelů na trhu nahradí z 50 % S. Arábie

4. To odpovídá asi : 1 000 000 x 70 = 70 mil. USD denně, x 365 = asi 25 miliard USD ročně.

5. Část těch peněz Saudům zůstane, za část " z vděčnosti k USA ", že jim tohle krásně "přihrály" nakoupí americké zbraně a americké zbrojovky si zase pořádně namastí kapsy.

P.S. A to je celé ! Irán není nebezpečný. Jde tu o peníze pro zbrojovky USA . Ostatně svou první zahraniční cestu ve funkci podnikl Trump právě do S.Arábie ! Za vším stojí velký byznys !

Tomas Uhr
8. listopad 2018, 07:49

No jo, ale proč to USA dělá ? .... protože můžou, tak pročby ne.

loudil
8. listopad 2018, 10:15

Adolf Hitler také napadal v období 1939-1941 různé státy, "protože mohl". Tak proč by ne ?? Mně se ovšem tato politika USA nejeví jako zrovna "férová". Nám v NATO Trump záměrně vykreslí Irán jako "děsivého vojenského strašáka", kterého je nutné sankcionovat . Přitom ale myslí na své prebendy vzniklé výpadkem vývozu ropy z Iránu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516