Domů
Ropa
Rusko vystřídalo Saúdskou Arábii na pozici největšího producenta ropy

Rusko vystřídalo Saúdskou Arábii na pozici největšího producenta ropy

Podle dat zveřejněných v pondělí v Rijádu organizací Joint Organisations Data Initiative (JODI), Rusko přeskočilo Saúdskou Arábii na první příčce světových producentů surové ropy. Saúdové se pevně drželi v čele žebříčku od března minulého roku, již od prosince ale začali na Rusy ztrácet. Třetí příčku obsadili Spojené státy americké s prosincovou produkcí 8,8 milionů barelů denně. Čtvrtý je Irák.

Rusko se vyhouplo do čela žebříčku již v prosinci minulého roku, kdy obě země začaly omezovat dodávky po dohodě s ostatními světovými producenty. Cílem bylo zamezit nejhoršímu nadbytku suroviny za poslední desetiletí. Saúdové snížili v prosinci produkci oproti listopadu z 10,72 na 10,46 milionů barelů za den, zatímco Rusko ke konci roku obchodovalo s 10,49 miliony barelů černého zlata denně.

JODI a jejich analýza jedniček na trhu s ropou. Zdroj: Bloomberg

Saúdská Arábie stejně jako další producenti ve skupině Organizace státu vyvážejících ropu (OPEC) rozhodli na konci listopadu minulého roku o omezení dodávek o 1,2 milionu barelů denně po dobu šesti měsíců, a to od 1. ledna 2017 (s omezováním ale začali ihned). Rusko, jakožto nečlenský stát OPEC, se k omezení připojilo. Cena ropy Brent, mimo jiné díky tomuto opatření, vzrostla od konce listopadu již o 20 %.

Třetím největším producentem dle JODI zůstávají Spojené státy americké. Pokles jejich produkce byl z 8,9 milionů barelů na 8,8 v prosinci. Irák zaujímá čtvrtou příčku s 4,5 miliony, následovaný Čínou s 3,98.

Saúdové vyexportovali 8 milionů barelů z celkově vyprodukovaných 10,46 milionů barelů. S přihlédnutím k listopadové bilanci – 8,26 milionů barelů, které šly na export, se jedná o největší meziměsíční pokles od května 2003. Saúdská Arábie avšak v průběhu roku 2016 zaznamenávala rekordní množství barelů vyprodukovaných i vyexportovaných (v průměru obchodovala se 7,65 miliony barely denně).

Vývoj saúdské celkové produkce (růžová) a exportu (modrá). Zdroj: Bloomberg

Současné hodnoty exportu i produkce tak stále zůstávají nad průměrem z minulých let. Z hlediska zisku a s přihlédnutím k rostoucím cenám ropy tak snížení celosvětové produkce státům obchodujícím s komoditou situaci nejspíš příliš nezmění.

Vývoj cen za barel od března 2016 – ropa Brent. Zdroj: nasdaq.com

 

Zdroj úvodního obrázku: flickr

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.