Domů
Ropa
Ruská ropná společnost Rosněfť ve čtvrtletí téměř ztrojnásobil svůj zisk
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grozny-rosneft.jpg (public domain)

Ruská ropná společnost Rosněfť ve čtvrtletí téměř ztrojnásobil svůj zisk

Ropa
Bez komentáře
7. srpen 2018, 10:45
ČTK

Čistý zisk největší ruské ropné firmy Rosněfť se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 181 procent na 228 miliard rublů (79,5 miliardy Kč), což byl vyšší údaj než za celý loňský rok a nejvyšší údaj za téměř pět let. Hospodaření firmy podpořily vyšší ceny ropy a slabší rubl, uvedla dnes společnost.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali v průměru zisk 192 miliard rublů. Těžba ve čtvrtletí zůstala téměř beze změny, cena ropy Brent se však zvýšila o téměř 11 procent a rubl klesl o devět procent. Příjmy Rosněfti ve čtvrtletí vzrostly o 20 procent na 2,07 bilionu rublů.

Státem kontrolovaná Rosněfť je největším těžařem ropy na světě s akciemi na burze. Na celkové těžbě ropy v Rusku se podílí více než 40 procenty. Dohoda mezi Ruskem a Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby v posledních 18 měsících pomohla zvýšit ceny ropy, což vykompenzovalo stagnaci produkce. Americké sankce vůči Rusku pak oslabily rubl a zvýšily příjmy za barel v místní měně.

V pondělí Rosněfť spustila program zpětného odkupu akcií za dvě miliardy USD (44,3 miliardy Kč). Ten je součástí plánu na zvýšení návratnosti akcionářům, omezení nákladů a dluhu a na zlepšení výkonnosti.

Většinový podíl 50 procent plus jedna akcie vlastní v Rosněfti stát. Minoritní podíly pak společnosti BP, Glencore a katarský státní investiční fond.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy po zprávě o zásobách v USA klesají
18. květen 2022, 17:30
Náhrada za ruskou ropu: Vídeň podpoří rozšíření ropovodu vedoucího do Česka
17. květen 2022, 13:36
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se