Domů
Ropa
Ropa zdražuje po zprávách o možném snížení těžby v Rusku a Saúdské Arábii

Ropa zdražuje po zprávách o možném snížení těžby v Rusku a Saúdské Arábii

Ceny ropy rostou v reakci na zprávu, že Saúdská Arábie a Rusko jednají o snížení produkce v příštím roce. Severomořská ropa Brent se v průběhu obchodování přehoupla přes hranici 73 dolarů. Později ale oba hlavní ropné druhy své zisky částečně smazaly, když přišly informace o nečekaně vysokém nárůstu amerických ropných zásob v uplynulém týdnu.

Krátce před 16:30 SEČ přidával Brent asi 0,80 procenta na 72,71 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,47 procenta na 62,50 dolaru za barel.

Zprávu o tom, že tyto dvě země, které patří k největším ropným producentům a které se od roku 2017 dohodly na omezování těžby, zahájily společná jednání na toto téma, přinesla agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Dva zdroje z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) agentuře Reuters po dotazu na informaci agentury TASS sdělily, že snížení těžby v příštím roce nelze vyloučit.

Ke snížení těžby ropy dnes Rijád a Moskvu vyzval Írán. Podle jednoho z jeho vysokých představitelů nárůst jejich dodávek způsobil pokles ceny suroviny o 15 dolarů v průběhu jednoho měsíce a prospěl tím americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

OPEC a Rusko polevily v omezování těžby v červnu na Trumpův nátlak. Americký prezident po nich požadoval vyšší ropnou produkci, aby se vykryl výpadek dodávek, až vstoupí v platnost americké sankce proti Íránu platné od začátku listopadu.

Ilustrační foto

Americký ropný institut API dnes uvedl, že zásoby ropy ve Spojených státech se v minulém týdnu zvýšily o 7,8 milionu barelů, což bylo více než očekávali analytici. Nad očekávání velký nárůst ropných zásob dnes vykázal i americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Podle jeho údajů v týdnu do 2. listopadu stouply o 5,8 milionu barelů, jím oslovení analytici odhadovali nárůst jen o 2,4 milionu barelů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

leden

72,71

72,13

New York – NYMEX

WTI

prosinec

62,50

62,21

Komentáře

(3)

loudil

7. listopad 2018, 22:52

Jaké je skutečné pozadí Trumpových sankcí na Irán ??? Samozřejmě ekonomické !! USA a S. Arábie mají vydělat miliardy ! Jak ?? Takto :

1. Po vyhlášení sankcí na Irán se někteří "slabší jedinci" z USA "podělají" a omezí dovoz ropy z Iránu.

2. Irán denně nevyveze 4 miliony barelů, ale jen dva.

3. Výpadek 2 miliony barelů na trhu nahradí z 50 % S. Arábie

4. To odpovídá asi : 1 000 000 x 70 = 70 mil. USD denně, x 365 = asi 25 miliard USD ročně.

5. Část těch peněz Saudům zůstane, za část " z vděčnosti k USA ", že jim tohle krásně "přihrály" nakoupí americké zbraně a americké zbrojovky si zase pořádně namastí kapsy.

P.S. A to je celé ! Irán není nebezpečný. Jde tu o peníze pro zbrojovky USA . Ostatně svou první zahraniční cestu ve funkci podnikl Trump právě do S.Arábie ! Za vším stojí velký byznys !

Tomas Uhr

8. listopad 2018, 07:49

No jo, ale proč to USA dělá ? .... protože můžou, tak pročby ne.

loudil

8. listopad 2018, 10:15

Adolf Hitler také napadal v období 1939-1941 různé státy, "protože mohl". Tak proč by ne ?? Mně se ovšem tato politika USA nejeví jako zrovna "férová". Nám v NATO Trump záměrně vykreslí Irán jako "děsivého vojenského strašáka", kterého je nutné sankcionovat . Přitom ale myslí na své prebendy vzniklé výpadkem vývozu ropy z Iránu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.