Domů
Ropa
Ropný trh je v současné době velmi napjatý, jakýkoliv výpadek v produkci může poslat ceny na vyšší úrovně
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ropný trh je v současné době velmi napjatý, jakýkoliv výpadek v produkci může poslat ceny na vyšší úrovně

Ropa
16 komentářů
13. červen 2022, 06:45
Daniel Grecman

OPEC+ na začátku června oznámil výši uvolnění ropných škrtů v následujících dvou měsících. Produkční kvóty se počátkem července navýší o 648 tis. barelů ropy za den (bpd). Oproti předcházejícím měsícům se tempo snižovaní ropných škrtů navýšilo, cena ropy přesto nepoklesla. Mezi hlavní důvody patří zejména 6. sankční balíček EU vůči Rusku a obava účastníků trhu o dostatečnou nabídku.

Vyšší uvolnění ropných škrtů OPEC+?

Zástupci OPEC+ odsouhlasili pro následující dva měsíce uvolnění ropných škrtů o 648 tis. bpd. Trh se však domnívá, že skutečný přírůstek produkce skupiny bude podstatně nižší. JP Morgan odhaduje, že se bude pohybovat okolo 160 tis. bpd v měsíci červenci a okolo 170 tis. bpd v srpnu. To je podstatně za tím, co umožňují produkční kvóty. Jak uvádí portál Oilprice, důvodem je nízká úroveň volné a dostupné kapacity.

Zde je situace trochu komplikovanější, některé státy nejsou schopny svou produkci navýšit na dovolenou úroveň a jiné jsou limitovány produkčními kvótami. Volnou a dostupnou kapacitu, čímž se rozumí že daný stát je schopen těžbu ropy navýšit do 90 dní a udržet ji po dlouhodobější časový úsek, má především Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Celkem jde o necelé 3 mil. bpd, jak lze vyčíst z reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA).

I proto již některé členské státy kartelu prohlásily, že je ke zvážení vyjmout Rusko z dohody o ropných škrtech. Rusko za svými kvótami značně zaostává v důsledku jeho agrese na Ukrajině. Tento krok by umožnil v předešlém odstavci zmíněným státům navýšit svou těžbu, resp. zvýšit jejich produkční kvóty. Ropné škrty však mohou být již zcela odepsány v září letošního roku. Proces vyjmutí Ruska z dohody by tak mohl být již spíše symbolický.

Prorůstové tlaky

Prorůstový tlak na cenu ropy vytvořil 6. sankční balíček EU vůči Rusku. Balíček jednak obsahuje embargo na dovoz ruské ropy do EU, ale rovněž zákaz poskytovat pojištění evropským společnostem na tankery s ruskou ropou. Opatření zvyšuje přepravní náklady a může zapříčinit další pokles objemu ruské ropy dodávané na trh.

Vyjma toho se účastníci trhu obávají o disponibilní kapacitu. Jak již bylo zmíněno, volná a dostupná kapacita je globálně poměrně malá. V případě výpadku v produkci se mohou ceny ropy dostat ještě na vyšší úrovně, než jsou nyní. Obavy jsou především o produkci v Libyi, kde nejsou výpadky ničím neobvyklým. Dále „hrozí“ možný výpadek produkce v oblasti Mexického zálivu. Ten ale souvisí s nadcházející sezónou hurikánů, a je tak zcela nepredikovatelný.

[chart url="https://dashboard.oenergetice.cz/api/charts/data/chart-1654854740.json"]

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Peter Zachara
13. červen 2022, 08:05

Co urobi hrac na druhej strane sachovnice?

Ak nechcete kupovat moju ropu, lebo by ste financovali moju spec. operaciu, moralne vas podporim aj zakazom predaja psenice.

Rozmyslanie nebola nikdy najsilnejsia stranka socialistov. Im ide dobre len rozkradanie.

Ivan Novák
13. červen 2022, 09:24

Každý holt umí něco. Imperiálním Asiatům jde dobře toužit po ovládnutí všech okolo, i kdyby se to neobešlo bez nějakého toho vraždění.

Peter Zachara
13. červen 2022, 12:42

Vsadim sa, ze na otazku, ci existuje v EU krajina, kde nemaju mensiny plne volebne pravo, odpovies jednotnacne, ze nie. Ze neexistuje. A tu je hned prvy knoflik na koseli spatne zapnuty.

Rejpal
13. červen 2022, 21:07

Přesně a ta menšinou jsou Ruskové z Pobaltí , kde z nich byly uděláni více méně podlidi.... a nikomu to nevadí, lidská práva nejsou pro každého... Ukrajina se chovala k většinovým Rusům na východě ještě hůře poslala na ně armádu zabili jich tam 30 000. Kde byly bojovníci za lidská práva , naše slavná "nezávislá" média. Celé je to fraška. Moje babička říkala co nechceš aby bylo činěno tobě, nečiň ty jiným. Kdyby se Ukrajina kulturně rozdělila jako my a Slovensko nemuselo být nic z toho co se děje.

