Domů
Ropa
Rusko vystřídalo Saúdskou Arábii na pozici největšího producenta ropy

Rusko vystřídalo Saúdskou Arábii na pozici největšího producenta ropy

Podle dat zveřejněných v pondělí v Rijádu organizací Joint Organisations Data Initiative (JODI), Rusko přeskočilo Saúdskou Arábii na první příčce světových producentů surové ropy. Saúdové se pevně drželi v čele žebříčku od března minulého roku, již od prosince ale začali na Rusy ztrácet. Třetí příčku obsadili Spojené státy americké s prosincovou produkcí 8,8 milionů barelů denně. Čtvrtý je Irák.

Rusko se vyhouplo do čela žebříčku již v prosinci minulého roku, kdy obě země začaly omezovat dodávky po dohodě s ostatními světovými producenty. Cílem bylo zamezit nejhoršímu nadbytku suroviny za poslední desetiletí. Saúdové snížili v prosinci produkci oproti listopadu z 10,72 na 10,46 milionů barelů za den, zatímco Rusko ke konci roku obchodovalo s 10,49 miliony barelů černého zlata denně.

JODI a jejich analýza jedniček na trhu s ropou. Zdroj: Bloomberg

Saúdská Arábie stejně jako další producenti ve skupině Organizace státu vyvážejících ropu (OPEC) rozhodli na konci listopadu minulého roku o omezení dodávek o 1,2 milionu barelů denně po dobu šesti měsíců, a to od 1. ledna 2017 (s omezováním ale začali ihned). Rusko, jakožto nečlenský stát OPEC, se k omezení připojilo. Cena ropy Brent, mimo jiné díky tomuto opatření, vzrostla od konce listopadu již o 20 %.

Třetím největším producentem dle JODI zůstávají Spojené státy americké. Pokles jejich produkce byl z 8,9 milionů barelů na 8,8 v prosinci. Irák zaujímá čtvrtou příčku s 4,5 miliony, následovaný Čínou s 3,98.

Saúdové vyexportovali 8 milionů barelů z celkově vyprodukovaných 10,46 milionů barelů. S přihlédnutím k listopadové bilanci – 8,26 milionů barelů, které šly na export, se jedná o největší meziměsíční pokles od května 2003. Saúdská Arábie avšak v průběhu roku 2016 zaznamenávala rekordní množství barelů vyprodukovaných i vyexportovaných (v průměru obchodovala se 7,65 miliony barely denně).

Vývoj saúdské celkové produkce (růžová) a exportu (modrá). Zdroj: Bloomberg

Současné hodnoty exportu i produkce tak stále zůstávají nad průměrem z minulých let. Z hlediska zisku a s přihlédnutím k rostoucím cenám ropy tak snížení celosvětové produkce státům obchodujícím s komoditou situaci nejspíš příliš nezmění.

Vývoj cen za barel od března 2016 – ropa Brent. Zdroj: nasdaq.com

 

Zdroj úvodního obrázku: flickr

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ropovodem Družba po osmi dnech znovu do Česka proudí ropa
12. srpen 2022, 19:51
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se