Ropní giganti přetrhávají vazby s Ruskem, ruský Rosněft se dostává pod tlak
Norský Equinor oznámil ukončení svých investic v Rusku. Rovněž opustí společné podniky s ruskými společnosti, a to i přes očekávané snížení své ekonomické hodnoty. Mezi další giganty, kteří upustí od spolupráce s ruskými společnostmi, patří britský energetický gigant BP.
Výstup Equinoru a norského investičního fondu
Norská společnost Equinor ve svém prohlášení z 28. února oznámila rozhodnutí o ukončení svých investic v Rusku. Stejně tak započne proces vystoupení ze společných podniků s ruskými společnosti. Důvodem je ruská agrese na Ukrajině.
„Za současné situace považujeme naši pozici za neudržitelnou. Ukončíme nyní nové investice do ruského podnikání a zahájíme proces odchodu z našich společných podniků,“ uvádí Equinor.
Norský Equinor působil v Rusku více než 30 let a podílel se například na rozvoji ropného pole Kharyaga. Od roku 2012 spolupracoval s Rosněftem na několika společných projektech. Na konci roku 2021 činil dlouhodobý majetek společnosti v Rusku okolo 1,2 miliardy USD. Společnost v prohlášení uvedla, že v důsledku svého rozhodnutí očekává ekonomické snížení své hodnoty.
Ve stejný den pak norská vláda oznámila, že její fond, Sovereign Wealth Fund, stáhne všechny své investice v Rusku.
Výstup BP
Britská společnost BP, dříve British Petroleum, oznámila 27. února vystoupení ze svého takřka 20% podílu v ruské společnosti Rosněft, který držela od roku 2013. K tomu navíc odstoupí z představenstva společnosti Rosněft výkonný ředitel BP Bernard Looney. Spolu s ním opustí představenstvo společnosti i Bob Dudley, kterého BP do představenstva nominovalo.
Report společnosti dále zmiňuje, že odstoupení BP z Rosněftu povede k zaúčtování významného „jednorázového poplatku“ vzhledem k podstatnému snížení hodnoty společnosti. Jeho výše má být oznámena v květnu letošního roku. Dle odhadu Wall Street Journal může jít až o 25 miliard USD. BP dále odstupuje ze 3 společných podniků v Rusku.
„Ruský útok na Ukrajinu je aktem agrese, který má tragické následky napříč celým regionem,“ uvádí předseda BP Helge Lund.
Výstup Shellu ze spolupráce s Gazpromem
Další energetický gigant Shell se rozhodl ukončit spolupráci s Gazpromem. Plánuje rovněž vystoupit z konsorcia Nord Stream AG, které pod hlavičkou ruského Gazpromu vybudovalo nový plynovod Nord Stream II, a vystoupí tak z celého projektu.
Mohlo by vás zajímat:
Ze im nevadilo 8 rokov ako napriec celou Ukroruinou vrazdili ludi za jazyk, nazor, presvedcenie!
Pokrytectvo a falos, ved to boli slovania, vrd to boli len rusi!Treti reich je opat zivy!!!Co tak si pozriet zoznam detskych obeti v Aleji Anjelov na Donetsku?Sa sami obstrelovali,ze?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se