Domů
Ropa
Rosněfť ve čtvrtletí téměř ztrojnásobila čistý zisk
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grozny-rosneft.jpg (public domain)

Rosněfť ve čtvrtletí téměř ztrojnásobila čistý zisk

Společnost Rosněfť, která je největším producentem ropy v Rusku, ve třetím čtvrtletí meziročně téměř ztrojnásobila čistý zisk. Vystoupil na 142 miliard rublů (48,7 miliardy Kč) a k jeho růstu přispěla jak vyšší těžba, tak vyšší ceny ropy. Vyplývá to z dnešního sdělení firmy.

Navzdory vysokému růstu zisku výsledek nesplnil očekávání analytiků. Ti v průzkumu agentury Reuters čekali zisk 147 miliard rublů.

Hospodaření firmy ale poznamenalo zhoršení aktivit ve zpracování ropy a distribuci. Kvůli růstu cen ropy, oslabení kurzu rublu a opatřením k udržení stability cen ropných produktů na domácím trhu firma odepsala 133 miliard rublů.

Státem řízená Rosněfť, k jejímž akcionářům patří britská společnost BP a katarský státní investiční fond Qatar Investment Authrotiy (QIA), se na celkové těžbě ropy v Rusku podílí asi 40 procenty. Denní produkci firma ve čtvrtletí meziročně zvýšila o 3,4 procenta.

Společnost v čele s Igorem Sečinem, dlouholetým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, prosazuje agresivní akviziční politiku. Spolu s tím ale také hromadí dluhy, upozornila agentura Reuters.

V květnu firma oznámila plán snížení dluhu a obchodních závazků minimálně o 500 miliard rublů v letošním roce. Částečně jí k tomu má pomoci prodej vedlejších aktivit. Rosněfť v nynější zprávě výši dluhů neuvádí, analytici moskevské makléřské společnosti BCS ale odhadují, že ve srovnání s předchozím čtvrtletím dluh klesl zhruba o osm procent na 71,7 miliardy rublů (24,6 miliardy Kč).

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.