Jan Veselý
13. červen 2022, 23:01

To se pleteš Rejpale, Ukrajinci poslali armádu na vzbouřence a ruské "turisty" v zeleném, kteří se jim snažili rozbít stát. V současnosti se ukrajinsky i rusky mluvící (například rusky mluvící ukrajinský prezident) občané Ukrajiny společnými silami brání agresi nepřátelské imperiální mocnosti. To je ta země, kde si občané mohou "svobodně" zvolit Putina a "svobodně" mu dovolit upravit ústavu podle jeho libosti.

Jan Veselý
14. červen 2022, 08:11

Zabili 30 tisíc ozbrojených povstalců a ruských po zuby ozbrojených "turistů" v zeleném.

Michal K.
14. červen 2022, 10:50

@Vesely:

Poslat armadu proti bezbrannym civilistom, len preto, ze nie su fandovia Kyjeva je naplnenie skutkovej podstaty vojnoveho zlocinu.

Koniec koncov aj taky Srbi sa branili proti rozbitiu republiky.

Az kym ich nezacal nejaky agresor demokraticky a humanne bombardovat.

Predpokladam, ze povazujete rovnako za velke zlyhanie politky nasej aj EU za neuvalenie sankcii za tento brutalny barbarsky cin a vrazdenie nevinnych ludi.

PetrD
14. červen 2022, 13:21

Je potreba říci, že ti bezbranní civilisti společně s vojáky na dovolené vojensky obsadili dost značnou část území a sestřelili MH17 letící ve výšce 10 000 metrů.

Michal K.
14. červen 2022, 21:23

a preto treba rabovat ochody, strielat po jasliach ci skolach ....

Skuste si nieco o tom zistit, nez zacnete pisat tie svoje tradicne hoaxy a dezinformacie

zpravy. aktualne. cz/zahranici/doneck-pripomina-valecny-stalingrad-svedectvi/r~4b03e01a222c11e4bce90025900fea04/

PetrD
14. červen 2022, 22:37

@Mikhail K

manipulatori cz/narativ-o-genocide-rusu-na-ukrajine-je-zcela-lzivy/

PetrD
14. červen 2022, 22:58

@Mikhail K

A co z toho, co jsem napsal není pravda, vy hoaxe?

Mh17? Důkazy jasné.

Vojáci na dovolené?

Ruský termín.

Ozbrojení separatisté? Jasná věc.

Prostě máte ruskou taktiku obviňovat z vlastních zločinů někoho jiného.

Michal K.
15. červen 2022, 09:27

vy tolko omielate tie svoje somariny, az ste im nakoniec sam uveril.

Ten clanok tvrdi nieco zdaleka ine

Přemek z Mělníka
13. červen 2022, 08:48

Rusko je největší světový exportér pšenice, i také dalších obilnin. Velký exportér ropy a plynu a teď si vytvořil i ruskou náhradu Swift a to tak, že ze Západu bude neprůhledná a v podstatě Západem neovlivnitelná. Snad jedině zákazy k používání ruské swiftu a čert ví jak to bude fungovat......Tam se všechny obchody s Ruskem mohou schovat....,eurosoudruzi ze Západu už mají z toho bolení hlavy....

Peter Zachara
13. červen 2022, 23:39

Tito nadludia sa ohanaju empatiou. S tou ale nemali problem medzi rokmi 2014 az 2022. Problem maju az vtedy, ked sa smrt bytostne dotyka uz aj ich. To ale nie je empatia.

Rejpal
14. červen 2022, 01:23

Vývoj cen ropy je značně nejistý. Ruská státní média už spekulují o mobilizaci. Jako důvod uvádějí možné "napadení" příhraničních oblastní Ukrajinou. Pokud Rusko bude skutečně mobilizovat ať už plně nebo částečně bude ropa stát mnohem více než dnes a patrně dojde i k přerušení dodávek plynu do Evropy. Ještě čas jednat, zatím je o čem jednat , po mobilizaci Ruska a přechodu k válečné ekonomice už nebude mít další jednání z hlediska Ruska příliš smysl. Historie prokázala , že Rusko nelze dlouhodobě vojensky porazit ani zatlačit naopak každý tlak na tuto zemi způsobil v historii ve výsledku její rozpínání. Nejinak je tomu i dnes ono totiž není náhoda , že Rusko je největší zemí na světě a právě ochrana země je to co spojuje všechny národy RF od Čečenců až po obyvatele Moskvy. Oni jsou na svojí zemi hrdí a když je třeba jsou ochotní pro ní umírat po milionech. To je vlastnost , kterou západní národy už nemají, protože jim desítky let vtloukali, do hlavy, že národní stát a suverenita není tak důležitá a internacionální v média celé EU důsledně desítky let podrývá autoritu všech vlasteneckých hnutí a stran.

PetrD
14. červen 2022, 07:31

Rusko se roztáhlo přes x časových pásem jen díky obranným válkám a nyní je Rusko také v ohrožení. Božínku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516